انتشار ادعاهای جدید در مورد نامه نگاری 'شخصیت‌های نظام' به رهبر ایران

به روز شده:  10:44 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391
آیت الله خامنه ای

سایت فردا، از قول یک نماینده سابق مجلس نوشته که رهبر ایران هنوز پاسخی به نامه ارسال شده به وی در مورد دولت نداده است

با گذشت دو روز از انتشار ادعایی در روزنامه ایران در مورد نامه نگاری چند وزیر سابق دولت محمود احمدی نژاد به رهبر جمهوری اسلامی، امروز یک سایت نزدیک به محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز از ارسال نامه "چند تن از شخصیت های نظام" به آیت الله خامنه ای در مورد دولت خبر داده است.

سایت فردا چهارشنبه ۲۵ مرداد (۱۵ اوت) از قول یک نماینده سابق تهران در مجلس افزوده که نامه این افراد به آیت الله خامنه ای ارسال شده اما رهبر ایران هنوز پاسخی به آن نداده است.

روزنامه دولتی ایران پیشتر نوشته بود که منوچهر متکی، وزیر سابق امور خارجه و مصطفی‌پور محمدی، وزیر سابق کشور با ارسال نامه ای به "یکی از مقامات عالی رتبه نظام" خواستار تشکیل ستادی برای "در کنترل گرفتن مدیریت اجرایی کشور در یک سال آینده" شده اند.

این روزنامه همچنین به نقل شایعه ای پرداخته بود که حکایت داشت فرهاد رهبر رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی و داوود دانش جعفری وزیر سابق اقتصاد نیز جزو امضاکنندگان این نامه بوده اند.

یک روز بعد از انتشار این خبر، منوچهر متکی آن را مصداق داستان "خسن و خسین دختران معاویه اند" (دارای غلط های بسیار) دانست.

سایت فردا نیز امروز به نقل اظهارات یک "یک منبع مطلع" پرداخته که با تایید ارسال نامه برخی از مدیران اجرایی سابق به رهبری، افزوده "محتوای نامه در آن حدی که ارگان دولت نوشته نیست".

"در آینده ای نزدیک و پس از اجماع بین اصولگرایان، به بیان جزئی تری از چرایی و متن نامه خواهیم پرداخت"

یک "منبع مطلع" در گفتگو با سایت فردا

وی با خودداری از ذکر اسامی امضاکنندگان نامه گفته است: "در آینده ای نزدیک و پس از اجماع بین اصولگرایان، به بیان جزئی تری از چرایی و متن نامه خواهیم پرداخت".

این سایت همچنین مدعی شده که تعدادی از نمایندگان مجلس نیز نامه مشابهی را خطاب به رهبر جمهوری اسلامی تهیه کرده اند.

حدود سه هفته پیش نیز، رسانه های ایران خبر داده بودند که ۹ نفر از نمایندگان با ارسال نامه ای به هیات رئیسه مجلس خواستار آن شده اند که ستادی ۹ نفره متشکل از "تمامی نهادهای حکومتی" و با "اختیارات خاص" برای مدیریت اقتصاد ایران تشکیل شود.

این نمایندگان پشنهاد کرده بودند که با توجه به فشارهای وارد شده بر جمهوری اسلامی ایران بر سر پرونده هسته ای، این ستاد مسئولیت اتخاذ "کلیه تصمیمات اقتصادی در بخش های داخلی و خارجی را در مقطع زمانی یک‌ساله بر عهده بگیرد".

"سایت 'فردا' مدعی شده که تعدادی از نمایندگان مجلس نیز نامه ای را در مورد دولت خطاب به رهبر جمهوری اسلامی تهیه کرده اند"

روزنامه ایران در خبر دو روز پیش خود، نامه نگاری دو وزیر سابق به رهبر ایران را مشابه پیشنهاد سه هفته پیش نمایندگان برای تشکیل ستاد ۹ نفره اقتصادی دانسته و افزوده بود که این نوع پیشنهادها در یک "اتاق فکر واحد" تهیه می شوند.

محافظه کاران منتقد محمود احمدی نژاد، او را به بی کفایتی در اداره اقتصاد ایران در شرایط تحریم اقتصادی ایران متهم می کنند.

این انتقادها پس از آن شدت گرفته که اتحادیه اروپا و ایالات متحده، در ماه های اخیر تحریم های اقتصادی جدیدی را بر ایران وضع کرده اند تا این کشور را به تجدیدنظر در برنامه هسته ای خود وادار کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.