بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ۲۶ مرداد

به روز شده:  08:42 گرينويچ - پنج شنبه 16 اوت 2012 - 26 مرداد 1391

در بیشتر روزنامه های امروز توجه به عید فطر دیده می شود اما بیش از اشاره مستقیم به عید فطر، خبر عفو گروهی از زندانیان سیاسی به مناسبت نزدیک شدن عید فطر است که توجه روزنامه نگاران را جلب کرده است. البته این تنها روزنامه ابتکار است که خیال همه را راحت کرده و تیتر زده است «به احتمال ۷۰ درصد دوشنبه عید فطر است».

در چند روزنامه سرمقاله هایی در باره روز قدس دیده می شود که همه آنها تکرار شعار های تبلیغاتی است که معمولا توسط دولت ایران در این روز گفته می شود اما کیهان به نوشتن این سرمقاله ها بسنده نکرده و در عنوان اول خود نوشته است «فردا جهان رهایی قدس را فریاد می زند».

درست در مقابل چند رونامه ای که به روز قدس پرداخته اند بیشتر یادداشت نویسان مستقل روزنامه ها نوشته های خود را به بی اعتنایی دولت و رادیو و تلویزیون دولتی ایران به زلزله آذربایجان شرقی اختصاص داده اند. در این میان روزنامه آرمان روابط عمومی در عنوان اول خود نوشته «سحری مشترک احمدی‌نژاد و ملک فهد».

روزنامه کلیک اعتماد در عنوان اول خود نوشته «عفو ۱۳۰ محکوم امنیتی» و روزنامه مردم سالاری در عنوان اول نوشته «عفو رهبری برای ۱۳۰ محکوم امنیتی».

روزنامه جهان صنعت و روزنامه تهران امروز به حذف بودجه نهاد های غیر دولتی توجه کرده و با اشاره به «برنامه‌ریزی مجلس برای انضباط مالی دولت» در عنوان اول خود نوشته «حذف بودجه ۱۵۷ نهاد و موسسه» و روزنامه تهران امروز هم تیتر زده «حذف بودجه ۱۵۷ نهاد دولتی و غیردولتی».

بیداری بالا رفته

روزنامه کیهان یادداشتی دارد با عنوان «سقوط اسرائیل موانعی که برداشته شد» به قلم سعد الله زارعی.

آقای زارعی نوشته است «امروز بیش از هر زمانی آزادسازی فلسطین محتمل و نزدیک شده است. چرا که مسلمانان به وحدت حول محور فلسطین نزدیک شده اند، رژیم های هم پیمان غرب بطور جدی تضعیف شده اند، بیداری مسلمانان در برابر نقشه های غرب بالا رفته است. از نفوذ غرب و بویژه آمریکا در کشورهای اسلامی بشدت کاسته شده و جوانان بی توجه به موافقت یا مخالفت دولت های خود وارد صحنه دفاع از فلسطین و استقلال سایر کشورهای اسلامی شده اند و جدای از این دلایل رژیم صهیونیستی در درون با چالش جدی مواجه گردیده است»

به یاد سقوط مصدق

کلیک روزنامه آرمان روابط عمومی ویژه نامه ای دارد به مناسبت سالگرد ۲۸ مرداد و کودتایی که منجر به سقوط دکتر محمد مصدق از نخست وزیری ایران شد.

در این ویژه نامه، جلال جلالی زاده یادداشتی دارد با عنوان بی تفاوتی برخی نسبت به سرنوشت خود عامل موفقیت کودتای ۲۸ مرداد

آقای جلالی زاده می نویسد «آنچه که در این نوشتار مورد نظر است همان بی تفاوتی برخی نسبت به سرنوشت خود و پیرو احساسات و عواطف بودن و عدم استفاده از تعقل وتدبیر برای ساختن هرجامعه است متاسفانه در طول تاریخ در همه حوادث وتحولات تاریخی توده های مردم نقش اساسی را داشته اند اما تبلیغات فریبکارانه منفعت طلبان وکسانی که همیشه از آب گل آلود بهره می گیرند احساسات پاک توده ها را به نفع خود منحرف نموده و بار دیگر آنان را با ناکامی مواجه کرده اند.»

نویسنده سپس می نویسد «اگر در کودتای ۲۸ مرداد عدم همکاری و همراهی نخبگان و عدم آگاهی و همکاری توده ها و بی توجهی به سرنوشت خود و کشور نبود مصدق دچار چنین انزوایی نمی شد و ملت ایران بار دیگر به ورطه استبداد نمی افتاد و دچار روان پریشی نمی شد و از نعمتهای دموکراسی و آزادی و تقسیم امکانات و برخورداری همه حقوق شهروندان محروم نمی گشت. با توجه به مطالب مذکور و گذشت بیش از شصت سال از این حادثه تاریخی آنچه که می توان ازاین رویداد عبرت گرفت آثار سلبی و منفی بی توجهی ملت در تعیین سرنوشت در زندگی آن ملت و در وضعیت نسلهای بعدی است و تنها گذاشتن دکتر مصدق در آن برهه حساس تغییر موضع یک روزه از درود بر مصدق به مرگ بر دکتر مصدق خاطره ای تلخ در حافظه ملت ایران است که تاثیر ناخوشایند آن در تعیین سرنوشت ملت در آن سالها از دلها زدوده نخواهد شد.»

