دولت ایران: بان کی مون به تهران می‌آید

به روز شده:  12:57 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

چند نکته درباره این خبر

  • دفتر دبیرکل سازمان ملل سفر او به تهران را پیشتر تایید کرده است.
  • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که از بان کی مون خواسته در صورت سفر به تهران "نگرانی‌های گسترده جامعه جهانی را به ایران یادآوری کند."
  • دولت ایران می گوید برنامه سفر آقای بان کی مون مطابق برنامه ریزی انجام شده است و تغییری از سوی دبیر کل در آن داده نشده است.
  • کوفی عنان، دبیر کل وقت سازمان ملل یک بار سفر از پیش تعیین شده خود به تهران را در اعتراض به گفته های محمود احمدی نژاد درباره اسرائیل، لغو کرد و این موضوع در روابط ایران و سازمان ملل سابقه دارد.
  • اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، بزرگترین اجلاس بین المللی است که ایران پس از فروپاشی نظام سلطنتی میزبان آن است.

سه روز پس از سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره "ناشایستگی ایران برای میزبانی رهبران جنبش عدم تعهد" و تذکر این کشور به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برای سفر به تهران، یک مقام سیاسی ایران اعلام کرد که تغییری در برنامه سفر آقای بان به تهران ایجاد نشده است.

محمدرضا فرقانی، سخنگوی اجلاس جنبش عدم تعهد گفته است که "همچنان قرار است بان کی مون به تهران سفر كند."

همزمان، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره احتمال حضور نیافتن آقای بان در تهران گفته که "به طور حتم حضور نیافتن بان کی مون مشکلی برای این اجلاس به وجود نمی‌آورد."

آقای لاریجانی، در جمع خبرنگاران گفته که "سهم کشورهای غیرمتعهد هم اکنون در سازمان ملل بسیار وسیع است از این رو اگر این سازمان هر چه از حضور در اجلاس غیرمتعهدها کنار بکشد به طور حتم کوچکتر می‌شود."

رئیس مجلس ایران ابراز امیدواری کرده است دبیرکل سازمان ملل "طوری کار کند که ساختار سازمان ضربه نبیند."

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه شانزدهم اوت (بیست و ششم مرداد) گفته بود کشورش از دبیرکل سازمان ملل خواسته "در صورت حضور در تهران نگرانی های جامعه جهانی را به ایران یادآوری کند."

کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی،در یک اجلاس بین المللی که ایران میزبان آن بود در تهران حضور یافت اما پس از اظهارات محمود احمدی نژاد، در اوایل دوره ریاست جمهوری اش درباره "حذف اسرائیل از نقشه جهان" دبیر کل وقت سازمان ملل، در اعتراض به این گفته، سفر از پیش تعیین شده خود به تهران را لغو کرد.

تردیدها و تاییدها درباره برنامه سفر دبیر کل سازمان ملل به تهران در حالی صورت می گیرد که پایتخت ایران روزهای نهم و دهم شهریور میزبان رهبران کشورهای عدم تعهد است و پیش از آن هم اجلاس کارشناسان و وزرای خارجه این کشورها در تهران برگزار می شود.

مقام های سیاسی و نظامی ایران تدارک گسترده ای برای این اجلاس دیده اند و شهر تهران به همین مناسبت از پنجم تا دهم شهریور تعطیل و امنیت پایتخت به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپرده شده است.

ایران اعلام کرده است که در اجلاس جنبش عدم تعهد که نهم و دهم شهریور در تهران برگزار می شود، از میان یکصد کشوری که برای شرکت در اجلاس آمادگی خود را اعلام کرده اند، ۳۵ کشور در سطح سران در این نشست حاضر می شوند.

در حال حاضر، حدود ۱۲۰ کشور عضو کامل و حدود ۲۰ کشور دیگر عضو ناظر این جنبش هستند.

جنبش عدم‌ تعهد در دهه ۱۹۶۰ میلادی و در دوران جنگ سرد به ابتکار تعدادی از رهبران سرشناس کشورهای در حال توسعه تشکیل شد.

هدف این سازمان دنبال کردن سیاستی مستقل از دو بلوک قدرت آن دوره و تلاش برای استقلال مستعمرات باقی‌مانده در جهان اعلام بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.