بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – اول شهریور

به روز شده:  00:52 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391
صفحه اول روزنامه آرمان اول شهریور نود و یک

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از آزمایش موشک جدید نوشته و به گمانه زنی هائی درباره شرکت رهبران کشورهای جهان در همایش غیرمتعهدها پرداخته اند. این سئوال که آیا هاشمی رفسنجانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندیدا می شود یا نه، در حالی که ستون های طنز بیشتر روزنامه ها تعطیل شده و نقد عملکرد اقتصادی دولت هم کمتر از هفته های گذشته در روزنامه ها دیده می شود، نشان دهنده آماده شدن کشور برای برگزاری همایشی است که به نوشته رسانه های جناح راست، اعتبار جمهوری اسلامی در گرو برگزاری مجلل آن و شرکت هر چه بیشتر روسای کشورهای جهان در آن است.

همایش غیرمتعهدها

"عبور غیرمتعهدها از سد تحریم ایران" تیتر روزنامه جوان است که در گزارشی نوشته به احتمال زیاد در حاشیه کنفرانس غیرمتعهدها ملاقات های مهمی بین مسئولان و میهمان صورت می گیرد که باعث ناراحتی کشورهای غربی می شود و سعی می کنند آن ها را باز دارند. پیش بینی دیگر روزنامه جوان که در تیتر اول این روزنامه نشسته این است که میهمانان در فرصت برگزراری همایش با مردم صحبت خواهند کرد و در خواهند یافت که مردم از حمله آمریکا و هم پیمانانش هراسی ندارد .و میلیاردها قرارداد اقتصادی هم آماده شده که در زمان همایش منعقد شود.

صفحه اول روزنامه تهران امروز

صفحه اول روزنامه تهران امروز

روزنامه های دیگر رقم های متنوعی در مورد تعداد هیات های بلندپایه میهمان در همایش مطرح کرده اند و از جمله سفر رهبر کره شمالی را به تهران قطعی دانسته اند.

تهران امروز با چاپ عکس هائی از رهبران کره شمالی، مسقط و کوبا، چاوز، زرواری، محمد مرسی، جلال طالبانی و محمود عباس و چند رییس دولت دیگر، از حضور آنان در تهران خبر داده است

دکتر علی بیگدلی به نوشته کلیک مردم سالاری گفته اگر عربستان سفر احمدی ن‍ژاد را پاسخ ندهد شرکت در نشست مکه اشتباه بوده است. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور به همراه هیاتی از وزیران خود به عربستان عزیمت کرد این در شرایطی است که انتظار می رود پادشاه عربستان به دعوت ایران برای شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد پاسخ مثبت دهد که البته هنوز قطعیت آن مشخص نشده است.

این کارشناس مسائل بین الملل در مورد اهمیت برگزاری اجلاس رهبران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران گفت: وی در گفتگو با دیپلماسی ایرانی تصریح کرد: هرچقدر سطح مقامات حاضر در این نشست بالاتر باشد ایران بیشتر می‌تواند به این هدف برسد و دست به نمایش قدرت خود بزند و بر عکس اگر در سطح مطلوبی برگزار نشود به همان اندازه نتیجه معکوس خواهد داشت و به وجهه بین المللی ما ضربه خواهد زد.

مردم سالاری نوشته وی در پاسخ به این سوال که آیا سفر مرسی به ایران می تواند نقطه عطفی در روابط ایران با مصر باشد و پس از این سفر شاهد عادی سازی روابط ایران و مصر باشیم؟ گفت: قطعا اینچنین نیست و ما نمی توانیم سفر مرسی به ایران برای شرکت در اجلاس غیر متعهد ها را به رابطه ایران و مصر تعمیم دهیم و در چارچوب روابط دوجانبه بررسی کنیم.

