آیت الله صانعی: نباید آتش بیار جنگ با اسرائیل شد

به روز شده:  14:29 گرينويچ - دوشنبه 20 اوت 2012 - 30 مرداد 1391
آیت الله صانعی

آیت الله صانعی می‌گوید در جنگ نان و حلوا تقسیم نمی شود

آیت الله صانعی یکی از مراجع تقلید شیعه در ایران می گوید نباید در داخل کشور برای جنگ احتمالی بین ایران و اسرائیل آتش بیار معرکه شد.

آیت الله صانعی در مراسم عید فطر گفت: "باید همه تلاش کنند تا جنگ احتمالی رژیم صهیونیستی علیه ایران رخ ندهد چرا که که اگرچه رژیم صهیونیستی بیشترین صدمه و لطمه را خواهد دید کشور ایران نیز صدمه می بیند چرا که در جنگ نان و حلوا تقسیم نمی کنند."

به گفته آقای صانعی "حمله اسرائیل به ایران بزرگترین جنایت علیه ملت ایران است" و این کشور "با باروت بازی کرده است و تصمیمی در مقابلش گرفته می شود که دیگر توانایی قدعلم کردن نداشته باشد."

او در ادامه افزود: "بنده طرفدار آزادی انسان ها و حقوق بشر و رعایت آن هستم اما درمقابل حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به ایران موظف به عکس العمل هستیم."

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در راهپیمایی روز قدس وجود اسرائیل را "توهین به تمام بشریت" توصیف کرد.

آقای احمدی نژاد گفت: "صهیونیست‌ها عامل انحطاط ملت‌ها هستند و یک گروه اقلیت فاسد ضدبشر و ضدارزش‌های الهی به شمار می‌روند."

این اظهار نظر رئیس جمهوری ایران با واکنش‌های جهانی رو به رو شد و بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد آن را نگران کننده دانست و با صدور بیانیه‌ای از اظهارات ضداسرائیلی رئیس‌جمهور ایران انتقاد کرد.

آقای بان در این بیانیه‌، اظهارات آقای احمدی نژاد را "اهانت‌آمیز و فتنه‌انگیز" خواند و گفت که در شرایط کنونی، رهبران کشورهای منطقه باید نفوذ خود را برای کاهش و نه شدت دادن به تنش‌ها به کار گیرند."

در هفته‌های اخیر، گمانه‌زنی‌هایی درباره آماده شدن اسرائیل برای حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران مطرح شده است و رسانه‌های اسرائیل به بررسی ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای ایران و واکنش احتمالی اسرائیل به این فعالیت‌ها پرداخته‌اند.

یک روزنامه اسرائیلی پیش از این گزارش داده بود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل از حمله‌ای نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران در پاییز پیش رو حمایت می‌کنند.

اسرائیل و کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که فعالیت‌های هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی دنبال می‌کند.

ایران همواره این اتهام را رد کرده و گفته است که برنامه‌های هسته‌ ای این کشور صلح‌آمیز است.

با این حال، گفته می‌شود که گروهی از سیاستمداران اسرائیل همچنان نگران دست یافتن ایران به توان هسته‌ای نظامی هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.