ایران از رونمایی نسل جدید یک موشک بالستیک زمین به زمین خبر داد

به روز شده:  10:24 گرينويچ - سه شنبه 21 اوت 2012 - 31 مرداد 1391

ایران پیشتر از آزمایش موفقیت آمیز موشک فاتح خبر داده بود

مقام های ایران از رونمایی موشک بالستیک این کشور با سوخت جامد مرکب خبر داده اند.

این موشک، فاتح ۱D-۱۱۰ نام دارد و به گفته احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران "از دقیق‌ترین و پیشرفته‌ترین موشک‌های بالستیک زمین به زمین با سوخت جامد مرکب است."

در اصطلاح نظامی، موشک بالستیک به موشک هایی گفته می شود که توسط موتورش در ارتفاع بالایی اوج می گیرد و سپس ادامه راه را با استفاده از نیروی جاذبه زمین به شکل سقوط آزاد به سمت هدف حرکت می کند.

مقام های نظامی ایران، بیش از یک ماه پیش از آزمایش موفقیت آمیز موشک فاتح ۱۱۰ خبر داده بودند.

وزیر دفاع ایران در مراسم رونمایی، گفته است که این موشک در یک دهه اخیر "نقش مؤثری در ارتقاء توان دفاعی" کشورش داشته است.

"باید به نقطه ای برسیم که توانمندی های دفاعی کشور همه زورگویان و مستکبران را متوقف کند و حتی آنان را به عقب براند"

محمود احمدی نژاد

به گفته آقای وحیدی "محیط امنیتی دائما در حال تغییر است و اگر نتوانیم متناسب با آن تحول پیدا کنیم تحقق بازدارندگی امکان‌پذیر نیست."

در ماه های اخیر، همزمان با افزایش فشارهای بین المللی بر سر برنامه های اتمی ایران، مقام های این کشور با برگزاری مانورهای نظامی و آزمایش جنگ افزارها، نسبت به پیامدهای هرگونه حمله نظامی به کشورشان هشدار داده اند.

موشک فاتح همراه پنج نوع دیگر از تولیدات نظامی ایران از جمله دستگاه های شنود، خمپاره انداز و سامانه جهت‌یاب، با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران رونمایی شده است.

آقای احمدی نژاد در جریان سخنرانی خود در این مراسم گفته است که "باید به نقطه ای برسیم که توانمندی های دفاعی کشور همه زورگویان و مستکبران را متوقف کند و حتی آنان را به عقب براند."

رئیس جمهور ایران گفته است کشورش "پیشرفت صنعت دفاعی را برای کشورگشایی، سلطه بر همسایه ها و تسلط بر دنیا" نمی خواهد بلکه هدف از آن "دفاع از جغرافیا، سرزمین ها و موجودیت کشور و سپس دفاع از کیان انسان ها است."

در این مراسم حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران هم حاضر بوده است.

رونمایی از محصولات تازه نظامی ایران در روز صنعت دفاعی این کشور انجام شده که هر سال در آخرین روز از مرداد ماه برگزار می شود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی به مناسبت این روز بیانیه هایی منتشر کرده و از "دستاوردهای جدید نظامی" ایران علیرغم وجود "تحریم های زنجیره ای"، تمجید کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.