تشدید اقدامات امنیتی در آستانه نشست سران غیرمتعهدها در تهران

به روز شده:  12:03 گرينويچ - شنبه 25 اوت 2012 - 04 شهریور 1391

همزمان با ورود هیات‌های کارشناسان ارشد کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها (NAM) به تهران و آغاز عملیات نیروهای امنیتی ایران برای تامین نظم و امنیت این اجلاس در تهران، فرمانده نیروی انتظامی ایران از بازداشت افرادی خبر داده است که به گفته او "خواهان برهم زدن نظم اجلاس غیرمتعهدها" بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران امروز (شنبه، چهارم شهریور) گفته است که این افراد با همکاری مرزبانی نیروی انتظامی و سپاه پاسداران ایران دستگیر شده‌اند.

آقای احمدی‌مقدم اضافه کرد که برای مقابله با خرابکارها و گروه‌های تروریستی در روزهای منتهی به برگزاری اجلاس، تدابیر امنیتی ویژه‌ای در دستور کار نیروی انتظامی ایران قرار گرفته است.

حضور دست‌کم ۵۰ مقام عالی‌رتبه

براساس گزارش‌ها، اولین هیات‌های کارشناسان ارشد کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از امروز وارد تهران شده‌اند.

به نقل از علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گزارش شده است که نمایندگان ۱۲۰ کشور عضو این جنبش و ۱۵ مجمع و سازمان بین‌المللی در نشست تهران شرکت می‌کنند و حدود ۵۱ کشور در عالی‌ترین سطوح حضور خواهند داشت.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران:

  • در فاصله روزهای چهارشنبه تا جمعه آینده (هشتم تا ۱۲ شهریور) در فرودگاه مهرآباد تهران محدودیت پروازی اعمال می‌شود
  • فرودگاه مهرآباد در این روزها از ساعت ۱۲ تا ۲۴ برای پروازهای غیرمرتبط با اجلاس تعطیل خواهد شد
  • پروازهای فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در طول این دوره زمانی تغییری نخواهند داشت

آقای صالحی در نشستی فوق‌العاده با گروهی از نمایندگان مجلس ایران، از حضور رئیس‌جمهور مصر و فرزند پادشاه عربستان در این اجلاس هم خبر داده است.

محمدرضا فرقانی، سخنگوی ستاد برگزاری شانزدهمین نشست سران جنبش غیرمتعهدها هم اعلام کرده است که "روسای جمهور مصر، پاکستان، افغانستان، زیمباوه، سودان، غنا، نخست‌وزیر هند و رئیس کشور کره شمالی که ریاست پارلمان این کشور را به عهده دارد، از جمله سرانی هستند که در شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها شرکت می‌کنند."

گزارش شده است که بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم در نشست تهران حاضر می‌شود و ایران از اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر حماس، برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

به گفته آقای فرقانی، وزیران امور خارجه کشورهای حاضر در اجلاس از روز دوشنبه، ششم شهریور و روسای کشورها از روز چهارشنبه، هشتم شهریور وارد تهران خواهند شد.

ایرنا گزارش داده است که تاکنون هیات‌های کارشناسی ارشد کشورهای هند، عمان، زیمبابوه، مالزی، اندونزی، کامبوج، برونئی، سریلانکا، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی، کنیا، سوازیلند، کنگو و سومالی وارد ایران شده‌اند.

شانزدهمین نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در روزهای پنجشنبه و جمعه آینده (نهم و دهم شهریور) در تهران برگزار می‌شود.

عملیات تیم‌های امنیتی-انتظامی

رسانه‌های ایران امروز (شنبه، چهارم شهریور)، از برگزاری رزمایش عملیات اجرایی تامین نظم و امنیت اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در تهران خبر داده‌اند.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران (ناجا) گفته است که برای پوشش حفاظتی نشست سران جنبش غیرمتعهدها ۸۵۰ تیم امنیتی-انتظامی به کار گرفته شده‌اند.

