بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران – پنجم شهریور

به روز شده:  03:22 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های بزرگ صفحه اول و مقالات اصلی خود به پیشواز اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد رفته اند که در این هفته در تهران برپا می شود. این روزنامه‌ها هر کدام فهرستی از آرزوهای خود را به عنوان مسائلی که می‌توان در اجلاس تهران مطرح کرد منتشر کرده اند که بخشی از آن اقتصادی است.

اعلام هفت برابر شدن نقدینگی کشور، دو روز بعد از هشدار رهبر جمهوری اسلامی در این باره به دولت، نگرانی از بالارفتن تعداد کارگرانی که در فهرست بیمه شدگان نیستند و تحلیل‌هائی درباره شدت گرفتن اختلافات اصولگرایان و دولت از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

گوشمالی و تکرار بیداری اسلامی: آرزوهای بزرگ برای اجلاس

صفحه اول روزنامه قدس

آسمان آبی، شهر آرام و امنیت اجلاس، صفحه اول روزنامه قدس

کیهان در تیتر اصلی خود نوشته اجلاس تهران گوشمالی پنج به اضافه یک است، تیتر اول شرق و جهان صنعت نشان می‌دهد ایران مساله سوریه را در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها مطرح می‌کند، مجتبی رحماندوست به نوشته سیاست روز گفته اجلاس بال دوم بیداری اسلامی است، خراسان اجلاس را بهترین موقع دانسته برای لغو وتو و جانشین کردن همه اعضای جنبش غیرمتعهدها در شورای امنیت سازمان ملل. حشمت الله فلاحت پیشه در سرمقاله قدس نوشته اجلاس بهترین فرصت است برای مطرح کردن طرح رفراندوم در سرزمین های اشغالی.

برخی از روزنامه‌ها هم فهرست خواست‌هایشان بلندترست.

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود پیشنهاد کرده که از فرصت برگزاری شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها در تهران استفاده شود برای آزادی زندانیان سیاسی و امنیتی که می‌تواند طلیعه خوشی برای آشتی ملی و بیانگر عطوفت اسلامی‌ باشد و سران کشورها را از اخبار خوش آن تحت تاثیر قرار دهد و نگرش آنان را نسبت به ما به حسن تعبیر و تلقی تبدیل کند.

صفحه اول ابتکار

مانور امنیتی تهران در روزهای اجلاس، صفحه اول ابتکار

به نوشته این مقاله از هم اکنون باید زمینه ملاقات‌های سیاسی و اقتصادی در حاشیه نشست مشخص باشد تا ما را به موفقیت‌های بزرگی در این موارد برساند و اوضاع اقتصادی ما را سروسامان دهد و موضع ما را در عرصه سیاست جهانی تقویت کند. از خودبزرگ بینی و یا موضع انفعالی پرهیز شود، سیاست درست ما را در جهان تبیین خواهد کرد. « نمود ما به ظرفیت بودمان » باشد نه کمتر و نه بیشتر.

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده: مذاکرات درست و سنجیده اقتصادی با سران و نمایندگان حاضر کشورها و انعقاد قراردادها و سندهای همکاری، از طرف دیگر این که یکی از رکن‌های مهم توسعه، صنعت گردشگری است. بنابراین بسیار بجاست که جاذبه‌های طبیعی و تاریخی کشور ما برای حاضران معرفی و منتج به تنظیم قراردادها در جذب گردشگر شود. و ترتیبی اتخاذ شود تا حاضران در اجلاس به توانمندی‌های ایران در صنایع بزرگ و کوچک و منابع عظیم خدادادی کشورما پی ببرند و در قراردادهای اقتصادی به ما اعتماد کنند.

اهمیت سفر مرسی به تهران

محمدعلی سبحانی در مقاله ای در کلیک اعتماد به بررسی اهمیت سفر محمد مرسی رییس جمهور مصر به ایران پرداخته و نوشته این سفر، به لحاظ منطقه‌ ایی اقدامی مثبت و درخور توجه است؛ گرایش خاص دولت جدید مصر را نشان می‌دهد که مایل نیست از مشکلات سایر کشور‌های منطقه با ایران، تاثیر یا موضع خاصی نسبت به آنها بگیرد اما باز باید منتظر بود و دید که چه اتفاقی می‌افتد. اجلاس پیش رو صرفا یک اجلاس بین‌المللی است که چون در ایران برگزار می‌شود و ایران و مصر هم روابط مناسبی ندارند، می‌تواند فرصتی شمرده شود تا هر دو طرف، دوستانه‌تر با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند.

