بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران – دوم شهریور

به روز شده:  19:46 گرينويچ - پنج شنبه 23 اوت 2012 - 02 شهریور 1391

روزنامه های آخر هفته تهران، عنوان های اصلی خود را به همایش غیرمتعهدها اختصاص داده اند که هفته آینده در تهران برپا می شود. آمادگی گفتگو برای کناره گیری بشار اسد و حل بحران سوریه مهم ترین موضوع خارجی روزنامه های امروز صبح است. در بین مطالب این روزنامه ها، گمانه زنی درباره آینده محمود احمدی نژاد و اشاراتی به تورم و گرانی روزافزون به چشم می آید.

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

اثری از احمدی نژاد نمی ماند

مصطفی ایزدی در مقاله ای در کلیک اعتماد به یاد آورده که نتیجه انتخابات دوره دوم شورای اسلامی شهر تهران، محمود احمدی‌نژاد را که جز تدریس در دانشگاه و عضویت در سازمان بسیج مهندسین کشور کار دیگری نداشت، برآورد و پایه اولیه رشد سیاسی و اداری او را بنا نهاد. پیش از آن سوای مردم استان اردبیل که چند سالی احمدی نژاد والی ولایت‌شان بود، کسی او را نمی‌شناخت. او در میان اندک مهندسان و دانشجویانی که از کارهای مهندسی و آموزشی وی اطلاع داشتند، تا اندازه‌یی شناخته شده بود، اما این آگاهی‌ها از دایره بنیاد مستضعفان- که مهندس احمدی‌نژاد، به عنوان معاون فنی اجرایی آقای هاشمی‌ثمره در ساخت مجتمع مسکونی آتی‌ساز انجام وظیفه می‌کرد- و از دایره دوستان و شاگردانش در دانشگاه علم و صنعت ایران و نیز بسیج مهندسین و جامعه اسلامی مهندسین بیرون نمی‌رفت.

به نوشته این مقاله در دیدارهایی که شورای جدید شهر تهران با بزرگان نظام داشت احمدی‌نژاد نیز در بین آنها بود. کروفری که از ناحیه شهردار جدید تهران بروز پیدا می‌کرد، امکاناتی که از شهرداری بین معلمان و مدارس تهران توزیع می‌شد، هدایای قابل توجهی که به هیات‌های مذهبی مساجد و تشکل‌های مداحی داده می‌شد، دستورالعمل‌های غیرکارشناسی همچون تعویض و ترمیم آسفالت تمام خیابان‌های تهران در مدت چهار ماه یا انتقال محل برگزاری نمایشگاه‌های مهم از محل دائمی نمایشگاه به مصلای تهران و... باعث شد دامنه هواداری از احمدی‌نژاد شد.

مقاله اعتماد در نهایت نوشته: تاریخ معاصر به یاد ندارد یک فرد به جایی برسد که همفکران او روزی برای پایین کشیدنش از بالا به وحدت برسند چراکه رفتارهای او در طول چندین سال سکونت در مصدر قدرت، هیچ فرصتی را برای وحدت در جناح متعلقه باقی نگذاشته است. البته از نظر جمع زیادی از اصولگرایان، احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری‌اش، اثری از خود باقی نمی‌گذارد که هم‌جناحی‌های او به آن ببالند.

نقشه جناح راست برای کشور

مجتبی حسینی در گزارشی دراعتمادنوشته: پروژه «تواب‌سازی» اصلاح‌طلبان که از سوی «راست چپ‌ستیز» از مدت‌ها پیش کلید خورده است چه پروژه‌یی است و چه اهدافی را در پستوخانه‌های فکری طراحان و دنبال‌کنندگان این پروژه باید جست‌وجو کرد؟آیا به واقع با «عذرخواهی»، «اعلام ندامت»، «اعتراف به اشتباه» و «اقرار آشکار» که از سوی راست گلخانه‌یی (راست انقلاب نادیده) که از موقعیت خاصی در حاکمیت برخوردار است، مطرح شده، اجازه فکر و عمل اصلاح‌طلبانه را به اصلاح‌طلبان خواهد داد یا اینکه خوانی دیگر را باید در نقشه‌هایشان خواند و دید؟

به نوشته این گزارش اینکه آبشخور نگاه‌های متفاوت سرشناسان جناح راست به اصلاح‌طلبان و اصلاح‌طلبی کجاست؟چرا عناصری از این جناح از توبه اصلاح‌طلبان سخن می‌گویند و عده‌یی دیگر از اینان، حذف اصلاح‌طلبی را نه ممکن و نه مطلوب برای نظام سیاسی می‌دانند؟برای پاسخ به این پرسش‌ها باید گفتمان‌های ذی‌نفوذ اصولگرایان، خاستگاه‌های آنان و جغرافیای این جناح در فضای سیاسی ایران را بازخوانی کرد.

