چپ‌های اسرائیل علیه جنگ با ایران بسیج می‌شوند

به روز شده:  13:08 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز و برای تولید انرژی مورد نیاز این کشور است

گروهی از فعالان لیبرال و چهره های دانشگاهی اسرائیلی با انتشار نامه ای سرگشاده از خلبانان نیروی هوایی کشورشان خواسته اند که اگر دستور حمله به مراکز اتمی ایران به آنها داده شد از اجرای آن خودداری کنند.

در این نامه آمده است "این حمله برنامه اتمی‌ایران را متوقف نخواهد کرد، بلکه فقط آن را قدری به تاخیر خواهد انداخت، ولی‌ برای این تاخیر موقت همه ما بهای گزافی را خواهیم پرداخت. شما، خلبانان نیروی هوائی اسرئیل، بیشتر از هر کس دیگر قدرت واقعی‌ را دارید که از این فاجعه جلوگیری کنید."

طی روزهای گذشته گمانه زنی ها درباره احتمال حمله یکجانبه اسرائیل به ایران بالا گرفته است اما ایران این گزارش ها را به عنوان جنگ روانی برای تحت فشار قرار دادن این کشور رد می کند.

گفته می شود که تا به حال حدود ۴۰۰ نفر این نامه را امضا کرده اند. این فعالان همچنین هر هفته به نشانه اعتراض مقابل محل سکونت اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در تل آویو جمع می شوند.

اوفر نویمن، فعال ضد جنگ ساکن بیت المقدس که در انتشار نامه یادشده نقش داشته است به بی بی سی فارسی می گوید: "بسیار از شهروندان اسرائیل با این جنگ مخالفند. جنگ اسرائیل و ایران برای هر دو طرف فاجعه خواهد بود."

او می افزاید: "من یکی از اسرائیلی هایی هستم که این حرف را که دولت ایران می خواهد اسرائیل را نابود کند، قبول ندارم. من با سلاح اتمی به کل مخالفم. به نظر من برنامه اتمی ایران جنبه دفاعی دارد."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بارها یک "ایران هسته ای" را خطری برای موجودیت اسرائیل دانسته و هشدار داده که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز و برای تولید انرژی مورد نیاز این کشور است.

آنات ماتار، استاد فلسفه در دانشگاه تل آویو، یکی دیگر از فعالانی است که نامه سرگشاده به خلبان ها را امضا کرده است.

او به بی بی سی فارسی می گوید: "من اصولا به اقدامات خشونت آمیز اعتقاد ندارم، خواهان گفتگو هستم نه جنگ. جنگ همیشه نتایج فاجعه آمیز دارد."

در نامه ای که به امضای این فعالان رسیده خطاب به خلبانان اسرائیلی آمده است: "حمله اسرائیل به ایران ممکن است باعث حمله متقابل ایران به شهر‌های اسرائیل شود، وضعیتی که شهر‌های اسرائیل که آماده جنگ نیستند در آن خسارات زیادی خواهند دید."

"حمله اسرائیل به ایران ممکن است باعث پخش مواد رادیو اکتیو در میان شهروندان غیر نظامی ایران‌ شود، و در آن صورت اسرائیل به عنوان کشور حمله کننده و هم چنین اشخاصی‌ که حمله را انجام داده اند برای جنایات جنگی تحت محاکمه توسط دادگاه های بین‌المللی قرار خواهند گرفت."

بنا بر یک ارزیابی وزارت دفاع اسرائیل، در جنگ احتمالی با ایران حداکثر ۳۰۰ اسرائیلی کشته خواهند شد.

دولت اسرائیل تاکید دارد که هنوز در خصوص جنگ با ایران تصمیمی نگرفته است.

بسیاری از مقام های امنیتی سابق اسرائیل بر این باورند که اسرائیل نباید بدون جلب حمایت آمریکا علیه ایران دست به اقدام نظامی بزند.

آمون لیپکین - شاهاک، فرمانده پیشین ارتش اسرائیل روز سه شنبه (۱۴ اوت) گفت: "ما این گزینه را داریم که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایران را هدف قرار دهیم. بنابراین نباید عجله ای داشته باشیم."

مقام های نظامی ارشد ایران می گویند در صورت وقوع حمله خارجی موشک های ایران اسرائیل و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه را هدف قرار خواهند داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.