ایران: عباس و هنیه هر دو به تهران می‌آیند

به روز شده:  14:56 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

ایران از حماس، که اسماعیل هنیه از رهبران ارشدش است، حمایت می‌کند

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرده است که محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، که کنترل کرانه باختری را بر عهده دارد، برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به تهران می‌رود.

علاوه بر این اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر حماس، که کنترل غزه را در اختیار دارد نیز برای شرکت در این نشست راهی تهران خواهد شد.

محمود عباس ماه گذشته گفته بود که دعوت جمهوری اسلامی برای سفر به ایران را می‌پذیرد.

آقای مهمانپرست گفته است که آقای عباس نماینده رسمی فلسطینی‌ها در نشست تهران خواهد بود، با این حال افزوده است که: "البته برخی ميهمانان ويژه نيز [به نشست تهران] دعوت شده‌اند."

طاهر النونو، یکی از سخنگویان دولت حماس، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که: "آقای نخست‌وزیر در پی دعوت محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری ایران [در نشست غیرمتعدها] شرکت خواهد کرد."

در این بیانیه جزئیات بیشتری، از جمله این که سفر آقای هنیه از چه زمانی آغاز می‌شود، ذکر نشده است.

ریاض الملکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است که شرکت محمود عباس در این نشست بر این پایه برنامه‌ریزی شده که هیئت این تشکیلات، نمایندگی فلسطینیان را در این نشست بر عهده داشته باشد.

او افزوده است که سفر هنیه به تهران به این معنی نیست که او نماینده فلسطینی‌ها در نشست غیرمتعهدها خواهد بود.

رییس تشکیلات خودگردان پیشتر ایران را به واسطه حمایتش از حماس به تفرقه‌افکنی میان گروه‌های فلسطینی متهم کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.