کره جنوبی 'ماه آینده واردات نفت از ایران را از سر می گیرد'

به روز شده:  11:41 گرينويچ - سه شنبه 21 اوت 2012 - 31 مرداد 1391

کره جنوبی یکی از تازه ترین کشورهای آسیایی است که تصمیم اروپا در مورد بیمه محموله های نفتی ایران را دور می زند

مقامات دولتی و صنایع نفت کره جنوبی روز سه شنبه ۳۱ مرداد ماه ( ۲۱ اوت) اعلام کردند واردات نفت از ایران را براساس میزان تعیین شده در چارچوب قوانین آمریکا در مورد تحریم جمهوری اسلامی از ماه آینده میلادی آغاز خواهند کرد.

در پنج ماه اول سال جاری میلادی، کره جنوبی واردات نفت از ایران را به میزان ۱۶ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داد.

همچنین، با به اجرا درآمدن مصوبه اتحادیه اروپا در مورد تحریم صنایع نفتی ایران، از اول ماه اوت سال جاری، کره جنوبی واردات نفت از ایران را متوقف کرد.

با تصمیم به از سرگیری واردات نفت خام از ایران، کره جنوبی یکی از تازه ترین کشورهای آسیایی است که تصمیم اروپا در مورد بیمه محموله های نفتی ایران را دور می زند.

با آغاز اجرای مصوبه اتحادیه اروپا در تحریم مبادلات نفتی با ایران، شرکت های بیمه اروپایی، که بیمه کننده اصلی تانکرهای حامل نفت در جهان هستند هم از تعمیم پوشش بیمه ای به نفتکش های حامل نفت ایران منع شدند و خریداران کره ای نفت ایران هم به همین دلیل از ماه ژوئیه واردات نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کردند.

اما حدود دو هفته پیش یک منبع وزارت اقتصاد کره جنوبی اعلام کرد که مذاکراتی بین پالایشگاههای کره ای خریدار نفت ایران و مقامات جمهوری اسلامی در مورد از سرگیری واردات نفت خام در جریان بوده است.

تاکنون وارد کنندگان کره جنوبی برای بیمه محموله های نفت وارداتی به طور تقریبا کامل به خدمات شرکت های اروپایی یا تحت پوشش این شرکت ها متکی بوده اند، اما مقامات پالایشگاههای کره جنوبی در جریان مذاکراتی با مقامات شرکت ملی نفت ایران، گفتند که شرکت ملی بیمه نفتکش ایران و دولت این کشور به دنبال راههایی هستند تا ایران بتواند مسئولیت کامل بیمه نفتکش ها را برعهده بگیرد.

بیمه نفتکش ها صرفا شامل برعهده گرفتن خسارات احتمالی به نفتکش و از دست رفتن محموله نفتی آن نیست بلکه در صورت نشت نفت در اثر وقوع حادثه، ممکن است مالک کشتی یا خریدار نفت با هزینه بسیار سنگینی برای پاکسازی لکه نفتی و پرداخت احتمالی غرامت روبرو شود که معمولا بیمه گر مسئولیت آن را برعهده می گرد.

به گفته تحلیل گران، کره جنوبی برای ادامه مبادلات نفتی با ایران در موقعیت دشواری قرار دارد.

در حالی که مقامات کره ای خواستاربرقراری روابط نزدیک با مهم ترین متحد نفتی خود هستند، آمریکا برای اعمال فشار بیشتر بر ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور خواستار رعایت تحریم ها علیه ایران توسط سایر کشورها است.

مقامات کره جنوبی همچنین برای رونق فعالیت های تجاری این کشور نیازمند نفت خام ایران که در مقایسه با سایر کشورهای صادر کننده نفت، با بهایی نازلتر در اختیار واردکنندگان کره ای قرار می گیرد.

منتقدان ارتباط نفتی کره جنوبی و ایران معتقدند که کشورهای مهم آسیایی با ادامه ارتباط تجاری و نفتی با ایران، مانع از عملی شدن تلاش های کشورهای غربی برای رویارویی با بلند پروازی های هسته ای جمهوی اسلامی می شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.