مذاکرات وین؛ اختلافات اساسی همچنان 'پابرجاست'

به روز شده:  17:06 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391

هرمان ناکارتس: اختلافات اساسی همچنان پابرجاست که مانع رسیدن به توافق شده است

تازه ترین دور مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز، جمعه، ۲۴ اوت (سوم شهریور) در وین پایان یافت.

به گزارش رعنا رحیم پور، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی، هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده با ایران در پایان این مذاکرات به خبرنگاران گفت: "اختلافات اساسی همچنان پابرجاست که مانع رسیدن به توافق شده است."

آقای ناکارتس پیش از آغاز مذاکرات به خبرنگاران گفته بود که این هیات به دنبال "رسیدن به توافقی بر سر رویکردی سازمان‌یافته به منظور مرتفع کردن تمام موضوعاتی است که تاکنون حل‌نشده مانده‌اند."

او که معاون دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، اضافه کرده بود که در این نشست درباره موضع ایران در قبال درخواست آژانس برای دسترسی به سایت پارچین هم گفت‌وگو خواهد شد.

آقای ناکارتس گفته است که قرار است او جزئیات مذاکرات را به یوکیانو آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتقل کند و سپس گزارش نهایی آژانس منتشر می شود.

علی‌اصغر سلطانیه: پیشرفتهایی حاصل شده است

فراهم شدن امکان دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت پارچین در تهران از محورهای اصلی مذاکرات امروز اعلام شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس هیات مذاکره‌کننده ایرانی پس از پایان مذاکرات گفت که برنامه ای برای مذاکره بعدی در نظر گرفته نشده است. با این حال آقای سلطانیه ضمن مثبت برشمردن فضای کلی این مذاکرات گفت که "پیشرفتهایی حاصل شده است."

آقای سلطانیه نیز گفته است که اختلافات اصلی همچنان باقی مانده است.

او پیش از آغاز مذاکرات گفته بود: "این واقعیت که ما مذاکرات با آژانس را ادامه می‌دهیم نشان می‌دهد که مصمم هستیم به نتیجه‌ای مثبت برسیم."

دور پیشین مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۹ خرداد ماه در وین برگزار شد.

همزمان با برگزاری نشست امروز مذاکره‌کنندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نخست وزیر اسرائیل گفته است که ایران "به سرعت در حال پیشرفت برای دست یافتن به تسلیحات هسته‌ای" است.

پیش از این، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده بود که ایران در یکی از تاسیسات زیرزمینی خود سانتریفوژهای بیشتری نصب کرده است.

با این حال، گزارش شده که ایران هنوز استفاده از این سانتریفیوژها را برای غنی‌سازی اورانیوم آغاز نکرده است.

دسترسی به پارچین

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که فعالیت‌های هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی دنبال می‌کند.

ظن آن می‌رود که آزمایش‌های نظامی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در سایت پارچین انجام شده باشد

ایران همواره چنین اتهاماتی را رد کرده است.

ولی فعالیت‌هایی که گفته می‌شود آثار آنها در تصاویر ماهواره‌ای مربوط به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران ثبت شده‌اند، زمینه‌ساز ابراز نگرانی منتقدان برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

ظن آن می‌رود که آزمایش‌های نظامی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در این سایت انجام شده باشد.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خرداد ماه امسال اعلام کرد که این آژانس گزارش‌ها و تصاویری ماهواره‌ای در اختیار دارد که نشان می‌دهد در پارچین فعالیت‌هایی از جمله شستشوی ساختمان‌ها، خاکبرداری و تخریب ساختمان‌ها در جریان بوده است.

دیپلمات‌های غربی نیز دو روز پیش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که تصاویر ماهواره‌ای نشان می دهد پاکسازی منطقه نظامی پارچین در ایران، مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

ایران با رد ادعاهای مربوط به انجام آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در سایت پارچین اعلام کرده است که بازدید از این منطقه در چارچوب توافق‌های دوجانبه با آژانس نیست و این کشور تحت شرایطی خاص می‌تواند به بازرسان اجازه بازدید از پارچین بدهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.