سفر هیات پارلمانی ایران به سوریه

به روز شده:  16:11 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

مقامات جمهوری اسلامی راه حل بحران سوریه را اصلاحات به شرط ابقای بشار اسد دانسته اند

در آستانه اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران، یک هیات پارلمانی ایران به سوریه سفر کرده و علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هدف از این سفر را "گسترش همکاری ها" و "توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه" اعلام کرده است.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، به نقل از آقای بروجردی نوشته که هیات پارلمانی ایران با مقامات عالی رتبه سوری از جمله رئیس مجلس سوریه دیدار می کند.

این هیات متشکل از چند نماینده مجلس است و جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه، ناصر عاشوری نماینده فومن و علاء الدین بروجردی از جمله اعضای این هیات هستند.

این سفر همزمان با برگزاری نشست سران غیرمتعهدها در تهران انجام می شود و آقای بروجردی گفته که "این اجلاس فرصت بسیار خوبی است تا کشورهای عضو این جنبش با هم فکری و چاره اندیشی درمورد مسایل در این کشور تصمیم گیری کنند و این بحران هر چه سریع تر حل شود."

این سفر در حالی صورت می گیرد که در هفته های اخیر چندین مقام ارشد سوریه از جمله محمد جهاد اللحام رئیس مجلس، عمر غلاونجی قائم مقام نخست وزیر و ولید معلم وزیر خارجه سوریه به تهران سفر کرده اند.

همزمان با سفر هیات پارلمانی ایران به سوریه، رامین مهمانپرست سخنگوی وزیر خارجه ایران گفته که در نشست سران غیر متعهدها در تهران طرح ایران در باره سوریه بررسی خواهد شد.

"این اجلاس فرصت بسیار خوبی است تاكشورهای عضو این جنبش با هم فكری و چاره اندیشی درمورد مسایل در این كشور تصمیم گیری كنند و این بحران هر چه سریع تر حل شود."

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران

آقای مهمانپرست توضیح روشنی در باره طرح ایران نداده اما گفته که این طرح در نشست دوستان سوریه که قبلا در تهران برگزار شد، مطرح شده بود و در حاشیه این اجلاس نیز "با حضور کشورهایی که می توانند نقش موثر داشته باشند، این موضوع پیگیری می‌شود."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که "سوریه به عنوان یکی از مهمترین موضوعات، به صورت ویژه در دستور کار است و می‌تواند در سند اجلاس پیش‌بینی شده و در حاشیه اجلاس نیز این موضوع پیگیری شود."

ایران و سوریه دو متحد استراتژیک یکدیگر در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شوند که از ابتدای انقلاب اسلامی روابط محکم و پایداری با یکدیگر داشته اند و ایران در بحران داخلی سوریه از دولت این کشور حمایت کرده است.

جمهوری اسلامی از جمله معدود کشورهای طرفدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است و راه حل قابل قبول برای بحران سیاسی هفده ماهه این کشور را انجام اصلاحات مورد نظر رئیس جمهوری سوریه می داند و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران،گفته است که کشورش از سوریه "به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی" دفاع خواهد کرد.

مقامات و رسانه های دولتی ایران، که معمولا اخبار و دیدگاه های رسانه های دولتی سوریه را منعکس می کنند، مخالفان مسلح حکومت آن کشور را "تروریست" و وابسته به کشورهای خارجی یا گروه های اسلامگرا نامیده و عامل کشتار و ویرانی در آن کشور معرفی کرده اند.

در مقابل، کشورهای مخالف حکومت سوریه، نیروهای دولتی را به کاربرد تسلیحات سنگین در مناطق شهری و کشتار بیش از هفده هزار تن از شهروندان این کشور در جریان اعتراضات کنونی متهم کرده و گفته اند که بشار اسد صلاحیت ادامه زمامداری را از دست داده است.

ایران امیدوار است در حاشیه اجلاس سران عدم تعهد بتواند با برخی کشورها در باره بحران سوریه گفتگو و رایزنی کند و به گفته آقای مهمانپرست "این نشست می تواند طرح های مطرح شده در خصوص حل بحران سوریه را به نتیجه لازم نزدیک کند."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، پیشنهادی هم توسط رئیس جمهور مصر مطرح شده است تا "چهار کشور عربستان، ایران، ترکیه و مصر به عنوان کشورهای تاثیر گذار در منطقه برای حل بحران سوریه مذاکراتی داشته باشند که جمهوری اسلامی از این طرح استقبال کرد."

حکومت سوریه از معدود متحدان جمهوری اسلامی به شمار می‌رود و به حمایت وسیع ایران وابسته است، برای همین هم سقوط احتمالی حکومت بشار اسد می‌تواند ضربه مهمی به سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی وارد کند.

درگیری‌‎ در داریا

در عین حال نیروهای دولتی سوریه حمله به مواضع مخالفان را ادامه می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که امروز ده‌ها جنازه در داریا، شهری که تحت حملات سنگین نیروهای دولتی است، کشف شده است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه گفته است که امروز دست کم ۱۵ غیرنظامی، از جمله دو زن و سه کودک، در داریا کشته شده‌اند.

این سازمان می‌گوید این افراد یا به ضرب گلوله کشته شده و یا به صورت صحرایی اعدام شده‌‌اند.

این سازمان همچنین می‌افزاید که نیروهای دولتی موجی از دستگیری‌های گسترده را در داریا آغاز کرده‌اند.

داریا شهری است که در نزدیکی دمشق قرار دارد.

مطابق تخمین‌های تایید نشده فعالان سوری ماه گذشته بیش از ۴۰۰۰ هزار تن کشته شده‌اند و به این ترتیب ماه اوت مرگبارترین مقطع ناآرامی‌های سوریه بوده است. پس از دور سنگینی از درگیری‌های خونبار، ارتش سوریه می‌گوید که کنترل اغلب مناطق دمشق را در اختیار گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.