یک فرمانده نظامی ایران: در شرایط شعب ابی‌طالب هستیم

به روز شده:  13:36 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391
محمدجعفر اسدی

محمدجعفر اسدی با اشاره به تحریم های بین المللی علیه ایران گفته است: "امیدواریم... فشار مادی ما را تحت تاثیر قرار ندهد."

محمد جعفر اسدی، معاون بازرسی قرارگاه خاتم الانبیای ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که اکنون جمهوری اسلامی با شرایط "شعب ابی‌طالب" در صدر اسلام رو به رو است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سرتیپ اسدی با "ناکارآمد" توصیف کردن تحریم های بین المللی علیه ایران، افزود: "امیدواریم در این راه فشار مادی ما را تحت تاثیر قرار ندهد."

"شعب ابی‌طالب"، نام محلی در نزدیکی شهر مکه است که پیامبر اسلام و پیروانش به مدت سه سال در آن در محاصره اقتصادی مخالفان خود قرار گرفتند و شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتند.

تشبیه وضعیت کشور به شرایط "شعب ابی‌طالب" توسط یک فرمانده نظامی ایران، در شرایطی صورت می گیرد که چند ماه پیش، استفاده رئیس کل بانک مرکزی از چنین تشبیهی واکنش شدید مقام های ارشد حکومتی را برانگیخته بود.

در آذر ماه گذشته، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن راهکارهایی برای مقابله با تحریم های اقتصادی وضع شده از سوی غرب علیه ایران بر سر پرونده هسته ای گفت: "باید جامعه را به نحوی اداره کنیم که بتوانیم دو سال خود را حفظ کنیم، گویا در شعب ابی‌طالب گرفتار شده ایم."

این اظهارات، سه هفته بعد، با واکنش بسیار شدید آیت الله خامنه ای رهبر ایران مواجه شد که بدون نام بردن از رئیس بانک مرکزی، کسانی که وضعیت کشور را با شعب ابی‌طالب مشابه می دانند را "روسیاه و بد محاسبه گر" نامید.

رهبر ایران تاکید کرد: "بر خلاف تصور و تحلیل های جبهه استکبار، نظام جمهوری اسلامی امروز نه تنها در شرایط شعب ابی طالب نیست بلکه در شرایط بدر و خیبر قرار دارد."

بدر و خیبر، نام دو جنگ معروف مسلمانان با دشمنانشان در زمان حیات پیامبر اسلام است که هر دو، به شکست این دشمنان منجر شدند.

"تشبیه وضعیت کشور به شرایط شعب ابی طالب توسط یک فرمانده نظامی ایران، در شرایطی صورت می گیرد که چند ماه پیش، استفاده رئیس کل بانک مرکزی از چنین تشبیهی واکنش شدید مقام های ارشد حکومتی را برانگیخته بود."

در واکنشی جداگانه به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان همان زمان نوشت که کسانی که شرایط ایران را با شعب ابی‌طالب مقایسه کرده اند، قصد دارند حکومت را متقاعد کنند که برای کاهش فشار غرب بر این کشور، چاره ای جز "مذاکره با آمریکا" ندارد.

آقای شریعتمداری مستقیما از سوی آیت الله خامنه ای منصوب می شود و عده ای از ناظران دیدگاه های او را منعکس کننده نظرات رهبر ایران می دانند.

قرارگاه خاتم الانبیای ستاد کل نیروهای مسلح، که معاون آن وضعیت کشور را با "شعب ابی‌طالب" مقایسه کرده، مهمترین بازوی اقتصادی این ستاد کل است که انجام پروژه های بزرگی را در سرتاسر کشور بر عهده دارد.

در عین حال،این قرارگاه با قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که بزرگترین پیمانکار اقتصادی ایران است، تفاوت دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.