بیش از ۶۰ زندانی سیاسی به مناسبت عید فطر آزاد شدند

به روز شده:  09:33 گرينويچ - پنج شنبه 16 اوت 2012 - 26 مرداد 1391

بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان اوین در شمال تهران نگهداری می شوند

بنا بر گزارش ها شامگاه چهارشنبه، ۲۵ مرداد بیش از ۶۰ زندانی سیاسی به مناسبت عید فطر از سوی آیت الله خامنه ای، رهبر ایران عفو و از زندان آزاد شدند.

نازنین خسروانی، حمزه کرمی، فرشاد قربانپور، رحمان بوذری، علی ملیحی و اشرف علیخانی از جمله زندانیانی بودند که با عفو رهبری روز گذشته آزاد شدند.

همچنین در مجازات ۹ زندانی دیگر از جمله رضا انصاری راد و امید خوارزمیان نیز تخفیف داده شده است.

در همین حال قاسم شعله سعدی، نماینده پیشین مجلس ایران پس از گذراندن دوران محکومیت خود همزمان با زندانیان دیگر آزاد شده است. آقای شعله سعدی که در ماه فروردین سال ۱۳۹۰ دستگیر شد به جرم تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به یک سال و نیم زندان محکوم شده بود.

این نخستین بار از زمان دهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ است که تعدادی از زندانیان سیاسی از سوی رهبر ایران بخشیده می شوند.

روز گذشته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته بود که "عفو این دسته از محکومان براساس تقاضای عفو ارائه شده و نیز ابراز ندامت و پشیمانی از جرایم ارتکابی توسط آنان صورت گرفته است."

به گفته او در مجموع ۱۳۰ زندانی سیاسی مشمول عفو رهبری شدند که حدود ۹۰ نفر از آنان در زندان بسر می برند.

انتظار می رود که عده ای دیگر از زندانیان سیاسی امروز از زندان آزاد شوند.

با این حال هنوز خبرگزاری های داخل ایران خبر آزادی این زندانیان را منتشر نکرده اند.

آقای جعفری دولت آبادی گفت که نود تن از کسانی که مشمول عفو شده اند در حال گذراندن دوره محکومیت خود هستند که با بخشودگی بقیه دوران حبس، آزاد می شوند و مجازات برخی دیگر از "محکومان جرایم امنیتی" هم تخفیف یافته است.

در ایران، متهمان به فعالیت سیاسی و رسانه ای مخالف حکومت نیز معمولا به اتهام اقدامات مغایر امنیت یا تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی محاکمه و محکوم می شوند. مقامات دولتی و قضایی وجود زندانی سیاسی را نفی می کنند و از آنان با عنوان "محکومان جرایم امنیتی" نام می برند.

اغلب این زندانیان که بخشی از آنان را فعالان دانشجویی و روزنامه نگاران تشکیل می دهند، در پی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ دستگیر و در رابطه با اعتراض به نتیجه انتخابات محکوم شدند.

تعدادی از آنان با اتهام "تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقامات حکومتی" به زندان های بلند مدت و محروم شدن از حقوق اجتماعی محکوم شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.