به نوشته سفیر سابق ایران در اردن و لبنان سفر مرسی به عربستان یک سفر دوجانبه به شمار می‌رفت و مرسی در آن سفر نشان داد که تمایل بسیاری برای ایجاد ارتباط با کشورهای عربی و روابط با کشور ثروتمندی چون عربستان هم دارد و همچنین می‌خواهد با دیگران ارتباطات خود را حفظ کند. به هر حال در این مدت اتفاقات زیادی افتاده است که شهادت بر گرایشات سیاست خارجه مصر می‌دهد.

و خلاصه این که این سفر به ایران نیز، صرفا برای شرکت در یک اجلاس بین‌المللی است. البته در صورت انجام شدن، اهمیت آن نیز در آن است که به دیگرانی که ممکن است توقع داشته باشند، مرسی به ایران نیاید، نشان می‌دهد مرسی درباره ایران هم تمایل دارد سیاست خارجی مستقلی را دنبال کند. حال این سیاست خارجی مستقل چه ویژگی‌هایی دارد و به کجا می‌رسد؛ خود، موضوع دیگری است که باید منتظر ماند و شتابزده عمل نکرد.

اجلاس از دید اقتصاد

جهان صنعت در عنوان اصلی خود نوشته این روزها به نظر می‌رسد برگزاری اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد تمام فعالیت‌های کشور را در همه حوزه‌ها خصوصا اقتصاد و بازار تحت‌الشعاع قرار داده است و در این میان بخش‌خصوصی تمام تلاشش را می‌کند که بیشترین بهره‌برداری از این اجلاس را که به فرصتی برای توسعه صادرات تعبیر می‌شود، داشته باشد.

به نوشته این روزنامه رییس اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد کرده است که کمیته همکاری‌های اتاق‌های بازرگانی کشورهای غیرمتعهد تشکیل شود تا بتوانند تسهیل روابط بین اتاق‌ها برای توسعه اقتصادی کشورهای عضو را عملیاتی کنند. وی هدف از تشکیل این کمیته همکاری را نزدیکی هرچه بیشتر بخش‌خصوصی کشورهای عضو دانست.

یاسر ملایی هم در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد یادآوری کرده اکثر این کشورها با عنوان «در حال توسعه» شناخته می‌شوند و با در پیش گرفتن سیاست‌های اقتصاد آزاد در داخل و توسعه‌ تجارت در خارج، جوامع خود را در مسیر پیشرفت و توسعه‌ اقتصادی قرار داده‌‌اند. اما با این که انگیزه‌ اصلی تشکیل این سازمان بزرگ بین‌المللی، یعنی اعلام عدم تعهد به ابرقدرت‌های جهانی و پیگیری منافع جهان سوم کمرنگ‌تر از گذشته مطرح است اما هفت هزار نفر از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در اجلاس تهران شرکت می‌کنند.

کیهان

کیهان، با تهدید به پیشواز اجلاس

به نظر نویسنده یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های کشورها برای شرکت در چنین نشست‌هایی، یافتن‌ راه‌های توسعه‌ تجارت و فرصت‌های جدید برای بخش‌‌های مختلف اقتصادی است. بنابراین، بی‌دلیل نیست که بخش بزرگی از هیات ۱۵۰ نفره شرکت کننده از کشور هندوستان در اجلاس تهران را تجار و فعالان اقتصادی تشکیل دهند.

سرمقاله دنیای اقتصاد ابراز امیدواری کرده در شرایط ویژه اقتصادی کشور و در حالی که اقتصاد ملی در معرض تحریم‌های ناعادلانه‌ قرار دارد، مسوولان برگزاری این اجلاس به ابعاد اقتصادی و تجاری این اجلاس توجه کافی معطوف کرده باشند و در شرایطی که اقتصاد ملی به یافتن راه‌های جدید برای تجارت با دنیا نیاز مبرم دارد، با دعوت و میدان دادن به فعالان اقتصادی کشور، زمینه را برای بهره‌برداری موثر از این فرصت و برقراری ارتباطات تجاری فراهم کنند و اقتصاد ملی از برگزاری این اجلاس به خوبی منتفع شود.

