آمریکا بخشی از تحریم های ایران را معلق کرد

به روز شده:  19:29 گرينويچ - سه شنبه 21 اوت 2012 - 31 مرداد 1391

مجوز موقت آمریکا برای ارسال پول به ایران برای مناطق زلزله زده

ده روز بعد از زلزله آذربایجان شرقی ایران که بیش از ۳۰۰ کشته به جا گذاشت، وزارت دارایی آمریکا به طور موقت به سازمان های غیردولتی اجازه داده برای کمک به بازسازی نواحی زلزله زده به ایران پول بفرستند. این مجوز بعد از فشار گروه های ایرانی در آمریکا صادر می شود

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

وزارت دارایی آمریکا در بیانه ای اعلام کرد بخشی از تحریم های مالی علیه ایران را به مدت ۴۵ روز معلق می کند تا انجمن های خیریه و نهادهای غیر دولتی در آمریکا بتوانند کمک های مالی خود را به زلزله زدگان آذربایجان شرقی برسانند.

دفتر کنترل اموال خارجی این وزارتخانه گفته است هر سازمان خیریه ای که دارای مجوز فعالیت باشد می تواند تا حداکثر ۳۰۰ هزار دلار برای امداد و بازسازی به مناطق زلزله زده بفرستد.

نهادهای خیریه ای که قصد دارند بیش از ۳۰۰ هزار دلار به ایران انتقال دهند باید مجوز جداگانه دریافت کنند.

زلزله آذربایجان

سازمان های خیریه دارای مجوز فعالیت در آمریکا می تواند تا حداکثر ۳۰۰ هزار دلار برای کمک به مناطق زلزله زده بفرستد

تحریم های آمریکا انتقال پول به ایران را بسیار محدود کرده است.

تا پیش از تصمیم اخیر وزارت دارایی آمریکا برای تعلیق تحریم ها، نهادهای خیریه و انجمن های غیر دولتی فقط می توانستند دارو و مواد غذایی برای زلزله زدگان ایران ارسال کنند.

وزارت دارایی تاکید کرده است که این استثنا فقط برای انتقال کمک به زلزله زدگان است و هرگونه ارتباط مالی با نهادهای تحت تحریم آمریکا مانند سپاه پاسداران همچنان ممنوع خواهد بود.

شورای ملی ایرانیان آمریکا و ۹ نهاد ایرانی - آمریکایی دیگر ساعاتی پس از وقوع زلزله از دولت ایالات متحده خواسته بودند با صدور چنین معافیتی اجازه دهد بانک‌های آمریکایی کمک‌های مالی آنها را به زلزله زدگان برسانند.

تریتا پارسی ریس این شورا روز سه شنبه (۲۱ اوت - ۳۱ مرداد) به بی بی سی فارسی گفت این موفقیتی است برای ایرانیان آمریکا و نشان می دهد که "وقتی گروه های ایرانی با هم همکاری کنند می توانند بر تصمیم گیری دولت آمریکا تاثیر بگذارند".

همچنین، چهارده نماینده کنگره آمریکا در نامه ای به رئیس جمهوری آمریکا خواستار صدور این معافیت شده بودند.

چهار روز پس از زلزله بم در سال ۱۳۸۲ هم دولت جرج بوش تصمیم مشابهی گرفته بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.