۳۵ کشور جنبش عدم تعهد در سطح سران در اجلاس تهران حاضر می شوند

به روز شده:  16:35 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391
نشان اجلاس عدم تعهد

به گفته مقامات ایرانی، نزدیک به یک سوم از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در سطح سران در اجلاس تهران شرکت می کنند.

ایران اعلام کرده است که در اجلاس جنبش عدم تعهد که نهم و دهم شهریور در تهران برگزار می شود، از میان یکصد کشوری که برای شرکت در اجلاس آمادگی خود را اعلام کرده اند، ۳۵ کشور در سطح سران در این نشست حاضر می شوند.

محمدرضا فرقانی سخنگوی اجلاس جنبش عدم تعهد گفته است که پنج کشور نیز در سطح معاون اول و معاون رئیس جمهور و یک هیات نیز در سطح رئیس مجلس در اجلاس تهران شرکت می کنند. بیست و یک کشور در سطح وزیران امور خارجه و بقیه نیز در سطح قائم مقام وزیر، معاون وزیر و مدیر کل و سفیر این کشورها در سازمان ملل در این اجلاس حضور پیدا می کنند.

در حال حاضر، حدود ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد و حدود ۲۰ کشور دیگر عضو ناظر این جنبش هستند.

بنابر گزارشها، هنوز تکلیف حضور برخی کشورها روشن نیست و سخنگوی اجلاس حاضر نشده نام کشورهایی را ببرد که در سطح سران در اجلاس تهران شرکت می کنند.

آقای فرقانی گفت که "با توجه به سیاست های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و با توجه به فشارهای نامشروع و برخلاف عرف بین الملل که انجام می شود، از نام بردن این کشورها معذوریم."

سخنگوی اجلاس در عین حال گفت که در این زمینه در هفته آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

به گفته آقای فرقانی "سیاست های خصمانه کشورهای غربی بر این نکته متمرکز شده است که برخی میهمانان شاخص در تهران حضور نیابند."

معمولا دبیرکل سازمان ملل نیز در اجلاس عدم تعهد شرکت می کند اما آقای فرقانی مشخص نکرده که دبیر کل سازمان ملل در این اجلاس شرکت خواهد کرد یا نه.

سخنگوی اجلاس عدم تعهد در تهران تنها به این نکته بسند کرده که "در کنفرانس خبری قبلی که از حضور بان‌ کی ‌مون (دبیرکل سازمان ملل) خبر داده شد، فشارهای سیاسی به وی وارد کردند و او را تحت فشار قرار دادند که در این اجلاس شرکت نکند."

تکلیف حضور محمد مرسی رئیس جمهور مصر نیز هنوز روشن نیست و به گفته آقای فرقانی آقای مرسی اعلام آمادگی کردند و تمایل داشتند که در این اجلاس شرکت کنند، اما هر تصمیم‌گیری قطعی را به آینده موکول کردند و تاکنون نامه رسمی درباره حضور ایشان دریافت نکرده ایم و منتظریم که مصر سطح حضورش را در این اجلاس اعلام کند."

سوای اعضای جنش عدم تعهد، ولادیمیر پوتین نیز برای شرکت در اجلاس دعوت شده است و آقای فرقانی گفته که "آقای پوتین میهمان ویژه است که از طرف رئیس جمهور ایران در اجلاس دعوت شده است، روسیه عضو اصلی عدم تعهد نیست و تاکنون هم خبری مبنی بر حضور آقای پوتین در این اجلاس نداریم."

بنابر گزارشهای رسمی، اجلاس کارشناسان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در روزهای ۵ و ۶ شهریور، اجلاس وزاری خارجه در روزهای ۷ و ۸ شهریور و اجلاس سران عدم تعهد نیز در روزهای ۹ و ۱۰ شهریور برگزار می شود.

برای همین هم دولت محمود احمدی نژاد تهران را به مدت ۵ روز تعطیل کرده است. به گفته آقای فرقانی، "با توجه به تعطیلی ۷ تا ۱۱ شهریور در تهران بسیاری از مردم تهران در شهر نخواهند بود و تهران را ترک خواهند کرد."

ایران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به عضویت این سازمان درآمد و چندی پس از این عضویت، و در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق، مقام های جمهوری اسلامی نسبت به میزبانی بغداد در نشست رهبران جنبش عدم تعهد اعتراض داشتند و توانستند با تهدید نظامی و گفت و گوهای سیاسی، محل برگزاری اجلاس را از عراق به هند تغییر دهند.

نشست رهبران جنبش غیر متعهد در تهران، دومین نشست بزرگ بین المللی در این سطح پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در ایران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.