ایران: در حمله‌های نیمروز افغانستان دخالتی نداشتیم

به روز شده:  07:10 گرينويچ - 19 اوت 2012 - 29 مرداد 1391

رامین مهمانپرست: در افغانستان دخالتی نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هر گونه دخالت این کشور در امور افغانستان از جمله انفجارهای هفته گذشته در ولایت نیمروز را رد کرده است.

ریاست امنیت عمومی ملی افغانستان روز جمعه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مهاجمان انتحاری که هفته پیش در ولایت نیمروز در جنوب غرب افغانستان دست به حمله زدند، از اتباع ایران بوده‌اند.

در این بیانیه آمده بود که سه شهروند ایران به اتهام دست داشتن در این حملات بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره این ادعای مقامات امنیتی افغانستان گفت که ایران و افغانستان حدود هزار کیلومتر مرز زمینی دارند و "تردد غیرقانونی اتباع ایران و افغان در طول این مرز همواره موجب نگرانی دو کشور بوده است."

او اضافه کرد: "سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان آمادگی دارد ضمن ملاقات با افراد گفته شده و تعیین هویت آنان، در مورد انگیزه‌های ورود غیرقانونی ایشان به افغانستان بررسی‌های لازم را انجام دهد."

به دنبال حمله سه مهاجم انتحاری در روز سه شنبه، ۱۴ اوت، در مراکز پرجمعیت شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، دست‌کم ۳۶ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در این عملیات، دو ایرانی دیگر که قصد داشتند در مراسم جشن استقلال در شهر زرنج دست به حمله انتحاری بزنند، کشته شدند.

نیمروز در جنوب غرب افغانستان و در نزدیکی مرز با ایران است

در بیانیه ریاست امنیت افغانستان درباره بازداشت اتباع ایران در ارتباط با این حمله‌ها آمده بود: "عملیاتی علیه یک گروه تروریستی و انتحاری که قصد انجام حملات زنجیره‌ای را در روز استقلال کشور در شهر زرنج داشتند، صورت گرفت. در نتیجه این عملیات دو تن از آنها به شمول سازمانده این گروه به نام ملا ستار و عبدالله، اتباع ایرانی کشته و سه تن دیگر به نام های احمد رودینی، اهل سرخس در نزدیکی مشهد، عابد جهان‌دیده، اهل سراوان در سیستان و بلوچستان ایران و عبدالغفور براهوی، اهل زابل ایران، همراه با یک تعداد ریموت کنترل (کنترل از راه دور)، وسایل انفجاری و ۱۸ جلد پاسپورت دستگیر شدند."

یک مقام ارشد اداره امنیت ملی افغانستان نیز گفت که "این افراد آموزش‌های نظامی را در ایران فرا گرفته‌اند."

با این حال، او درباره ارتباط احتمالی این افراد با دولت ایران گفت که تحقیقات در این زمینه جریان دارد.

نیمروز در جنوب غرب افغانستان و در نزدیکی مرز با ایران است.

مقامات ناتو بارها ایران را متهم کرده‌اند که به گروه‌های شورشی در افغانستان کمک‌های تسلیحاتی می‌کند، اما این نخستین‌باری بوده است که اتباع ایران در ارتباط با حمله‌های انتحاری در افغانستان بازداشت شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.