او گفت که ۱۱۰ هزار نفر از کارکنان ناجا به طور مستقیم در تامین امنیت این اجلاس نقش دارند.

آقای رادان اضافه کرد که برای تامین امنیت کشور در طول دوره برگزاری اجلاس، در سه سطح تهران بزرگ، استان‌های همجوار و استان‌ها و مناطق مرزی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و اقدامات امنیتی در نوار مرزی به ویژه در جنوب شرق و شمال غرب ایران تشدید شده است.

او همچنین از ایجاد ایست-بازرسی‌های موقت و مقطعی در استان‌های همجوار تهران "به ویژه منتهی به شهر تهران" خبر داد و گفت: ۲۰۰ ایست بازرسی توسط ناجا برای تامین امنیت تهران و ۱۶۰ ایست بازرسی هم توسط بسیج راه‌اندازی شده است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران اضافه کرد: در استان‌هایی که شخصیت‌ها قصد حضور در آنها را دارند هم کارهای امنیتی انجام شده است.

با این حال، او به استان‌هایی که چنین سفرهایی انجام خواهد شد، اشاره‌ای نکرد.

رسانه‌های ایران به نقل از مقامات رسمی گزارش داده‌اند که شرکت‌کنندگان در این اجلاس در صورت درخواست، می‌توانند از تاسیسات هسته‌ای ایران، از جمله تاسیسات هسته‌ای نطنز و نیز دستاوردهای دفاعی و مراکز صنعتی، زیارتی، فرهنگی و علمی این کشور بازدید کنند.

'فرصت طلایی ایران'

"باید از این فرصت، حداکثر بهره‌برداری را برای نظام اسلامی کرد"

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان ایران

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که در نشست فوق‌‎العاده اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور وزیر امور خارجه، "برنامه‌های ایران برای بهره‌برداری اقتصادی با هدف خنثی‌سازی تحریم‌ها، برنامه اجلاس در ارتباط با بحران سوریه، فلسطین، بیداری اسلامی، موضع هسته‌ای ایران، حقوق بشر و تروریسم" بررسی شده است.

برگزاری نشست سران جنبش غیرمتعهدها در ایران انتقادهایی را به دنبال داشته است.

از جمله آمریکا با انتقاد از میزبانی ایران اعلام کرد که این کشور "بسیاری از تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده" و میزبانی آن برای اجلاس غیرمتعهدها "عجیب" است.

مقامات رسمی اسرائیل هم از دبیرکل سازمان ملل متحد خواستند که در این نشست شرکت نکند.

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان ایران برگزاری نشست کشورهای غیرمتعهد را "فرصتی طلایی" برای ایران خوانده و به ایسنا گفته است که "اگر کسی می‌خواهد این نکته را باور کند، باید ببیند که چقدر آمریکا و اسرائیل از برگزاری این اجلاس در تهران ابراز ناراحتی می‌کنند."

او گفت: "این اجلاس تریبونی گسترده برای اعلان مواضع ایران است" و حاشیه‌هایی که دارد، می‌تواند در مسایل اقتصادی کشور بسیار موثر باشد.

او اضافه کرد: "باید از این فرصت حداکثر بهره‌برداری را برای نظام اسلامی کرد."

همچنین آقای خاتمی افرادی را که فرصت‌سوزان سال ۸۸ خواند، متهم کرد که با آنچه او "نامه‌نگاری شیطنت‌آمیز" خواند، وارد میدان شده‌اند.

او گفت که این افراد "با نامه‌نگاری خائنانه در پی آن هستند که این فرصت را بسوزانند."

در روزهای گذشته، تعدادی از فعالان سیاسی و مخالفان دولت ایران از بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستند تا از فرصت حضور در تهران، برای دیدار با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نفر از رهبران مخالفان دولت ایران و از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ استفاده کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.