عقب نشینی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران از گفته های خود درباره همسایگان

به روز شده:  17:11 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران است

در پی اعتراض دولت ترکیه به گفته های سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و هشدار وزیر خارجه ایران نسبت به تاثیر گفتار مقام های ایرانی بر سیاست خارجی این کشور، آقای فیروزآبادی به طور تلویحی از اظهارات خود عقب نشینی کرده است.

آقای فیروزآبادی اخیرا با مخاطب قرار دادن سه کشور همجوار ایران گفته بود: "آل سعود، قطر و ترکیه مسئول خون‌هایی هستند که در خاک سوریه ریخته می‌شود."

ایران از معدود حامیان دولت بشار اسد در سوریه محسوب می شود و گفته های حسن فیروزآبادی درباره همسایگان این کشور ناظر بر سیاست ایران در حمایت از مخالفان دولت سوریه است.

آقای فیروزآبادی در گفت و گو با وب‌سایت سپاه نیوز ارگان خبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته آنچه از او نقل شده است "به مناسبت ماه مبارک رمضان و از باب امر به معروف و نهی از منکر به دوستانمان بوده است."

"بنده در صحبت‌هایی که می‌کنم به کشورهای همسایه می‌گویم دوستان ما، مثلا ما با ترکیه روابط طولانی در انقلاب اسلامی داریم و کسانی که اکنون در ترکیه حکومت می‌کنند دوستان انقلاب اسلامی و حامیان جمهوری اسلامی ایران هستند"

حسن فیروزآبادی

این مقام نظامی ایرانی در ادامه گفته است: "بنده در صحبت‌هایی که می‌کنم به کشورهای همسایه می‌گویم دوستان ما، مثلا ما با ترکیه روابط طولانی در انقلاب اسلامی داریم و کسانی که اکنون در ترکیه حکومت می‌کنند دوستان انقلاب اسلامی و حامیان جمهوری اسلامی ایران هستند و یا قطر در قضیه لبنان کمک‌های زیادی به حل مسائل کرد."

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پیشتر در واکنش به اظهارات اول آقای فیروزآبادی گفته بود که کشورش از حامیان ایران بوده و برای حل و فصل در پرونده اتمی این کشور تلاش کرده است.

سرلشکر فیروزآبادی پیش از این هم با انتقاد از الهام علی اف، رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان، موجب خشم مقام های این کشور و احضار سفیر ایران در باکو شده بود.

آن زمان علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، بدون نام بردن از آقای فیروزآبادی خواستار ملاحظه مقام های نظامی و سیاسی در اظهار نظر نسبت به همسایگان ایران شده بود.

آقای فیروزآبادی دانش آموخته رشته دامپزشکی است و در سلسله مراتب نظامی ایران درجه سرلشکری دارد و از زمان آغاز رهبری آیت الله علی خامنه ای و با حکم او رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.