کیهان با تیتر کام چه کسانی از خبر حضور محمد مرسی در تهران تلخ می شود؟ در ستون خبر ویژه خود از قول سردبیر روزنامه القدس العربی نوشته این روزها سفر محمد مرسی به تهران برای حضور در نشست غیرمتعهدها ذهن اسرائیلی ها و آمریکایی ها را مشغول کرده است. بی گمان رئیس جمهور مصر با سفر به تهران پیام محکمی به اسرائیل و آمریکا می دهد و درونمایه آن این است که مصر در حال خارج شدن از سیطره آمریکا و اسرائیل است و دیگر با برخی کشورهای منطقه که مخالف روابط قاهره با تهران بودند تعارفی ندارد.

این روزنامه پیش بینی کرده: بعید نیست که مرسی در تهران از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور و بازگشایی سفارت دو کشور پس از ۳۲ سال را اعلام کند

برای انتخابات می آید؟

مطهره شفیعی در مقدمه گزارش اصلی کلیک آرمان نوشته مردی است که میانه‌روی‌ او به فضای جامعه کمک می‌کند، او محبوب تمام افرادی است که دل در گرو سربلندی و پیشرفت دارند و می‌خواهند سازندگی در این کشور ادامه داشته باشد. به‌راستی چه نیکو نام سردار سازندگی را برای او برگزیدند. مردی است که هنوز می‌خواهد بسازد، اگر درون سال‌های جنگ نباشد به سمت تفکر جامعه می‌رود تا آن را بسازد و خوب می‌داند این ساختن بسی دشوارتر از ساختن خط راه آهن برای یک شهر است.

به گزارش این روزنامه او از ابتدا می‌دانست و اکنون هم خوب می‌داند چگونه باید مرهم زخم آنهایی باشد که از برخی هم‌طیفان او زده شده است و باز هم به‌خوبی می‌داند که باید مرهم باشد، مرهم جوانانی که امروز آینده کشور به آنها وابسته است. او خوب می‌داند که جامعه چه زمانی نیازمند حضور پررنگ اوست و باز هم به‌خوبی متوجه است که چه زمانی باید سکوت کند چون بهتر

صادق زیباکلام در همین روزنامه نوشته در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری هاشمی‌رفسنجانی قطعاً به‌عنوان نامزد انتخابات در عرصه حضور نخواهد یافت، اما اگر شرایط مطلوب وی باشد که فرصت برای حضور نامزدی معتدل، میانه‌رو و طرفدار اصلاحات و همچنین طرفدار توسعه و پیشرفت همه‌جانبه کشور فراهم شود، وی از این نامزد، دفاع و حمایت خواهد کرد. دلایل این عدم حضور مستقیم می‌تواند این مساله باشد که وی به‌عنوان یکی از چهره‌های تأثیرگذار و دلسوز نظام اگر برای کاندیداتوری مطرح بشود، قطعاً مورد هجمه سنگین جریانات تندرو و جریانات افراطی قرار خواهد گرفت و نه به صلاح وی و نه به صلاح کشور و نظام است که در معرض چنین وضعیتی قرار بگیرند.

به نوشته این استاد دانشگاه هاشمی رفسنجانی می‌تواند با توجه به شرایطی که نامزدهای دیگر که ممکن است تأیید صلاحیت بشوند و آن حداقل‌هایی که مورد توجه آیت‌الله است و این نامزد می‌تواند دارا باشد، از آن کاندیدا حمایت کنند و این حمایت می‌تواند از یک شخصیت معتدل باشد که بتواند قطار اصلاحات را رو به جلو حرکت دهد و در سایه چنین اعتدالی بتواند وحدت، وفاق و آشتی ملی شکل بگیرد.

آزمایش موشک جدید، تیتر و گزارش اصلی کیهان

آزمایش موشک جدید، تیتر و گزارش اصلی کیهان

احمدی نژاد تقلبی

کلیک اعتماد در گزارشی درباره مهدی کلهر، مشاور رسانه‌یی احمدی‌نژاد در دولت اولش که در دولت دهم بیشتر حاشیه‌نشین شده بود، نوشته نزدیک شدن به موسم صف‌کشی‌های انتخاباتی بار دیگر به محافل خبری تیم دولت رونق داده است. چنان که کلهر نسبت به خطر مطرح شدن «احمدی‌نژاد قلابی» توسط مخالفان احمدی‌نژاد هشدار داد. او حتی در ماجرای جدایی یاران سابق از احمدی‌نژاد هم ردپای امریکا و انگلیس را می‌بیند.

