شورای هماهنگی راه سبز: حکومت بیماری قلبی موسوی را مخفی نگه داشت

به روز شده:  15:20 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

میرحسین موسوی بیش از ۱۸ ماه است که در زندان خانگی به سر می برد و به گفته شورای هماهنگی راه سبز امید از ۴ ماه پیش دچار مشکل قلبی شده است

دو روز بعد از انتشار خبر بروز عارضه قلبی میرحسین موسوی، شورای هماهنگی راه سبز امید، نزدیک به آقای موسوی، با صدور بیانیه ای "نهادهای مسئول حبس و حصر" او را متهم به "مخفی" نگه داشتن وضعیت بیماری این رهبر مخالفان دولت کرد.

این بیانیه که روز یکشنبه ۴ شهریور (۲۵ اوت) در سایت های کلمه و جرس، نزدیک به شورای هماهنگی، منتشر شده، تاکید دارد که "گرفتگی رگ‌های قلب" آقای موسوی از چهار ماه پیش ایجاد شده و در بررسی‌های مراکز درمانی و "پزشکان معتمد نهادهای امنیتی ـ اطلاعاتی" مورد تاکید قرار گرفته است.

دیروز هم سازمان مدافع حقوق بشر گزارشگران بدون مرز با ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی آقای موسوی، تاکید کرده بود که "بیماری میرحسین موسوی بیش از هر چیز از عوارض بازداشت اوست "و وی باید "به فوریت آزاد شود."

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه امروز خود تاکید کرده است که در پی انتقال میرحسین موسوی به بیمارستان، وی "به اصرار تیم امنیتی و اطلاعاتی و به احتمال قوی به دلیل در پیش بودن اجلاس کشورهای غیرمتعهد در تهران، حدود ۲۴ ساعت بعد، از بیمارستان و بخش ویژه به منزل بازگردانده شده است".

بیانیه این شورا افزوده این اقدام در حالی صورت گرفته که "برپایه عرف علمی ـ پزشکی و پروتکل‌های درمانی، در این‌گونه موارد بیمار باید برحسب شرایط چند روز در بخش مراقبت‌های ویژه، بدون استرس و با دسترسی کامل به تمامی امکانات و خدمات دارویی و پزشکی و پرستاری، بستری و تحت نظارت باشد".

در بخش دیگری از بیانیه ادعا شده است: "هراس نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از هرگونه پیوند و رابطه‌ی عاطفی و خبری مهندس موسوی با گروه پزشکان تا بدان حد بوده که در زمان آنژیوپلاستی و در حالی‌ که از عوامل درمان تنها کمتر از ١٠ نفر در اتاق عمل حضور داشته‌اند، حدود ۳۰ نفر از عوامل امنیتی در محل حضور داشته‌اند که مبادا کلمه‌ای میان رهبر جنبش سبز و پزشکان و پرستاران رد و بدل شود."

در انتهای این بیانیه از مردم ایران خواسته شده "با استفاده از تمامی ابزارها و امکان‌های مشروع و قانونی و مسالمت آمیز که در اختیار دارند، صدای اعتراض خود را نسبت به ادامه‌ یافتن حبس غیرقانونی و ضدانسانی رهبران و فعالان جنبش سبز بلند کنند".

"در زمان آنژیوپلاستی [آقای موسوی] و در حالی‌ که از عوامل درمان تنها کمتر از ١٠ نفر در اتاق عمل حضور داشته‌اند، حدود ۳۰ نفر از عوامل امنیتی در محل حضور داشته‌اند که مبادا کلمه‌ای میان رهبر جنبش سبز و پزشکان و پرستاران رد و بدل شود."

شورای هماهنگی راه سبز امید

شورای هماهنگی راه سبز امید همچنین خواستار آن شده که منتقدان حکومت "در هنگامه برگزاری اجلاس نمایشی و پرهزینه‌ی سران عدم تعهد در تهران، از اطلاع‌رسانی در مورد وضع زندانیان آزاده‌ جنبش سبز و تعقیب خواسته‌های مشروع خود به هر طریق ممکن دریغ نکنند."

شانزدهمین نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، در روزهای پنجشنبه و جمعه آینده (نهم و دهم شهریور) در تهران برگزار می‌شود.

درخواست از رهبران شرکت کننده در اجلاس تهران

پیشتر نیز جمعی از هواداران میرحسین موسوی با انتشار نامه ای سرگشاده به محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، از او خواسته بودند که در زمان حضورش در تهران، "جویای وضعیت رهبران جنبش سبز" شود که "برای همبستگی با مردم مصر و تونس دعوت به راهپیمایی کرده بودند."

حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسران آنها زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، پس از آن آغاز شد که این دو رهبر مخالفان دولت ایران از هواداران خود خواستند در "اعلام همبستگی با مردم مصر و تونس" راهپیمایی کنند.

پس از تظاهرات خیابانی عده ای از هواداران این افراد در روز ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، حکومت ایران ارتباطات این رهبران با دنیای خارج را قطع و آنها را به صورت خانگی حبس کرد.

در حال حاضر همسر مهدی کروبی از حبس آزاده شده اما مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هنوز در زندان خانگی به سر می‌برند.

اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی نیز خواستار ملاقات رهبران شرکت کننده در اجلاس تهران و همچنین دبیرکل سازمان ملل با میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده است.

بیانیه گزارشگران بدون مرز

"به نوشته شورای هماهنگی راه سبز امید، در پی انتقال میرحسین موسوی به بیمارستان، وی 'به اصرار تیم امنیتی و اطلاعاتی و به احتمال قوی به دلیل در پیش بودن اجلاس کشورهای غیرمتعهد در تهران'، حدود ۲۴ ساعت بعد، از بیمارستان و بخش ویژه به منزل بازگردانده شده است"

گزارشگران بدون مرز، نهاد غیردولتی و بین‌المللی دفاع از آزادی بیان و رسانه ها، دیروز نسبت به وضعیت سلامت میرحسین موسوی، از نامزدهای انتخابات آخرین دوره ریاست جمهوری ایران و از رهبران مخالف دولت این کشور عمیقا ابراز نگرانی کرد.

گزارشگران بدون مرز با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت سلامت میرحسین موسوی، طی بیانیه ای در روز جمعه سوم شهریور (۱۴ اوت) گفت که "بیماری میرحسین موسوی بیش از هر چیز از عوارض بازداشت اوست و وی باید به فوریت آزاد شود."

این نهاد غیر دولتی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول سلامت و جان میرحسین موسوی خوانده است.

آقای موسوی طی ۱۸ ماهی که در بازداشت بوده، پدرش را از دست داده است اما نتوانسته به جز حضور کوتاهی، در مراسم تدفین او شرکت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.