'۸۰ درصد بیمارستان‌های اهر و هریس بر اثر سهل انگاری، در زلزله تخریب شده‌اند'

به روز شده:  11:45 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران می‌گوید که "سهل‌انگاری مسئولان" در اجرایی نکردن طرح‌های نوسازی بیمارستان‌های کشور باعث شد تا ۸۰ درصد بیمارستان‌های شهرهای اهر و هریس در زلزله اخیر تخریب شوند.

سلیمان عباسی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: "بروز چنین اتفاقاتی بیش از پیش مشکل نبود استحکامات بیمارستانی را در کشور روشن می‌کند."

به گفته آقای عباسی اگر مسئولان برای تامین جان مردم برنامه‌ریزی نکنند باید تمام مسئولیت اتفاقات و حوادث را بپذیرند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بیمارستان‌ها باید از لحاظ نیروی انسانی، منابع دارو، متخصصان پزشکی و مقاوم‌سازی در شرایط ایده‌آل قرار داشته باشند، گفت:" یکی از مراکز اصلی برای کنترل آسیب‌دیدگان زلزله، بیمارستان‌ها هستند بنابراین باید از تمام استانداردهای روز دنیا تبعیت کنند."

روز شنبه، ۲۱ مرداد، دو زمین‌لرزه شدید حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ایران را لرزاند.

بر اثر این زمین‌لرزه‌ها بیش از ۳۰۰ نفر کشته و نزدیک به سه هزار نفر زخمی شدند.

تلفات دام و طیور

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در زلزله هفته گذشته استان آذربایجان شرقی ۱۶۶۷ راس دام و حدود ۴۰۰۰ قطعه طیور بومی و ماهی تلف شده‌اند.

بنابر این گزارش ۶۷ روستا در شهرستان اهر، ۵۷ روستا در شهرستان هریس، ۱۴۵ روستا در شهرستان ورزقان و دو روستا در شهرستان تبریز خسارات و تلفات دامی داشته‌اند.

طبق اعلام سازمان دامپزشکی کشور تاکنون در روستاهای تخریب‌شده، نزدیک به صد در صد دام‌های تلف‌شده شناسایی و از زیر آوار خارج و به صورت بهداشتی دفن شده‌اند.

در روزهای نخست وقوع زمین‌لرزه‌ها مقامات رسمی ایران اعلام کردند که یک هزار و ۱۰ روستا در منطقه درگیر زلزله بوده‌اند

پیش از این نیز گزارش شده بود که در شرایط کنونی به دلیل نبود سرپناه لازم، دام‌های زلزله‌زدگان در فضای باز نگهداری می‌شوند و هر از گاه مورد حمله گرگ قرار می‌گیرند. یکی از ساکنان روستای باجی‌باج ورزقان به ایسنا گفته بود که با وجود استقرار ماموران امنیتی در منطقه، زلزله‌زدگان "ناچارند خودشان شب تا صبح نگهبانی گله‌شان را بدهند."

تبدیل چادر به خانه

استاندار آذربایجان شرقی در جمع مردم هریس گفته است که دولت و مسئولان استانی "هم‌قسم" شده‌اند از عید فطر تا عید قربان چادرهای مناطق زلزله‌زده را به خانه‌هایی مستحکم تبدیل کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا بیگی گفت که ۷۴ هزار نفر زلزله‌زده زیر چادرها زندگی می‌کنند و "هم‌اکنون در مرحله استقرار سرویس‌های بهداشتی و حمام سیار هستیم."

آقای بیگی گفت که خانه‌های آسیب‌دیده زیر نظر بنیاد مسکن، به صورت زیربنایی و با رعایت اصول مهندسی ساخته می‌شوند.

رسانه‌های ایران دو روز پیش به نقل از وزیر راه و شهرسازی ایران گزارش دادند که "بازسازی همه واحدهای مورد نیاز در مدت ۴۵ روز امکان‌پذیر است."

در روزهای نخست وقوع زمین‌لرزه‌ها مقامات رسمی ایران اعلام کردند که یک هزار و ۱۰ روستا در منطقه درگیر زلزله بوده‌اند که از این تعداد ۲۰ روستا به طور کامل و ۱۳۰ روستا بین ۷۰ تا صددرصد تخریب شده‌اند.

نبود مدیریت در توزیع کمک‌ها

"یکی از روستائیان به خبرنگار ایسنا گفته است: هر روز عده ای می آیند قول هایی می دهند و می روند و بعد همه چیز فراموش می شود"

در گزارش خبرنگار ایسنا از روستای "گوره درق"، یکی از روستاهای زلزله‌زده در استان آذربایجان شرقی، آمده است که آنچه در نگاه اول (در منطقه) به نظر می‌رسد حجم بالای کمک‌های مردمی و نبود مدیریت لازم در توزیع این اقلام است.

در این گزارش آمده است که در جلوی هر چادر تلی از آب معدنی روی هم انباشته شده و تپه‌ای از لباس‌های اهدایی مردم نیز در میدان کوچک روستا روی هم تلنبار شده است.

بنابراین گزارش، اهالی روستا می‌گویند که بیشتر امور با پیگیری جوانان خود روستا حل شده است و عمده فعالیت هلال‌احمر نیز در حد برپایی چند چادر بوده است.

اهالی روستا به ایسنا گفته‌اند که اکنون دیگر به غذا و لباس احتیاج ندارند، بلکه نیاز فوری آنها دستشویی و حمام است.

روز گذشته نیز گزارش شده بود که به دلیل کمبود حمام و دستشویی‌های سیار در مناطق زلزله‌زده، خطر شیوع بیماری‌های عفونی ساکنان منطقه را تهدید می‌کند.

یکی از روستائیان منطقه به خبرنگار ایسنا گفته است:" هر روز عده‌ای می‌آیند قول‌هایی می‌دهند و می‌روند و بعد همه چیز فراموش می‌شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.