این گزارش به نقل از سایت ایران متعلق به خیرگزاری دولتی نوشته مهدی کلهر را می‌توان یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های سوم تیری و حامی محمود احمدی‌نژاد دانست. آن روزهایی که محمود احمدی‌نژاد در تبلیغات رسانه‌های وابسته به ستاد انتخاباتی کاندیداهای رقیب، فردی تیرخلاص‌زن معرفی می‌شد که قرار است پس از ریاست‌جمهوری در خیابان‌ها دیوار بکشد و زنان و مردان را از هم جدا کند، مهدی کلهر با موهای دم‌اسبی و شلوار جین پابه‌پای احمدی‌نژاد می‌دوید و برنامه‌های رسانه‌یی او را تنظیم می‌کرد! جریانات سیاسی و رسانه‌های وابسته به آنها این روزها رییس‌جمهور متحجر ۸۴ را به لیبرالیزم فرهنگی و عدول از آرمان‌های سوم تیر متهم می‌کنند. جالب اینجاست که مهدی کلهر می‌گوید نگاه‌های فرهنگی رییس‌جمهور از او هم باز‌تر است!

مهدی کلهر چهره پر سروصدای انتخابات ۱۳۸۴ که بعد از آخرین انتخابات ریاست جمهوری کنار گذاشته شد گفته من از دکتر دور هستم و یک سال و نیم است که ایشان را از نزدیک ندیده‌ام اما انحراف به معنی عدول از ارزش‌ها یا تغییر مسیر را به هیچ وجه در دولت دهم نمی‌بینم و چیزی احساس نمی‌کنم. از همان سال ۸۳ که با رییس‌جمهور همراه بودم و جلسات خصوصی زیادی با هم داشتیم، احمدی‌نژاد همین نگاه‌های باز فرهنگی را مطرح می‌کرد. نگاه رییس‌جمهور به مساله حجاب و سایر مسائل فرهنگی، همان نگاه سال‌های ۸۳ و ۸۴ و مبتنی بر اعتماد و احترام به مردم است اما برخی افراد بر اساس تصورات ذهنی خود سخن می‌گویند.

پزشک بیکار و طلاق بسیار

کلیک ابتکار در گرازشی نوشته حدود ۲۰۰ هزار نفر پزشک اعم از عمومی، متخصص و فوق تخصص، داروساز، دندانپزشک و... در کشور وجود دارد که گروه اندکی از آنها درآمد بالایی دارند و مرفه به حساب می‌آیند اما اکثریت برای تامین هزینه‌های زندگی، مجبورند شغل دومی داشته باشند و یا اینکه به سراغ مشاغلی غیر از پزشکی بروند.

این روزنامه به بهانه اول شهریور زادروز بوعلی سینا نوشته اکثریت مردم هنوز باور ندارند که پزشک هم می‌تواند بیکار باشد و یا اینکه زیر خط فقر زندگی کند. شاید همین مسئله سبب شده تا کمتر بتوانیم به دشواریها و مشکلات حرفه مقدس پزشکی بپردازیم. اما آنچه مسلم است، اینکه هستند پزشکانی که برای امرار معاش، عطای پزشکی را به لقایش بخشیده اند و به سراغ شغلی رفته اند که هیچ ارتباطی با مدرک تحصیلی آنها ندارد.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

معصومه آباد در کلیک تهران امروز نوشته بر اساس آمارها در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹ ازدواج یک درصد و طلاق ۳.۴ درصد رشد داشته است. افزایش آمار طلاق به عنوان یک آسیب‌اجتماعی سبب شده تا هزینه‌های سرسام‌آوری به کشور تحمیل شود. هزینه‌هایی که ابعاد اقتصادی، اجتماعی و روانی دارد. طلاق علاوه بر اینکه زنان و مردان مطلقه و سرخورده‌ای را به‌جا‌می‌گذارد که بحران عاطفی بزرگی را تحمل می‌کنند، فرزندان طلاق را به جامعه عرضه می‌کند که بسیار آسیب پذیرند و با بررسی آسیب‌های اجتماعی می‌توان رد پای فرزندان طلاق را در آن دید.

