ایران خواستار اصلاحات در سازمان ملل متحد شد

به روز شده:  07:48 گرينويچ - 26 اوت 2012 - 05 شهریور 1391

ایران با آغاز نشست غیرمتعهدها خواستار لغو تحریم‌ها شد

اجلاس جنبش غیرمتعهدها با نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو در تهران کار خود را آغاز کرد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

وزیر امور خارجه ایران گفته است که سازمان ملل متحد شش دهه پس از آغاز به کار خود، برای تطبیق با آنچه او "تحولات نوین جهانی" خواند، نیازمند اصلاحات اساسی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر صالحی گفت: "اگر بپذیریم که چندجانبه‌گرایی محور سازمان ملل (متحد) است، این سازمان باید سازمانی بین‌الدولی تلقی شود که توسط همه اعضای آن هدایت و رهبری شود که این موضوع به خوبی در روش کار مجمع کنونی منعکس است."

با این حال، او با ابراز نگرانی نسبت به "افزایش قدرت شورای امنیت سازمان ملل متحد و کاهش توانایی‌ها و وظایف مجمع عمومی این سازمان" گفت: این اعتقاد در میان بسیاری از کشورها وجود دارد که ایجاد شورای امنیت دموکراتیک‌تر باید به عنوان بخش مهمی از اصلاحات سازمان ملل (متحد) مورد نظر قرار گیرد.

علی‌اکبر صالحی: عدم‌تعهد با تحریم‌های یکجانبه‌ای که علیه یکی از اعضایش تصویب می‌شود، مقابله کند

وزیر امور خارجه ایران در اولین روز نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در تهران با اشاره به تحولات کشورهای منطقه که او آنها را "قیام‌های مردمی" خواند، گفت: "وارد شدن نیروهای حقیقی و مستقل سیاسی به گفت‌وگویی فراگیر در فضایی امن و مناسب به دور از دخالت خارجی، نیازمند روندی سیاسی است که مبتنی بر دیدگاه‌های داخلی و ویژه هر کشور باشد."

آقای صالحی همچنین با بیان این که ایران حامی سیاستی منصفانه و عادلانه درباره فلسطین نیز هست، گفت: "صلح در خاورمیانه از طریق پیشبرد سیاست‌های تبعیض‌آمیز و حمایتی کورکورانه از تروریسم دولتی اسرائیل، اشغال، شکنجه، نابودی، تهدید و تجاوز تامین نمی‌شود."

او اسرائیل را "یکی از منابع تروریسم" خواند.

پیش از این اظهارات ضداسرائیلی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، واکنشی بین‌المللی به دنبال داشت و بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای تصریح کرد که در شرایط کنونی "رهبران کشورهای منطقه باید نفوذ خود را برای کاهش و نه شدت دادن به تنش‌ها به کار گیرند."

آقای بان که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد به ایران دعوت شده است، سخنان آقای احمدی‌نژاد را "نگران‌کننده" توصیف کرد.

این واکنش آقای بان زمینه‌ساز گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال لغو سفرش به تهران بود، ولی گزارش شده است که او روز چهارشنبه آینده به ایران می‌رود.

مقابله با تحریم‌ها

وزیر امور خارجه ایران همچنین امروز در اولین نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها گفت که این جنبش هم‌اکنون نیاز دارد تا خود را "براساس شرایط امروز جهان احیاء" کند.

کارشناسان کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از دیروز وارد تهران شده‌اند

او گفت: (جنبش) عدم‌تعهد باید با تحمیل قوانین داخلی و اعمال فرامرزی آن و اقدامات اقتصادی و تحمیلی مالی، شامل تحریم‌های یک‌جانبه اقتصادی که توسط کشورهای مشخصی علیه کشورهای (عضو جنبش) عدم‌تعهد اتخاذ شده است، مقابله جدی کند.

آقای صالحی اضافه کرد: البته (جنبش) عدم‌تعهد همواره و بدون شرط با چنین اقداماتی مخالفت کرده و اینگونه شیوه‌ها را محکوم کرده است.

نشست دوروزه کارشناسان ارشد کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها از امروز (یکشنبه، پنجم شهریور) آغاز شد.

گزارش شده است که کارشناسان و دیپلمات‌های حاضر در این نشست، اسنادی را که قرار است روز جمعه به امضای سران عضو جنبش غیرمتعهدها برسد، بررسی کنند.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو این سازمان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آینده (هفتم و هشتم شهریور) در تهران برگزار می‌شود.

نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها روزهای پنجشنبه و جمعه (نهم و دهم شهریور) برگزار خواهد شد.

امنیت کامل

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران امروز در جمع خبرنگاران گفت: "با هماهنگی‌هایی که با دستگاه‌های مختلف انجام شده است، برای برگزاری اجلاس از امنیت خوبی برخوردار خواهیم بود."

وزیر اطلاعات ایران آنچه را "تحرکات ضدانقلاب در فضای مجازی برای تحت تاثیر قرار دادن این اجلاس" خواند، "اقدام مذبوحانه‌ای" توصیف کرد که به گفته او، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران رایج بوده است.

کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا (پلیس فضای مجازی ایران) هم از آماده‌باش نیروهای سایبری پلیس در طول دوره برگزاری اجلاس جنبش عدم‌تعهد در تهران خبر داده و گفته است که تاکنون هیچ تهدید و حمله سایبری "در رابطه با سایت‌های ایرانی و موارد مرتبط با اجلاس سران غیرمتعهدها رخ نداده است."

او گفت: "هشدارهای لازم به مدیران سایت‌ها داده شده است."

آقای هادیانفر اضافه کرد که اگر افرادی از خارج از ایران مرتکب جرایم اینترنتی شوند، از طریق مبادی بین‌المللی تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.