هلال‌احمر ایران: بارندگی برای زلزله‌زدگان مشکل‌آفرین می‌شود

به روز شده:  08:57 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391

زلزله‌زدگان در استان آذربایجان شرقی ایران به طور موقت در چادر اسکان داده شده‌اند

همزمان با انتشار گزارش‌هایی از آغاز عملیات ساخت‌وساز در مناطق زلزله‌زده ایران، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به تامین نشدن اتاق‌های پیش‌ساخته موقت مورد نیاز زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی هشدار داده است که در شرایط کنونی هرگونه بارندگی در منطقه مشکل‌آفرین خواهد بود.

محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران روز شنبه، ۲۸ مرداد، به خبرگزاری مهر گفت که "طبق قانون، وزارت مسکن و شهرسازی ایران باید کانکس (اتاق‌های پیش‌ساخته) مورد نیاز بعد از اسکان اضطراری (زلزله‌زدگان) را تامین کند، ولی هنوز کانکسی وارد منطقه نشده و در زمان باران بسیار مشکل خواهیم داشت."

او با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال بارندگی در مناطق زلزله‌زده، گفت: "چادرهای امدادی ضدباران است و کاورهای نایلونی هم برای این مواقع دیده شده است، ولی برای جلوگیری از آب‌گرفتگی یا بروز مشکلات دیگر در هنگام بارش باران، مسئولان باید زودتر وارد عمل شوند."

او اضافه کرد: وقتی دیدیم کسی برای تامین سرویس‌های بهداشتی کاری نکرد، به هر زحمتی بود توانستیم ۱۳۰۰ سرویس بهداشتی را تامین کرده و به منطقه ارسال کنیم.

آقای مظفر گفت که در شرایط کنونی، بسته‌های بهداشتی ویژه خانواده، پوشاک و البسه کودک 'به مقدار کافی' توزیع شده است.

روز شنبه، ۲۱ مرداد، دو زمین‌لرزه شدید حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ایران را لرزاند. مرکز زلزله‌شناسی آمریکا بزرگی این دو زمین‌لرزه در شمال غرب ایران را ۶.۳ و ۶.۲ در مقیاس ریشتر ثبت کرده است.

بر اثر این زمین‌لرزه‌ها بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند.

آغاز بازسازی

یک هفته پس از وقوع زمین‌لرزه‌های مرگبار در استان آذربایجان شرقی، خبرگزاری رسمی آن کشور (ایرنا) امروز از آغاز عملیات بازسازی مناطق زلزله‌زده در شهرستان هریس خبر داد.

گزارش شده است که این عملیات در یکی از روستاها در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی، آغاز شده است.

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است که "بازسازی همه واحدهای مورد نیاز در ۴۵ روز امکان‌پذیر است."

قربان محمدی، مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی هم گفته است که برای بازسازی هر واحد مسکونی روستایی در منطقه ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات با سود چهار درصد پرداخت می‌شود و بازپرداخت سه ساله وام، پس از دریافت آن آغاز خواهد شد.

او گفت که برای ساخت هر واحد مسکونی ۶۰ تا ۷۰ مترمربع متراژ تعیین شده است و در صورت درخواست افراد، این مساحت با هزینه شخصی صاحبان منازل قابل افزایش است.

ادامه لرزش‌ها

ایرنا گزارش داده است که از زمان وقوع زمین‌لرزه های مرگبار روز شنبه، ۲۱ مرداد، تا صبح امروز (۲۸ مرداد) بیش از یک هزار و ۱۳۰ پس‌لرزه در منطقه رخ داده است.

شدت زمین‌لرزه‌های روز شنبه گذشته به حدی بود که ساکنان شهرهای ارومیه، اردبیل، رشت و زنجان هم تکان‌های زمین را احساس کردند.

گزارش شده است که تعدادی از ساکنان برخی شهرها از جمله تبریز از بیم وقوع زمین‌لرزه‌های شدید دیگر، یک هفته گذشته را در چادر و در خیابان و محیط های روباز به سر برده‌اند.

سازمان هلال‌احمر ایران نیز از امدادرسانی به ۹۳۷۱۱ نفر از ساکنان مناطق زلزله‌زده در یک هفته گذشته خبر داده است.

احمدرضا شجیعی، قائم‌مقام سازمان هلال‌احمر گفته است که از زمان وقوع زمین‌لرزه‌های روز شنبه گذشته تاکنون ۳۵۶۱۸ بسته غذایی شرایط اضطراری، ۲۳۰۲ سبد کالا، ۳۱۶۰۹ کنسرو تن ماهی، ۱۵۴۷۳۴ کنسرو لوبیا و عدسی و ۴۰۳۲۰ بسته آب معدنی به صورت روزانه بین زلزله‌زدگان توزیع شده است.

او همچنین از توزیع خرما، نان، قند و شکر، حبوبات، روغن مایع و برنج در مناطق زلزله‌زده خبر داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.