استقبال از انتقال گروه جدید مجاهدین خلق از اردوگاه اشرف

به روز شده:  21:08 گرينويچ - شنبه 18 اوت 2012 - 28 مرداد 1391
تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر از اعضای مجاهدین خلق به اردوگاه حریه منتقل شده اند

مقام های وزارت خارجه آمریکا در هفته های گذشته در چند نوبت به مجاهدین خلق درباره عدم خروج کامل از اردوگاه اشرف هشدار داده اند

سازمان ملل متحد از اعلام آمادگی سازمان مجاهدین خلق برای انتقال گروه دیگری از اعضای خود از اردوگاه اشرف در عراق به اردوگاه حریه در نزدیکی بغداد استقبال کرده است.

مارتین کوبلر، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، روز شنبه (۱۸ اوت - ۲۸ مرداد) با صدور بیانیه ای ضمن استقبال از انتقال ۴۰۰ نفر دیگر از اعضای مجاهدین خلق به اردوگاه حریه، از دولت عراق خواست که نیازهای بشردوستانه ساکنان اردوگاه را در نظر بگیرد.

آقای کوبلر همچنین از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست به اعضای مجاهدین خلق که در عراق هستند، پناهندگی اعطا کنند تا روند خروج آنها از این کشور تسریع شود.

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت از گروه های مخالف حکومت ایران اعلام کرده است که "برای نشان دادن حسن نیت" سازمان مجاهدین خلق، گروهی چهارصد نفری از اعضای این سازمان را در بیست و سوم ماه اوت (دوم شهریور) به اردوگاه حریه منتقل خواهد شد.

"تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر از اعضای مجاهدین خلق به اردوگاه حریه منتقل شده اند ولی در ماه های گذشته به خاطر اختلاف بر سر نحوه انتقال این افراد و شرایط زندگی در اردوگاه جدید، این روند متوقف شده است و حدود ۱۲۰۰ نفر از اعضای این سازمان همچنان در اردوگاه اشرف هستند"

او در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد که در عوض انتقال ششمین گروه چهارصد نفری از اعضای مجاهدین خلق به حریه، ایالات متحده به خروج نام این گروه از فهرست سازمان های تروریستی سرعت بخشد.

اعضای مجاهدین خلق که از زمان حکومت صدام حسین در اردوگاه اشرف ساکن هستند، باید بر اساس توافقنامه ماه دسامبر سال گذشته میان دولت عراق و سازمان ملل متحد به تدریج به یک اردوگاه موقت در حومه بغداد منتقل شوند تا زمینه خروج آنها از عراق و اسکانشان در کشورهای دیگر فراهم شود.

وزارت امور خارجه آمریکا که بر اساس حکم یک دادگاه فدرال در حال بررسی امکان خروج مجاهدین خلق از فهرست سازمان های تروریستی است، این موضوع را به همکاری این سازمان در خروج از اردوگاه اشرف مشروط کرده است.

مقام های وزارت خارجه آمریکا در هفته های گذشته در چند نوبت به مجاهدین خلق درباره عدم خروج کامل از اردوگاه اشرف هشدار داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.