آمریکا: ایران میزبان مناسبی برای رهبران کشورهای عدم تعهد نیست

به روز شده:  18:39 گرينويچ - جمعه 17 اوت 2012 - 27 مرداد 1391

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از میزبانی ایران در اجلاس رهبران جنبش عدم تعهد انتقاد کرده است

ایالات متحده آمریکا با انتقاد از میزبانی ایران در اجلاس رهبران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفته است که از دبیرکل سازمان ملل خواسته در صورت حضور در تهران "نگرانی های جامعه جهانی را به ایران یادآوری کند."

پایتخت ایران روزهای نهم و دهم شهریور میزبان رهبران کشورهای عدم تعهد است و پیش از آن هم اجلاس کارشناسان و وزرای خارجه این کشورها در تهران برگزار می شود.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه شب بیست و ششم مرداد (شانزدهم اوت) به خبرگزاری فرانسه گفته است که ایران "بسیاری از تعهدات بین المللی خود را نقض کرده" و میزبانی آن برای اجلاس غیر متعهدها "عجیب" است.

"ایالات متحده آمریکا می گوید از دبیرکل سازمان ملل خواسته در صورت حضور در تهران "نگرانی گسترده" جامعه جهانی را به مقام های ایران یادآوری کند"

تنش ها بر سر پرونده اتمی ایران با قدرت های جهانی در ماه های اخیر افزایش یافته و به چند دور تحریم های تازه علیه این کشور منجر شده است.

مقام های ایرانی اعلام کرده اند که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برای شرکت در اجلاس تهران، عازم این کشور خواهد شد اما این سازمان هنوز حضور آقای بان در نشست تهران را به طور رسمی تایید نکرده است.

ایالات متحده آمریکا می گوید از آقای بان خواسته در صورت حضور در تهران "نگرانی گسترده" جامعه جهانی را به مقام های ایران یادآوری کند.

ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت ایران پس از انقلاب بهمن ۵۷ به نمایندگی از کشورش در اجلاس رهبران کشورهای عدم شرکت کرد و به عضویت این سازمان درآمد.

چندی پس از این عضویت و در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق، مقام های جمهوری اسلامی نسبت به میزبانی بغداد در نشست رهبران جنبش عدم تعهد اعتراض داشتند و توانستند با تهدید نظامی و گفت و گوهای سیاسی، محل برگزاری اجلاس را از عراق به هند تغییر دهند.

تهران به تعطیلی فرو می رود

ایران در دهه اول شهریور ماه میزبان سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد است

دولت محمود احمدی نژاد به مناسبت برگزاری این اجلاس، تهران را به مدت ۵ روز تعطیل کرده است.

این کشور پیشتر هم در زمان برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، بخشی از فعالیت های دولتی، مدارس و دانشگاه ها در شهر تهران تعطیل شد و در مسیر فرودگاه مهرآباد تهران تا محل برگزاری اجلاس، محدودیت هایی ترافیکی اعمال شد.

نشست رهبران جنبش غیر متعهد در تهران، دومین نشست بزرگ بین المللی در این سطح پس از انقلاب بهمن ۵۷ در ایران است.

این اجلاس در زمانی برگزار می شود که روابط ایران با چند کشور همجوارش از جمله عربستان و بحرین رو به تیرگی گذاشته بود و حتی دعوت رسمی از ملک عبدالله پادشاه عربستان به تاخیر افتاد.

علت این تاخیر، اعدام هجده شهروند ایرانی در عربستان بود اما مقام های وزارت امور خارجه ایران بعدا اعلام کردند به عنوان میزبان، نمی توانند رهبر یکی از کشورهای عضور را به اجلاس دعوت نکنند.

جنبش عدم‌ تعهد در دهه ۱۹۶۰ میلادی و در دوران جنگ سرد به ابتکار تعدادی از رهبران سرشناس کشورهای در حال توسعه تشکیل شد.

هدف این سازمان دنبال کردن سیاستی مستقل از دو بلوک قدرت آن دوره و تلاش برای استقلال مستعمرات باقی‌مانده در جهان اعلام شد.

در حال حاضر، حدود ۱۲۰ کشور عضو کامل و حدود ۲۰ کشور دیگر عضو ناظر این جنبش هستند. با پایان یافتن جنگ سرد و استقلال تقریبا تمامی مستعمرات طی پنج دهه گذشته، جنبش عدم‌تعهد در تلاش بوده است تا هویت و اهداف جدیدی را برای خود تعریف کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.