ایران: از هنیه برای شرکت در نشست غیرمتعهدها دعوت نکرده‌ایم

به روز شده:  06:09 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

سخنگوی ستاد برگزاری نشست عدم‌تعهد: از هنیه دعوت رسمی نکرده‌ایم

سخنگوی ستاد برگزاری نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، هر گونه دعوت رسمی از اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس را تکذیب کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمدرضا فرقانی گفته است که تاکنون هیچ‌گونه دعوتنامه رسمی از سوی ایران و شخص محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور، برای اسماعیل هنیه ارسال نشده است.

حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد.

آقای فرقانی گفت: تنها از آقای محمود عباس برای شرکت در اجلاس جنبش عدم‌تعهد دعوت به عمل آمده است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است که کنترل کرانه باختری را به عهده دارد. او ماه گذشته گفت که دعوت جمهوری اسلامی برای سفر به ایران را می‌پذیرد.

دیروز (شنبه، چهارم شهریور) رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با اشاره به دعوت رسمی از محمود عباس برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، گفت: "البته برخی ميهمانان ويژه نيز [به نشست تهران] دعوت شده‌اند."

آقای مهمانپرست گفت که آقای عباس نماینده رسمی فلسطینی‌ها در نشست تهران خواهد بود، ولی اظهارات او این گمانه‌زنی را که اسماعیل هنیه هم در این نشست حاضر خواهد شد، تقویت کرد.

طاهر النونو، یکی از سخنگویان دولت حماس هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که: "آقای نخست‌وزیر در پی دعوت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران [در نشست غیرمتعدها] شرکت خواهد کرد."

با این حال، در این بیانیه جزئیات بیشتری، از جمله این که سفر آقای هنیه از چه زمانی آغاز می‌شود، اشاره‌ای نشد.

سفر محمود عباس به ایران برای شرکت در نشست جنبش عدم‌تعهد اولین دیدار او به عنوان رئیس دولت فلسطینی از ایران به شمار می‌رود.

او در گذشته، بارها ایران را به دلیل حمایت از جنبش حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، مورد انتقاد قرار داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.