در همین حال کلیک ابتکار خبر داده یک عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان از برگزاری اجلاس غیر متعهدها در تهران به عنوان یک فرصت برای کشور یاد کرد و با انتقاد از برخی اقدامات شیطنت‌آمیز فتنه‌گران ۸۸ در آستانه برگزاری این اجلاس آن را فرصت سوزی برای کشور برشمرد.

آیت‌الله سید احمد خاتمی به نوشته این روزنامه گفته: فرصت‌سوزان سال ۸۸ دوباره فعال شدند؛ فرصت‌سوزانی که طلایی‌ترین فرصت‌ها را در سال ۸۸ سوزاندند و بزرگ‌ترین خیانت را به ایران کردند در این عرصه با نامه‌نگاری‌های شیطنت‌آمیز وارد میدان شدند. آنها با نامه‌نگاری‌های خائنانه در پی آن هستند که این فرصت را بسوزانند.

امام جمعه موقت تهران بدون اشاره صریح به نامه‌هائی که از سوی هواداران آزادی زندانیان سیاسی به برخی از شرکت کنندگان اجلاس نوشته شده گفته: بدانید همان‌گونه که در کودتای مخملی سال ۸۸ شکست خوردید، در این توطئه ناکام هستید. به فکر ایران اسلامی باشید و برای این اجلاس حاشیه‌های ضد ایرانی درست نکنید.

دعوای اصولگرایان و دولت، کلاه قرمزی در سیاست

علی یاری در سرمقاله کلیک ابتکار با اشاره به فروش خیره کننده فیلم کلاه قرمزی که نوشته شده به کسادی بازار و تجارت سینما پایان داده نوشته در عرصه سیاسی می توان از این الگو بهره گرفت اگر کلاه قرمزی می‌توانست در عرصه سیاسی کشور نقش آفرینی کند، به نظر می‌رسد که می‌توانست عملکردی بهتر از چهره‌های سیاسی مدعی داشته باشد.

او بدون هیچ اعلام رسانه ای یا برگزاری نشست خبری، توانسته است، مخاطبان مخلتف با سلیقه‌های متفاوت را پای هنرنمایی خود در سالن‌های سینما بنشاند. مخاطبانی که فارغ از جنجال‌های فیلم «لاله» و «انحلال خانه سینما» به پرده نقره ای چشم دوخته اند و از این رهگذر به سینمای ایران کمک می‌کنند.

نویسنده سرمقاله ابتکار تاکید کرده حضور کلاه قرمزی - با ویژگی‌هایی که برای او تعریف شده است- در یک مناظره سیاسی نه تنها هیچ تنشی ایجاد نمی‌کند، بلکه التهابات احتمالی را نیز فرو خواهد نشاند. این موضوع البته از نهاد کودکانه او سرچشمه می‌گیرد که نه کینه‌ ورزی بلد است و نه دروغ گویی. نه رقیب کوچک می‌کند تا خود بزرگتر جلوه کند و نه خود را حلال همه مشکلات صحنه سیاست و اقتصاد و فرهنگ ایران و جهان می‌داند.

او به گونه ای شخصیت پردازی شده است که نمی‌خواهد و نمی‌تواند در التهاب زندگی کند. اشتباه می‌کند، اما هیچ گاه برآن اصرار نمی‌ورزد. به سادگی یک پلک پایین انداختن و خیره شدن به زمین، عذر می‌خواهد و اشتباهش را می‌پذیرد. چرا که چشم در چشم مخاطب دوختن و دروغ گفتن در شخصیت پردازی او لحاظ نشده است. همین است که او را برای مخاطبان پیر و جوان و کودک خواستنی می‌کند.

ثمینا رستگاری در گزارش اصلی اعتماد از بر افتادن پرده‌ها میان دولت و اصولگرایان خبر داده و نوشته آخرین پرده‌ها بعد از قهر ۱۱ روزه کنار رفت و حرف‌ها و شنیده‌ها و زمزمه‌ها ناگاه علنی شد، به صحن مجلس کشیده شد و در طرفه‌العینی تند‌ترین انتقادها از زبان نزدیک‌ترین دوستداران او شنیده شد. به گونه‌یی که حتی بسیاری از اصولگرایان در نقد دولت از اصلاح‌طلبان هم پیشی گرفتند.

