وزیر امور خارجه بریتانیا 'تداوم نقض حقوق بشر در ایران' را محکوم کرد

به روز شده:  07:19 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

ویلیام هیگ: تداوم نقض حقوق بشر در ایران نگران‌کننده است

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، آنچه را نقض گسترده حقوق بشر شهروندان ایران خواند، محکوم کرده و گفته است که تداوم این روند یک "ننگ و رسوایی" و "نمادی از رفتار شرم‌آور و موجب بی‌آبرویی رهبران ایران" است.

به گزارش وزارت امور خارجه بریتانیا، آقای هیگ نسبت به آنچه موارد نقض حقوق بشر از سوی ایران در ماه‌های اخیر خواند، ابراز نگرانی کرد.

او اعدام چهار نفر از اعضای اقلیت عرب ایران در ماه ژوئن را که به محاربه متهم شده بودند، از جمله موارد نقض حقوق بشر در هفته‌های اخیر خواند.

این چهار نفر به همراه دو نفر دیگر که سرنوشتشان هنوز مشخص نیست، برای نزدیک به یک سال در بازداشت بودند و گزارش شده است که در طول دوره بازداشت، به وکیل و مترجم (عربی به فارسی) دسترسی نداشته‌اند.

آقای هیگ گفت: "شکنجه و صدور حکم اعدام برای محمد علی عموری، سید جابر آلبوشوکه، سید مختار آلبوشوکه، هاشم شعبانی عموری و هادی راشدی، از اعضای اقلیت عرب ایران کمتر از یک ماه بعد از اعدام مخفیانه چهار نفر دیگر از اعضای این اقلیت انجام می‌شود و نشانگر روندی نگران‌کننده است."

اعدام صفیه غفوری در روز ۱۲ ژوئیه، تداوم آزار دیگر اقلیت‌های مذهبی از جمله کشیش یوسف ندرخانی که به اتهام ارتداد به اعدام محکوم شده است و بازداشت فرح حسامی، از بهاییان ایران، همچنین امتناع از ارائه خدمات پزشکی به زندانیانی که به شدت بیمار هستند، ازجمله کشیش بهنام ایرانی و محمدصدیق کبودوند از دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران خوانده شده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین با ابراز نگرانی نسبت به نامعلوم بودن سرنوشت سکینه محمدی آشتیانی، زنی که در ایران به سنگسار محکوم شده، تصریح کرده است که براساس گزارش‌ها جاوید هوتن کیان، وکیل خانم آشتیانی، زندانی و تحت شکنجه بوده است.

آقای هیگ گفت: متاسفانه اینها تنها موارد محدود (نقض حقوق بشر در ایران) نیستند.

او اضافه کرد که اقدام ایران در "تداوم آزار و اذیت گسترده اقلیت‌های قومی، مدافعان حقوق بشر و زندانیان سیاسی، یک ننگ و رسوایی است و به عنوان نمادی از رفتار شرم‌آور رهبران ایران به شمار می‌رود."

وزیر امور خارجه بریتانیا اضافه کرد: " ایران باید بداند که اقدامات سازمان‌یافته‌اش در تلاش برای محدود کردن آزادی شهروندانش از سوی جامعه بین‌الملل بدون چالش نخواهد ماند و (این روند) تنها به انزوای بیشتر این کشور منجر خواهد شد."

وزارت امور خارجه بریتانیا، خواهان نقض احکام اعدام، توقف شکنجه شهروندان، پایان دادن به آزار و اذیت سازمان‌یافته اقلیت‌های مذهبی و نیز حمایت ایران از (اقدامات) احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران شده و تصریح کرده است که بریتانیا به همراه نهادهای بین‌المللی و اتحادیه اروپا موارد نگران‌کننده (نقض حقوق بشر) از سوی مقامات ایران را مطرح خواهد کرد و بر اعمال فشار بر ایران "تا زمانی که این کشور به وضعیت کارنامه حقوق بشر خود رسیدگی کند"، ادامه خواهد داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.