ایران، جمهوری آذربایجان را به دلیل آلودگی نفتی خزر 'جریمه می کند'

به روز شده:  11:16 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

دریای خزر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری های آن، سه همسایه تازه پیدا کرد

یک مقام محیطی زیستی ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل آنچه که "کمترین توجه زیست محیطی نسبت به مسایل دریای خزر" خوانده، انتقاد کرده است.

عبدالرضا کرباسی، معاون دریایی سازمان محیط زیست ایران به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که جمهوری آذربایجان "بدون توجه به توان خود برای پالایش این پهنه آبی به فعالیت های نفتی خود با وسایل فرسوده ادامه می دهد."

معاون سازمان محیط زیست ایران می گوید: پس از بررسی برآورد هزینه های پاکسازی و خسارت های زیست محیطی، مراتب از طریق وزارت امور خارجه ایران برای اخذ جریمه از جمهوری آذربایجان پیگیری خواهد شد.

"پس از بررسی برآورد هزینه های پاکسازی و خسارت های زیست محیطی، مراتب از طریق وزارت امور خارجه ایران برای اخذ جریمه از جمهوری آذربایجان پیگیری خواهد شد"

معاون سازمان محیط زیست ایران

جمهوری آذربایجان همسایه شمالی ایران و یکی از پنج کشور ساحلی دریای خزر است که برنامه های گسترده ای در کشف و استخراج و پالایش منابع انرژی در این دریا دارد.

به گفته معاون سازمان محیط زیست ایران در بازدید اخیر کارشناسان لکه های نفتی در سواحل انزلی رویت شده است.

آقای کرباسی گفته است براساس شواهد موجود، لکه های نفتی ایجاد شده ناشی از فعالیت دکل های نفتی فرسوده متعلق به جمهوری آذربایجان است که براثر توفان به سمت سواحل ایران روانه شده اند.

به گفته مقام های ایرانی هم اکنون عملیات پاکسازی لکه های نفتی در سواحل منطقه کپورچای، که با بیشترین مورد آلودگی نفتی مواجه است، ادامه دارد.

خزر که دریای مشترک میان ایران و اتحاد جماهیر شوروی بود، پس از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری های آن سه همسایه تازه دیگر پیدا کرد.

از حدود بیست و یک سال پیش پنج کشور ساحلی خزر در حال مذاکره برای توافق بر سر رژیم حقوقی این دریا بوده اند به نحوی که منافع هرپنج کشور از جمله در زمینه مسائل محیط زیستی را تامین کند.

طی این بیست و یک سال تنها توافقنامه ای که درباره رژیم حقوقی این دریا امضا شده، توافق پنج کشور درباره حفظ محیط زیست دریای خزر است که طی اجلاسی در تهران و از سوی بالاترین مقام های محیط زیستی این کشورها امضا شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.