وزیر کشور ایران: هرکسی نباید درباره تغییر مجری انتخابات اظهارنظر کند

به روز شده:  05:40 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

محمد نجار: وزارت کشور مجری انتخابات خواهد ماند

وزیر کشور ایران با رد اظهاراتی که درباره ضرورت اعمال اصلاحات قانونی برای تغییر نظام اجرایی انتخابات ایران مطرح شده‌اند، گفته است که وزارت کشور طبق قانون مجری انتخابات است و "این موضوعی نیست که هر کس در این باره اظهارنظر کند و وظایف قوه مجریه را تقلیل دهد."

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران امروز (شنبه، چهارم شهریور) به نقل از محمد نجار نوشته است: "وزارت کشور مطابق قانون به عنوان مجری انتخابات، به وظیفه خود در برگزاری انتخابات همانند گذشته عمل خواهد کرد."

او گفته است که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و "براساس نص صریح قانون اساسی، وزارت کشور مجری انتخابات بوده و خواهد ماند."

در حال حاضر، وظیفه برگزاری انتخابات در ایران به عهده دولت و وزارت کشور است، ولی در ماه‌های گذشته موضوع تغییر مجری انتخابات در ایران مورد توجه برخی فعالان سیاسی بوده است.

پیش از این، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته بود که طبق اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت بر انتخابات از وظایف شورای نگهبان است، ولی در قانون درباره اجرای انتخابات صحبتی نشده است و به همین دلیل "اجرای انتخابات می‌تواند به عهده هر بخشی قرار بگیرد."

به گزارش سایت خبری "خبرآنلاین"، آقای کدخدایی گفت که موضوع تغییر مجری انتخابات تحت‌تاثیر آنچه او "تلاطم فضاهای سیاسی" خواند، قرار گرفته و باعث شده است که این موضوع به درستی تبیین نشود.

او اضافه کرد: طبق قانون، مجری انتخابات، مردم و هیات‌های اجرایی هستند و وزارت کشور به عنوان پشتیبانی‌کننده است.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران هم پیش از این گفته بود که چون "دولت خودش محصول انتخابات است، بهتر است که مجری انتخابات نباشد."

این اظهارات با مخالفت مقامات دولتی ایران روبه‌رو شده است.

مخالفان تغییر مجری انتخابات، این دیدگاه را مطرح می‌کنند که با توجه به گسترده بودن انتخابات در کشور، اجرای آن باید در دست دولت که خود، منتخب مردم است، باشد.

مرتضی تمدن، استاندار تهران هم پیش از این اظهارات حامیان تغییر در نظام اجرایی انتخابات ایران را مشابه "سخن بیگانگان مبنی بر دخالت ناظران خارجی در برگزاری انتخابات" خوانده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.