گزارشگر اعتماد نوشته به حوادث یک سال پیش که فکر کنید می‌بینید که در تمام این مدت نقد احمدی‌نژاد مجانی بوده است. اصولگرایان حتی در مواجهه با خبرنگاران اصلاح‌طلب ابایی از اعتراف به مسائلی که زمانی خانوادگی محسوب می‌شد ندارند. خیلی وقت است که ما برای شنیدن دعواهای درون‌گروهی اصولگرایان محرم به حساب می‌آییم. در این پروسه احمدی‌نژاد کمترین تغییر را کرده است او از روز اول اعلام کرد که بدون کمک اصولگرایان پیروز شده و راست هم می‌گفت.

به نظر این گزارش اما با تمام حملاتی که به او می شود اما احمدی‌نژاد هنوز رییس دولت است. او هنوز می‌تواند به صورت زنده با مردم حرف بزند. او هنوز محمود احمدی‌نژادی است که می‌تواند اسرار هویدا کند با این حال اصولگرایان با چه پشتوانه‌یی او را نقد می‌کنند؟ چگونه می‌توانند حرف از عزل او را بر زبان آورند؟ آیا نهاد مجلس در ذهن اصولگرایان چنان قدرتی را به ساکنانش بخشیده است؛ مجلسی که اصولگرایان در دوره اصلاحات او را از راس امور بودن دور کردند حالا چه می‌تواند بکند.

علت افزایش نقدینگی

ایرج ندیمی در مقاله ای در کلیک اعتماد به موضوع افزایش نقدینگی کشور پرداخته و نوشته بر اساس آمارهای بانک مرکزی، میزان نقدینگی در سه ماهه نخست امسال از مرز ۳۷۴ هزار میلیارد تومان گذشت و این در حالی است که حجم نقدینگی در پایان سال گذشته ۳۵۲ هزار میلیارد تومان بود. روند فعلی نقدینگی نشان می‌دهد دولت به هیچ‌وجه توفیقی در کنترل نقدینگی سرگردان جامعه نداشته است.

به نظر این نماینده مجلس چند دلیل برای افزایش نقدینگی و تورم در کشور وجود دارد اول از همه عدم شفافیت ثروت و تمکن مالی به طوری که بخش عمده‌یی از دارایی‌ها و داشته‌های اقتصادی مردم قابلیت کنترل ندارد، چراکه از جهات مختلف یا توسط مردم کتمان می‌شود یا مسیری برای کنترل نقدینگی وجود ندارد. و بعد مالیات که بسیاری از ثروت‌ها با امکان کنترل توسط اشخاص از معافیت ناخواسته و خواسته مالیاتی برخوردار می‌شوند.

علیرضا پاکدل، جام جم

تورم، کار علیرضا پاکدل، جام جم

نویسنده مقاله اعتماد اضافه کرده رویکردهایی با بازدهی سود موجب می شود بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی مولد نیست و بازدهی سود ندارد و فرد خود را در راستای استفاده از آن مجبور نمی‌بیند، و نبودن امنیت سپرده از جهت افشا علت دیگری است و بالاخره موضوع سرمایه‌های درگیر، به این معنا که مردم به لحاظ اینکه بتوانند از منابع و تسهیلات استفاده کنند، همواره سعی می‌کنند به‌ نوعی فقرنمایی و نداری را از خود نشان دهند.

تیترهای پنهان

کلیک ابتکار در شوخی با تیترهای خبری نوشته:

- وزیر خارجه: نتیجه برخی از کارهای دولت بعداً مشخص خواهد شد [کلا کارهای ما طوریه که بعدا صداش درمیاد]

- رئیس دیوان عدالت اداری خبر داد: فراهم شدن مقدمات اجرای حکم «سعید مرتضوی» [کم کم منتظر می‌مونیم دوره این دولت به سربیاد. خود به خود قضیه حل میشه]

- یک نماینده مجلس: وزیر نفت در آستانه استیضاح قرار گرفته است [خوشبختانه ما در مجلس برای عدم سوء استفاده دشمنان بلافاصله موضوع لغو استیضاح را هم مطرح می‌کنیم]

- اسدالله بادامچیان: اصلاح طلبان اسم عوض کنند [اصلا بیان ما همین اسم موتلفه را بهشون می‌دیم برن باهاش توی انتخابات شرکت کنن]

- واکنش کفاشیان به اتفاقات داربی [ خوب بود. خنده دار بودم]

کارتون روز

کار فیروزه مظفری

کار فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.