وزارت خارجه آمریکا: تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های ایران عقب‌گرد است

به روز شده:  02:14 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391
جداسازی جنسیتی

وزارت امور خارجه آمریکا جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌های ایران را یک "عقب‌گرد" برای زنان خوانده است

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای نسبت به حذف زنان در ۷۷ رشته دانشگاهی در ایران ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه از حذف دختران به عنوان یک "عقب‌گرد جدی" برای آنها یاد شده است.

همچنین در این بیانیه آمده با گرفتن حق تحصیل از زنان در این رشته‌ها، "آنها با دشواری بیشتری برای پیدا کردن شغل روبرو خواهند بود و این کار، تلاش آنها را برای تعیین سرنوشت خود دشوارتر می‌کند."

در پایان این وزارتخانه از ایران می‌خواهد که قوانین خود را نسبت به حقوق زنان به اجرا بگذارد و تعهدات بین المللی اش در این زمینه را جدی بگیرد.

پیشتر دولت ایران اعلام کرده بود پذیرش دختران در ۷۷ رشته دانشگاهی و در ۳۶ دانشگاه متوقف خواهد شد.

ادامه تحصیل دانشجویان دختر در بسیاری از رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های دولتی و به ویژه رشته‌های فنی و مهندسی کاهش یافته است.

این موضوع زمانی مطرح شد که بر اساس آنچه در دفترچه کنکور سال ۹۱ آمده بود، دختران امکان انتخاب برخی رشته‌ها را در این دانشگاه‌ها نداشتند.

در پی انتشار این خبر، حسین نادری منش، معاون آموزشی وزارت علوم و آموزش عالی به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس فراخوانده شد.

چندی پیش شیرین عبادی برنده صلح نوبل هم در نامه ای به رئیس سازمان زنان سازمان ملل متحد خواستار توجه این نهاد بین المللی به وضع 'تبعیض' تحصیلی علیه زنان ایران شد.

خانم عبادی گفته بود: "به این ترتیب دختران که از سال‌ها قبل بیش از ۶۵ درصد از کل دانشجویان را تشکیل می داده اند به کمتر از ۵۰ درصد تقلیل خواهند یافت."

در بخش دیگری از نامه این وکیل ایرانی با اشاره به "توقف برنامه کنترل موالید" در ایران، نتیجه غیرمستقیم چنین سیاستی "خانه نشینی زنان" عنوان شده بود.

در پی ابراز مخالفت آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با برنامه‌های کنترل جمعیت در ایران، به تازگی مسئولان دولتی ایران خبر از توقف اکثر برنامه‌های کنترل جمعیت در این کشور داده اند.

جداسازی جنسیتی در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی در ایران در چند سال اخیر مرتب عنوان شده است و موافقان و مخالفان سرسختی دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.