دبیرکل سازمان ملل متحد از اظهارات ضداسرائیلی رئیس‌جمهور ایران انتقاد کرد

به روز شده:  05:28 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391

بان کی‌مون: اظهارات محمود احمدی‌نژاد اهانت‌آمیز و فنته‌انگیز بوده است

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از اظهارات ضداسرائیلی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران انتقاد کرده است.

آقای احمدی‌نژاد در راهپیمایی روز قدس که دیروز جمعه، ۲۷ مرداد، در تهران برگزار شد، وجود اسرائیل را "توهین به تمام بشریت" توصیف کرد.

رئیس‌جمهور ایران آنچه را مقابله با موجودیت اسرائیل خواند، زمینه‌ساز "صیانت از حقوق انسانی همه انسان‌ها و باز کردن راه برای نجات بشریت از استکبار و فقر و بدبختی" توصیف کرد.

آقای بان در بیانیه‌ای، اظهارات رئیس‌جمهور ایران را "اهانت‌آمیز و فتنه‌انگیز" خواند و گفت که در شرایط کنونی، رهبران کشورهای منطقه باید نفوذ خود را برای کاهش و نه شدت دادن به تنش‌ها به کار گیرند."

او سخنان آقای احمدی‌نژاد را نگران‌کننده خواند.

در بیانیه دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: "طبق منشور سازمان ملل متحد تمام اعضا باید از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشور دیگری خودداری کنند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات آمریکا و فرانسه نیز اظهارات آقای احمدی‌نژاد را محکوم کرده‌اند.

'بهار آمریکایی'

محمود احمدی‌نژاد دیروز اسرائیل را "ابزار صهیونیست‌ها" برای تسلط بر خاورمیانه و جهان خواند و گفت: "هرجا تخریب گسترده اخلاقی رخ می‌دهد، پشت آن صهیونیست‌ها و هم‌پیمانان آنها هستند. هرجا کشتار و ویرانی وجود دارد، پشت آن صهیونیست‌ها قرار دارند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، او گفت: "صهیونیست‌ها عامل انحطاط ملت‌ها هستند و یک گروه اقلیت فاسد ضدبشر و ضدارزش‌های الهی به شمار می‌روند."

آقای احمدی‌نژاد با بیان این که اسرائیل در دو سه دهه اخیر "در خطر قرار گرفته و فلسفه تاسیس این رژیم زیر سوال" رفته است، گفت: "آنها احساس خطر کردند و امروز به دنبال نجات رژیم صهیونیستی هستند."

او تشکیل دو دولت اسرائیلی و فلسطینی را "طرح فریبنده دشمن" خواند و گفت: "حضور صهیونیست‌ها در یک وجب از سرزمین فلسطین هم خطرناک است، چه برسد که بخواهد دولت رسمی و قانونی داشته باشد."

رئیس‌جمهور ایران همچنین هشدار داد: "‌همه باید مراقب باشند که یکباره نیروهای ناتو مدعی حقوق ملت‌ها و آزادی نشوند. عدالت و آزادی با گلوله اجنبی و نیروهای ناتو مستقر نخواهد شد."

محمود احمدی‌نژاد تغییراتی را که در منطقه خاورمیانه تحت عنوان "بهار عربی" رخ داده است، آغازگر تغییراتی جدید خواند و گفت: "بهار غربی و بهار آمریکایی هم در راه است."

او خطاب به تصمیم‌گیران آمریکا گفت: "به نفع شماست که صهیونیست‌ها را کنار بزنید، مستقل عمل کنید و حقوق ملت‌ها را به رسمیت بشناسید."

او اضافه کرد: "با ملت‌های منطقه صادقانه همراه شوید و بدانید که ملت‌ها به زودی زود تکلیف صهیونیست‌های غاصب در فلسطین را یکسره خواهند کرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.