بر اساس فعل و انفعالات درون جناح اصولگرا باید گفت آنان پنج دسته شده و با یکدیگر نه در رقابت که در نزاع جدی هستند، از اصولگراهای سنتی تا کسانی که در حال رقابت با دیگر اصولگرایان هستند.

کناره گیری اسد

کیهان برزگر در مقاله ای در کلیک شرق با اشاره به گفته های معاون نخست‌وزیر سوریه قدری جمیل در سفر اخیر خود به مسکو که گفته دولت سوریه حاضر به گفت‌وگو برای کناره‌گیری «بشار اسد» در روند مذاکرات با مخالفان است نوشته این مساله تحولی آشکار در سیاست دولت سوریه و احتمالا حامیان اصلی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن است.

به نوشته این مقاله با افزایش دامنه زمان و ابعاد بحران سوریه اکنون مشخص است که حل این بحران با وجود خواسته‌های «حداکثری» هر یک از طرف‌های درگیر در این بحران امکان‌پذیر نیست. همین امر ضرورت پذیرش یک راه‌حل «بینابینی» که در آن منافع تمامی طرف‌های درگیر حفظ شود را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

مقاله شرق راه حل کناره گیری اسد را یک راه حل بینابینی دانسته که از شیوع جنگ داخلی سوریه به اطراف جلوگیری می کند.

اما حسن هانی زاده در سرمقاله کلیک تهران امروز پیش بینی کرده بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور در شرایط فعلی هرگز از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد. چرا که گرچه رهبر گروه‌های اپوزیسیون داخلی و خارجی پیش ‌شرط‌‌هایی را تعیین کرده که یکی از آن ها استعفای بشار اسد از قدرت است اما شرایط سیاسی و میدانی سوریه بحث پیرامون برکناری رئیس‌جمهور سوریه از قدرت را به ‌کلی منتفی می‌کند زیرا خروج اسد از چرخه قدرت به حل بحران فعلی سوریه کمکی نخواهد کرد.

به نوشته این روزنامه در عین حال شرایط کنونی سوریه به‌گونه‌ای است که راه‌حل‌های سیاسی نمی‌تواند به برون‌‌رفت سوریه از بحران فعلی کمک کند زیرا ورود گروه‌های سلفی و القاعده به بحران سوریه اوضاع این کشور را بحرانی کرده است. بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اکنون تنها در اندیشه برکناری نظام بشار اسد و تشکیل یک دولت دست‌نشانده و ایجاد یک امنیت پایدار برای اسرائیل هستند.

حرف چه کسی را باور کنیم

کورش شرفشاهی در سرمقاله کلیک مردم سالاری پرسیده حرف چه کسی را باید باور کرد و نوشته گاهی‌ خبرهایی مورد توجه رسانه‌هایی خاص قرار می‌گیرد که چندان اهمیتی ندارد و فقط برای این است که توجه مردم را از اخبار اصلی منحرف کنند. مثلا در حالی که گرانی کمر مردم را شکسته و اقشار آسیب پذیر در تامین حداقلهای زندگی خود با چالش جدی مواجه هستند، در حالی که قیمت مرغ یکباره افزایش شدیدی پیدا می‌کند و بعد از یک ماه فقط مقداری کاهش می‌یابد، در حالی که قیمت دلار همچنان بالا می‌رود و هیچ کس به اظهارات رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و مسوولان برای برخورد با دلالان ارز توجهی نمی‌کند.

به نوشته این مقاله قیمت سکه بدون توجه به بازارهای جهانی تغییر می‌کند و به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد و قیمت خودرو تولید داخل بین ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، در حالی که قانون هدفمندکردن یارانه‌ها سلیقه ای اجرا می‌شود، سهم تولید، صنعت، خدمات و کشاورزی از این قانون پرداخت نشده و کشاورز و صنعتگر با چالش رو به رو هستند، هر چند وقت یک بار عده‌ای از هم میهنانمان را که برای زیارت به کشورهای مذهبی سفر کرده‌اند به گروگان می‌گیرند، در حالی که دولت بسیاری از قوانین مصوب مجلس را اجرا نمی‌کند و گاهی هم که اجرا می‌کند، سلیقه ای اجرا می‌کند در حالی که مجلس حق نظارت بر اجرای قوانین را ندارد و اگر بخواهد از دولت بپرسد که چرا فلان قانون را اجرا نمی‌کند، به کارشکنی متهم می‌شود.