به گزارش این روزنامه با اینکه هم افزایش آمار طلاق مورد قبول مسئولان است و هم آسیب‌های ناشی از آن، اما به جرات می‌توان گفت اقدامات انجام شده تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است چرا که این اقدامات به قدر کفایت نبوده و به تحکیم ازدواج‌ها کمک نمی‌کند. نگاهی به وظایف سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها نشان می‌دهد که هیچ نهادی به‌طور رسمی در برابر روند ازدواج جوانان و زندگی مشترک زوجین متولی نیست.

گزارش تهران امروز نشان می دهد: بیشترین طلاق‌ها در ۵ سال نخست زندگی رخ می‌دهد و نگاهی جزئی‌تر نشان می‌دهد که در دوسال نخست زندگی مشترک، احتمال بیشتری برای طلاق وجود دارد. این آمار بیانگر یک پیام است:«آقایان گرهی که بسته شده شل است!» و این به آن معناست که همه اقدامات انجام شده در سازمان‌ها و نهادها در این‌باره، ‌ناکارآمد بوده است.

شوخی بی‌مزه اشتغال زائی

محمدحسین روانبخش در کلیک مردم سالاری نوشته: خنده دارترین جوک دنیا، اگر برای بار دوم شنیده شود چندان دلچسب نیست، چه رسد به اینکه سه باره و چهار باره و هر روزه و ... تکرار شود، اما گاهی اوقات آدم چاره‌ای ندارد جز اینکه سعی کند بر اعصاب خودش مسلط باشد و افرادی را که دائما جوکها و شوخیهای تکراری تعریف می‌کنند، آن هم شوخهایی که اصلش هم بیمزه و فاقد خلاقیت بوده، تحمل کنند تا گویندگانش مبادا، خدای ناکرده، رویم به دیوار، گلاب به رویتان، بی انگیزه شوند و افسردگی بگیرند! گاهی همه باید فداکاری کنند تا چنین اتفاقاتی نیفتد! گاهی وقتها یک اتفاق دیگر هم می‌افتد : یک جوک جوری بیان می‌شود که حتی گوینده آن هم تصور می‌کند که یک واقعیت بزرگ بیان می‌شود ! این امر وقتی که شوخی مورد نظر بی‌مزه و با کمترین خلاقیت ممکن ساخته شده باشد، تشدید می‌شود و گاهی مدتها طول می‌کشد که همه بفهمند قضیه شوخی بیمزه‌ای بوده که متاسفانه مشغولشان کرده است.

طنز نویس این روزنامه با این مقدمه به سخنان یک نماینده مجلس اشاره کرده که گفته :«وعده ایجاد ۲ و نیم میلیون فرصت شغلی،شوخی دولت بود که نباید جدی گرفته می‌شد چرا که این حرف از اساس مبنا و منطق اجرایی نداشت».

مردم سالاری در پایان نوشته : با این حساب دم مردم گرم که از همان اول موضوع را جدی نگرفتند و نشان دادند هم فرق شوخی و جدی را می‌دانند و هم فرق شوخی درست و حسابی را از شوخی لوس و بیمزه،و از طرف دیگر حاضر نیستند کسی خدای ناکرده، گلاب به روی همه، افسردگی اش تشدید شود!

کارتون روز

جولیان آسانژ، بنیان گذار ویکی لیکس کار نادر رحمانی، اعتماد

جولیان آسانژ، بنیان گذار ویکی لیکس کار نادر رحمانی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.