رئیس ستاد اجلاس غیرمتعهدها: سران ۵۱ کشور به تهران می‌آیند

به روز شده:  14:35 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

به گفته آقای سعیدلو اجلاس در سطح کارشناسان و وزیران خارجه در سالن همایش‌های صدا و سیما و اجلاس سران نیز در تاریخ نهم و دهم شهریور ماه در سالن کنفرانس اسلامی برگزار می‌شود

علی سعیدلو، رئیس ستاد برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران گفت که تاکنون ۵۱ کشور اعلام کردند که در حد رئیس جمهور، نخست وزیر یا پادشاه یا معاون رئیس جمهور در این اجلاس شرکت می‌کنند.

آقای سعیدلو گفت: "از تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی و همچنین مهمان‌های ویژه نیز برای حضور دعوت شده است و ما پیش بینی می‌کنیم حدود ۱۴۵ الی ۱۵۰ هیات در این اجلاس حضور پیدا کنند، البته ما هیات‌هایی داریم که تعداد افراد عضو آن زیاد هستند، مثلا کشور هند و برخی از هیات‌ها نیز در قالب اعضای ۵ نفره حضور پیدا می‌کنند. البته به غیر از کارشناسان‌شان."

خبرگزاری های ایرانی از حضور رئیس کشورهایی چون مصر، زیمبابوه، آذربایجان، افغانستان، عراق، کویت، قطر، بولیوی و پاکستان برای حضور در اجلاس تهران خبر داده اند.

به گفته آقای سعیدلو اجلاس در سطح کارشناسان و وزیران خارجه در سالن همایش‌های صدا و سیما و اجلاس سران نیز در تاریخ نهم و دهم شهریور ماه در سالن کنفرانس اسلامی برگزار می‌شود.

او گفت: "ما امکاناتمان را برای مهمانانی در حدود ۷ هزار به بالا آماده کرده‌ایم و در این ارتباط همه چیز مهیا شده است. محل‌های لازم برای اسکان این هیات‌ها آماده است."

دولت ایران اعلام کرده است که دستگاه های دولتی در تهران به مناسبت شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در روزهای سه‌شنبه تا شنبه (هفتم تا یازدهم شهریور) تعظیل خواهد بود

آقای سعیدلو گفته است که در این تعطیلی دستگاه های دولتی تعطیل خواهند بود. دستگاه هایی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند به فعالیت خود ادامه می‌دهند و تهران حالت عادی خود را خواهد داشت.

او تاکید کرده است که شهر تهران در این زمان حالت عادی خود را خواهد داشت و گفت: "بازارها نیز در این زمان باز خواهند بود؛ چرا که برخی از هیات‌ها علاقمند هستند که به بازار بروند از بازار ایران دیدن کنند و خرید انجام دهند و یا از مکان‌های فرهنگی کشور بازدید کنند."

جنبش غیر متعهدها متشکل از ۱۲۰ عضو است که بیشتر اعضای آن را کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهند. نخستین زمینه های این جنبش در سال ۱۹۵۵ در جلسه ای با حضور ۲۹ کشور آسیایی و آفریقایی پا گرفت که به منظور گفت و گو درباره موضوعات مشترک از جمله مبارزه با استعمار و دخالت غرب انجام شد.

در حال حاضر ریاست دوره ای این جنبش بر عهده ایران است که تا سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.