سرمقاله مردم سالاری در نهایت نوشته باید باور کنیم که سرکاریم. درست مانند همان روزی که به خاطر ابهام در دیده شدن یا نشدن هاله نور سرکار بودیم. اگر درست نگاه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که بعضی از این حاشیه‌سازی‌ها تنها برای این است که حواس رسانه‌ها و افکار عمومی به ناکارآمدی و سوء مدیریت‌ها جلب نشود و پرسش‌های واقعی مردم از مسوولان تحت‌الشعاع این گونه حاشیه‌سازی‌های فرعی و نه چندان مهم قرار گیرد و نتیجه اینکه بعد از هفت سال آنچه در خاطره‌ها مانده همین بازی‌های حاشیه‌ای است و کمتر پاسخی درباره ناکارآمدی بعضی مسوولان شنیده نشده است.

باج بنزین دولت به مردم

کلیک ابتکار درحالیکه ۵ روز از عید فطر و تعطیلات هفته پایانی مرداد ماه گذشته است روز گذشته بهروز مرادی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پایان جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران از عیدی بنزینی دولت خبر داد و گفت: به مناسبت فرا رسیدن عید فطر ۳۰ لیتر بنزین اضافه بر سهمیه قبلی به حساب رانندگان واریز خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اعلام این خبر خوش برای دارندگان خودروهای شخصی گفت که از این رو سهمیه بنزین شهریورماه ۹۰ لیتر خواهد بود. همزمان با انتشار خبر تصمیم دولت برای افزایش ۳۰ لیتری سهمیه بنزینی شهریورماه برخی منابع از بی خبری وزارت نفت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از این تصمیم سخن گفتند. بر اساس گزارش‌ها این مصوبه دولت احتمالا با هدف ترغیب بیشتر شهروندان تهرانی برای مسافرت رفتن و خلوت شدن پایتخت در ایام برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد اتخاذ شده است. اما با این حال ناگهانی بودن تصمیم بنزینی دولت غافلگیری مدیران وزارت نفت، مسئولان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی را به همراه داشت.

اما مغرب نوشته مجلس با این باج دولت مخالف است و بلافاصله بعد از اعلام این خبر توسط معاون رییس جمهور تازه خبر رسید که مشکلات فنی اجازه نمی دهد که چهل لیتر ناگاهانی به سهمیه بنزین اضافه شود.

کارتون علی دیواندری، اعتماد

کارتون علی دیواندری، اعتماد

درباره تعطیلات آخر هفته

یاسر میرزایی در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد به طرح دو فوریتی مجلس اشاره کرده که قرارست تعطیلات یک روز بیشتر مدرسه‌ها را که پیش از این تصویب و اجرا شده، لغو کند. این طرح مساله‌ای را دوباره پیش کشیده است که گویا سیاست‌گذاران را هیچ اتفاقی بر سر آن نیست. مساله در وضعیتی کلان‌تر این‌طور قابل طرح است که آیا افزایش تعطیلات هفتگی برای اقتصاد کشور مفید یا مضر است؟ بگذارید موضوع را فارغ از سیاست و در زمین تامل و تحمل علمی بررسی کنیم.

این طرح چند مساله را با خود به میان می‌کشد. یک؛ آیا افراد به عنوان عامل‌های اقتصادی از افزایش تعطیلات سود خواهند برد یا ضرر خواهند کرد؟ دو؛ تاثیر افزایش تعطیلات بر اقتصاد کلان کشور مثبت است یا منفی؟ سه؛ حدود تصمیم‌گیری دولت برای تعطیل‌ کردن یا نکردن تا کجاست؟

