مهمانپرست: اظهارات سخنگوی اشتون گستاخانه است

به روز شده:  16:49 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

رامین مهمانپرست گفت که اسرائیل و حامیان غربی آن در مورد رفتار خود لازم است به جامعه جهانی پاسخگو باشند

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران بیانیه اخیر سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را "گستاخانه" خواند.

آقای مهمانپرست گفت که اسرائیل و حامیان غربی آن لازم است در مورد رفتار خود به جامعه جهانی پاسخگو باشند.

پس از آن که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در مراسم روز قدس، وجود اسرائیل را "توهین به تمام بشریت" توصیف کرد، سخنگوی خانم اشتون این سخنان را قویا محکوم کرد.

در بیانیه ای که روز شنبه از سوی سخنگوی کاترین اشتون منتشر شد آمده بود که خانم اشتون "اظهارات نفرت انگیز و خشم‌برانگیز رهبر و رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران را محکوم می کند."

در ادامه بیانیه آمده است: "حق موجودیت اسرائیل ابدا نباید زیر سئوال برود."

آقای احمدی نژاد در روز قدس گفته بود: "صهیونیست‌ها عامل انحطاط ملت‌ها هستند و یک گروه اقلیت فاسد ضدبشر و ضدارزش‌های الهی به شمار می‌روند."

پیش از آن آیت الله علی خامنه ای نیز اسرائیل را یک "غده سرطانی" و "رژیم جعلی" خوانده بود.

محمود احمدی نژاد در روز قدس: صهیونیست‌ها عامل انحطاط ملت‌ها هستند

اظهارنظر رئیس جمهور ایران با واکنش‌های جهانی رو به رو شد، از جمله بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد آن را نگران کننده دانست و با صدور بیانیه‌ای از اظهارات ضداسرائیلی رئیس‌جمهور ایران انتقاد کرد.

آقای بان در این بیانیه‌، اظهارات آقای احمدی نژاد را "اهانت‌آمیز و فتنه‌انگیز" خواند و گفت که "در شرایط کنونی، رهبران کشورهای منطقه باید نفوذ خود را برای کاهش و نه شدت دادن به تنش‌ها به کار گیرند."

اظهارات مقام های ایرانی درباره اسرائیل در حالی بیان شده است که اسرائیل بارها ایران را تهدیدی برای موجودیت خود خوانده است و ادعا می کند ایران درصدد است که به سلاح هسته ای دست یابد.

اما ایران همواره گفته است که برنامه های هسته ای اش صلح آمیز است.

در ماه های گذشته مقام های اسرائیلی بارها از حمله قریب الوقوع اسرائیل به مراکز هسته ای ایران صحبت کرده اند و در واکنش به این اظهارات مقام های ایرانی گفته اند که این حملات در بالاترین سطح پاسخ خواهند داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.