کیمیای اعتماد به مردم

روزنامه مردم سالاری یادداشتی دارد با عنوان « به مردم اعتماد کنید» .

محمد حسین روانبخش در این یادداشت می نویسد‍ «زلزله تلخ آذربایجان و مشارکت کم نظیر مردم در رفع نیازهای هموطنان آسیب دیده، یکبار دیگر نشان داد که مردم ایران برای فعالیت‌های اجتماعی نیازی به تحریک عواطف و تشویق دولت یا رسانه‌هایی مثل صدا و سیما ندارند و در مواقع لزوم، صرف نظر از اینکه صدا و سیما به رسالت خود عمل می‌کند یا نه و دولت اجازه کمک و مساعدت را صادر می‌کند یا نه، به وظیفه انسانی و اجتماعی خود می‌ پردازند و آمادگی دارند تا وحدت و همدلی اجتماعی را به نمایش بگذارند.»

سرمقاله نویس کلیک مردم سالاری می نویسد «اعتماد به مردم، نه در حرف که در عمل، یگانه نسخه ای است که می‌تواند جامعه را دوباره به وضعیتی متعادل و مطلوب برساند و بسیاری از دغدغه‌هایی را که وجود دارد رفع کند؛ و این اعتماد جز این نیست که گردش آزاد اطلاعات در جامعه جریان داشته باشد، انحصار خبری و رسانه ای نباشد و مردم در برابر واقعیت‌ها نامحرم شمرده نشوند».

انحصار بدتر از زلزله

روزنامه اعتماد یادداشتی دارد از عباس عبدی با عنوان انحصار رسانه‌یی بدتر از زلزله است».

آقای عبدی می نویسد «وقتی خبر زلزله به عنوان سومین خبر و بعد از حدود ۲۰ دقیقه از آغاز خبر پخش می‌شود، به معنای آن است که درک روشنی از مفهوم خبر، سیاست، زلزله، کشته و مصدوم شدن هزاران نفر نزد دست‌اندرکاران امر وجود نداشته است. این درک چگونه به وجود خواهد آمد؟ شکستن انحصار رسانه‌یی، شرط اول آن است.»

آقای عبدی می نویسد «اگر رقابت رسانه‌یی داشتیم، قطعا رسانه‌های ایران به گونه‌یی دیگر عمل می‌کردند و بر اساس این رقابت، چنان نظارتی بر عملکرد نهادهای حمایتی و کمک‌رسانی می‌کردند، که کیفیت خدمات آنان چند برابر بیشتر می‌شود. اگر در همان روز شنبه، یک زلزله ۵ ریشتری در لندن رخ می‌داد و دو نفر مصدوم می‌شدند، خبر آن به صدر اخبار همه رسانه‌های دنیا از جمله صدا و سیمای ایران می‌آمد، ولی چرا زلزله‌یی با این وسعت باید در اخبار رسمی ایران به حاشیه برود؟ علت روشن آن، انحصار است و انحصار. خسارت انحصار رسانه‌یی برای هر جامعه‌یی به مراتب بدتر و بیشتر از زلزله ۷ و حتی ۸ ریشتری است.»

روستاهایی همچنان فرسوده

روزنامه جهان صنعت یادداشتی دارد با عنوان «مناطق حادثه خیز در اولویت قرار گیرند» از مهدی مو‌ذن.

آقای موذن می نویسد «با مشاهده میزان خرابی‌های زلزله اخیر این سوال به وجود می‌آید که چرا روستاهای کشور همچنان فرسوده باقی مانده‌اند. تهران هم که دیگر نیاز به گفتن ندارد، بارها نسبت به خطری که ساختمان‌ها را تهدید می‌کند هشدار داده شده است، به این جهت باید تمامی سازمان‌ها نسبت به هشدارهای جدی هوشیار باشند.»

یادداشت نویس جهان صنعت می نویسد «باید از خود بپرسیم در حال حاضر تا چه حد به این زنگ خطرها توجه می‌کنیم، آیا حاضریم دست در دست هم تنها به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و رفع مشکلات بیندیشیم. در آخر هم باید گفت با توجه به این که بارها نسبت به وقوع زلزله شدید در تهران هشدار داده شده باید با آسیب‌شناسی مناطق زلزله‌زده و جمع‌بندی آنها به نگاه جدیدی دست یابیم تا راهکار حل مشکلات پیش از وقوع حادثه‌ای ناخوشایند مشخص شود.»

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.