نویسنده اظهار نظر کرده که مخالفان طرح دولت بر تلاش برای کوچک شدن هر چه بیشتر دولت و آزاد گذاشتن بخش خصوصی کشور برای رشد و رونق هر چه بیشتر اقتصاد تاکید دارند. آنها نیازمند تضمینی از سوی دولت برای باز گذاشتن دستشان در تصمیم‌گیری مستقل برای افزایش تعطیلات و روز تعطیلی هستند. در‌واقع اگر دولت با تصمیم‌هایی نشان دهد که نهادهای بزرگ اقتصادی کشور و بخش خصوصی در تصمیم‌گیری برای چگونگی تعطیلاتشان می‌توانند مستقل عمل کنند و همچنین طرح ویژه‌ای برای باز بودن بانک‌ها و ادارات مالی کشور در روزهای تعطیل رسمی ارائه دهد، می‌تواند نگرانی مخالفان از این جنبه را برطرف کند؛

سرمقاله دنیای اقتصاد اظهار امیدواری کرده که با توجه به نظرات کارشناسی، می‌توان با کلیت طرح افزایش تعطیلات هفتگی موافق بود ؛ هر چند بر سر حدود تصمیم‌گیری دولت، استقلال بخش خصوصی و انتخاب روز مناسب برای تعطیلی باید تحقیقات کارشناسانه بیشتری صورت گیرد.

شیوع دعانویسی مدرن

مهدیه تقوی راد در گزارشی درتهران امروز نوشته: رمالان و دعانویسان سال گذشته توانستند بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پول از مردم بگیرند و این موضوع یک هشدار جدی اجتماعی محسوب می شود.

به نوشته این گزارش برای اطلاع یافتن از آینده و سرنوشت تنها یک راه وجود دارد، مراجعه به رمال و دعانویس. تعدادشان در شهرمان کم نیست و مراجعان‌شان هم آنقدر کم نیستند که نتوانند سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال به جیب آنها سرازیر کنند. ابزار کارشان هم چندان گرانقیمت نیست، چند کتاب قدیمی که عموما ورق ورق شده اند،‌ یک تسبیح از نوع شاه مقصود که یا به دیوار آویزان است یا دانه های آن به سرعت در بین انگشتانشان حرکت می کند، یک آیینه، یک میز کوچک مستعمل و تصاویری که روی دیوار اتاق خودنمایی می کند به همراه گل هایی مصنوعی که چند سانتی متر خاک روی آنها نشسته چیدمان اتاقی را تشکیل می دهد که قرار است از سرنوشت و آینده مراجعه کننده خبر بدهد و گرهی از مشکلاتشان باز کند.

به نوشته تهران امروز گرفتن وقت از رمالان و دعانویسان یکی از ملزوماتی است که باید قبل از مراجعه رعایت کرد والا مشتری بدون نوبت‌ یا پشت در می ماند و دست خالی می‌رود یا سرنوشتش بر اثر خستگی رمال درست رقم نمی‌خورد و ممکن است باعث بروز مشکلاتی در آینده برای او شود.

بالاخره چه کسی به همایش غیرمتعهدها می آید

محمدحسین روانبخش در کلیک مردم سالاری نوشته این روزها خیلی از خبرها در این خصوص است که بالاخره رهبران کدام کشورها در اجلاس سران جنبش عدم تعهدها در تهران شرکت می‌کند ولی می‌توان گفت که تکلیف اکثر آنها مشخص شده است و تنها عزیزانی از قبیل رهبر کره شمالی است که آمدن و نیامدنش هنوز مشخص نیست و ممکن است کار به «شیر یا خط »بکشد! وزیر خارجه گفت که بر اساس اطلاعاتی که من دارم رئیس‌جمهور این کشور در اجلاس جنبش عدم تعهد حضور خواهد یافت و سخنگوی اجلاس نیز از حضور رهبر کره شمالی در تهران خبر داد اما حمید رضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت‌: رهبر کره شمالی در اجلاس سران جنبش عدم تعهد‌ها شرکت نمی‌کند بلکه رییس مجلس کره شمالی به همراه هیاتی در ایران حضور خواهد یافت!

نویسنده مردم سالاری به طنز نوشته ما هر چه خبر را بالا و پایین کردیم که بفهمیم این برادر عضو موتلفه از چه جایگاهی این حرف را زده است نفهمیدیم ؟! البته در کشور گل و بلبل ما بعضی سیاسیون درباره هر چیزی نظر می‌دهند ولی این نظر دیگر نوبر بود که عضو شورای مرکزی حزبی داخلی و اسلامی جوری صحبت کند که گویی سخنگوی رهبر یک کشور کمونیستی است و دارد جواب مقامات رسمی وزارت خارجه و اجلاس را می‌دهد‌!

کارتون روز

روز پزشک، طاهر شعبانی، جام جم

روز پزشک، طاهر شعبانی، جام جم

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.