ایران: با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشکلی نداریم

به روز شده:  09:56 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

فریدون عباسی: بازرسان آژانس هر زمان که خواسته‌اند برای بازرسی به ایران آمده‌اند

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر شفاف بودن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور اعلام کرده است که ایران مشکلی با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد، ولی این آژانس "باید برای بازدید از مناطق مورد نظرش استدلال کافی داشته باشد."

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، فریدون عباسی، امروز (یکشنبه، پنجم شهریور) گفت که ایران خواهان قطع مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست.

او گفت: این مذاکرات بر مبنای حقوقی و در چارچوب وظایف آژانس انجام می‌شود و آن را ادامه خواهیم داد.

آخرین دور گفت‌وگوهای نمایندگان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه، سوم شهریور، در وین برگزار شد.

گفته شد که درخواست آژانس برای دسترسی به سایت نظامی پارچین در جنوب شرق تهران محور اصلی این گفت‌وگوها بود.

اما هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده با ایران در پایان مذاکرات گفت که "اختلافات اساسی همچنان پابرجاست."

'استتار' ساختمان‌ها

کشورهای غربی ایران را متهم کرده‌اند که آزمایش‌های نظامی مرتبط با تسلیحات هسته‌ای در پارچین انجام داده است.

آنها می‌گویند که تصاویر ماهواره‌ای مربوط به این تاسیسات، نشانگر فعالیت‌هایی ظن‌برانگیز در این زمینه است، هرچند به تازگی خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد که براساس تصاویر ماهواره‌ای جدید، ایران پاکسازی این منطقه را شروع کرده و اکنون در مراحل پایانی است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داده است که ایران برای کور کردن دید ماهواره‌هایی که این تصاویر را تهیه می‌کردند، "ساختمان اصلی تاسیسات پارچین را پوشانده و استتار کرده است."

ایران می‌گوید که پارچین منطقه‌ای نظامی است و بازرسی از آن در چارچوب توافق‌های دوجانبه با آژانس نیست.

با این حال، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که نمایندگان آژانس باید "استدلال کافی را برای بازدید از مناطقی که می‌گویند، داشته باشند یا درباره مطالبی که می‌گویند ادله کافی ارائه دهند تا ما قانع شویم."

آقای عباسی اضافه کرد: ایران همواره همکاری‌های لازم را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است و "بازرسان آژانس هر زمان که خواسته‌اند برای بازرسی به ایران آمده‌اند."

ایران می‌گوید که پارچین منطقه‌ای نظامی است و بازرسی از آن در چارچوب توافق‌های دوجانبه با آژانس نیست

او در واکنش به گزارش‌هایی که درباره اقدام ایران در افزایش تعداد سانتریفیوژها در تاسیسات فردو منتشر شده‌اند، گفت: این گزارش، مساله جدیدی نیست و اطلاعات ذکرشده، پیش از این در گزارش آژانس با اعلام آمار دقیق سانتریفیوژها ارائه شده بود.

همزمان با آخرین دور مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش شد که قرار است محورهایی از مفاد گزارش آتی سه ماهه آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در این نشست مطرح شود.

اما آقای عباسی گفته است: "مدیرکل آژانس همه مطالب را در گزارش سالانه خود بیان کرد و به نظر موضوع دیگری برای بیان (در گزارش فصلی) وجود ندارد."

او اضافه کرد که گزارش سالانه مدیرکل آژانس "۶۴ بند داشت که به نظر کارشناسان نیمی از آنها اضافه بود و مبنای حقوقی، قانونی و کارشناسی نداشت."

او به پرسشی درباره برنامه ایران برای نصب سانتریفیوژهای جدید در سایت فردو هم پاسخی نداد و گفت: "روال این است که در مورد آمارهای جدید باید به آژانس اطلاع داده شود و آژانس در مورد آن راستی‌آزمایی کند."

او اضافه کرد: "ما ترجیح می‌دهیم که مطالب مرتبط با این موضوع از طریق بازرسان آژانس اطلاع داده شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.