ایندیک: دولت اوباما احساس می کند فریب تهدیدهای اسرائیل را خورده

به روز شده:  21:59 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391
بنیامین نتانیاهو

آقای نتانیاهو در اشاره به برنامه اتمی ایران گفته اجازه نمی دهد کشورش در سایه خطر نابودی زندگی کند

مارتین ایندیک سفیر سابق آمریکا در اسرائیل می گوید که دولت آمریکا بهار گذشته بر این تصور بود که اسرائیل واقعا قصد حمله به تاسیسات اتمی ایران را دارد اما بعدا به این نتیجه رسید که فریب خورده است.

آقای ایندیک در مصاحبه ای که روز پنجشنبه از رادیوی ارتش اسرائیل پخش شد اظهار نظر می کرد.

مقام های آمریکایی در ماه های اخیر از اسرائیل خواسته اند به تلاش های دیپلماتیک و تحریم های شدید علیه ایران فرصت تاثیرگذاری بدهد.

این پس از آن بود که در بهار گذشته اسرائیلی ها اجازه شکل گیری این تصور را دادند که ممکن است در آستانه حمله به ایران باشند.

بنیامین نتانیاهو روز ششم مارس در گردهمایی گروه لابی هوادار اسرائیل، اِیپک، گفته بود تلاش ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی بی نتیجه مانده است: "ما برای به نتیجه رسیدن دیپلماسی صبر کرده ایم، برای تاثیرگذاری تحریم ها صبر کرده ایم، هیچ کدام از ما نمی توانیم دیگر خیلی بیش از این صبر کنیم. من به عنوان نخست وزیر اسرائیل هرگز اجازه نمی دهم که مردمم در ترس از نابودی زندگی کنند."

پس از آن مقام های متعدد دولت آمریکا به اسرائیل رفتند تا بگویند که واشنگتن هرچه در توان دارد برای جلوگیری از اتمی شدن ایران انجام می دهند.

دانیل شاپیرو سفیر آمریکا در اسرائیل اواسط بهار گذشته گفت که ایالات متحده آمریکا در صورت لزوم برای اقدام نظامی برنامه ریزی کرده است.

آنها همچنین به اسرائیلی ها اطمینان می دادند که هدف جلوگیری از اتمی شدن ایران است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیش از آقای نتانیاهو در گردهمایی اِیپک حاضر شده و گفته بود: "رهبران ایران باید بدانند که سیاست من نه مهار، بلکه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است."

و آمریکا در کمتر از یک سال گذشته شدیدترین تحریم ها تا به امروز را علیه ایران به اجرا گذاشته است. تحریم هایی که بانک مرکزی ایران و بخش انرژی این کشور را هدف می گیرد.

برخی کارشناسان می گویند که این اقدامات تا حدودی به دلیل این نگرانی بود که اسرائیل ممکن است به ایران حمله کند و آمریکا در حمایت از متحدش ناخواسته وارد جنگ دیگری شود.

مقام های آمریکایی اصرار می ورزند تا جایی که می توان باید از اقدام نظامی پرهیز کرد، نکته ای که باراک اوباما در دیداری با نخست وزیر اسرائیل گوشزد کرد: "نخست وزیر نتانیاهو و من ترجیح می دهیم که این موضوع به طریق دیپلماتیک حل شود. ما هزینه های هرگونه عملیات نظامی را درک می کنیم."

اما فشار اسرائیلی ها فروکش نکرده است. اسرائیلی ها اخیرا خواستار آن شده اند که شکست دیپلماسی با ایران اعلام شود.

دنی آیالون معاون وزارت خارجه اسرائیل اخیرا در واکنش به مذاکرات قدرت ها با ایران گفته بود این کشورها باید "امروز اعلام کنند که گفتگوها شکست خورده است."

او گفت که پس از اعلام این موضوع اگر ایران برنامه اتمی اش را متوقف نکند "روشن خواهد بود که همه گزینه ها روی میز است".

در هفته های گذشته گزارش هایی در رسانه های اسرائیلی منتشر شد که حاکیست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور به تصمیم برای حمله به تاسیسات اتمی ایران احتمالا در پاییز آینده نزدیک شده است.

اما آقای ایندیک در مصاحبه خود با رادیوی ارتش اسرائیل گفت که آمریکایی ها پس از چند بار که دچار احساس فریب خوردگی شدند اکنون با شنیدن این گزارش ها کمتر به آن اعتنا می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.