درخواست از بان: دیدار با زندانیان سیاسی در ایران

به روز شده:  00:11 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391
بان کی مون

بان کی مون در ارتباط با این سفر تحت فشارهایی بوده است

اردشیر امیرارجمند مشاور میرحسین موسوی در نامه ای خطاب به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد که این هفته برای شرکت در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها به تهران خواهد رفت، از او خواسته که با رهبران مخالفان در ایران که تحت بازداشت خانگی هستند دیدار کند.

آقای امیرارجمند در این نامه که در وبسایت "کلمه" وابسته به میرحسین موسوی از رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران منتشر شده، از بان کمی مون خواسته است در نطق رسمی خود در تهران به سرکوب سیاسی در ایران اعتراض کند. همزمان گروهی از فعالان ایرانی نیز در نامه جداگانه ای درخواست مشابهی را از آقای بان مطرح کرده اند.

آقای بان پیش از این تحت فشار آمریکا و اسرائیل قرار داشت تا از شرکت در آن خودداری کند، اما ناظران می گویند پرهیز از شرکت در اجلاس سران غیرمتعهدها برای دبیر کل سازمان ملل متحد آسان نیست.

سران ۳۶ کشور و وزرا یا مقام های ارشد ۴۰ کشور دیگر از جمله شرکت کنندگان در اجلاس غیرمتعهدها - که ۱۲۰ عضو دارد - خواهند بود. علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران در آغاز این گردهمایی در روز یکشنبه خواستار پاکسازی جهان از سلاح های اتمی تا سال ۲۰۲۵ شد.

آقای امیرارجمند در نامه خود نوشته است که سه سال پس از "سرکوب خشونت بار و بی رحمانه جنبش مدنی و مسالمت آمیز مردم ایران (جنبش سبز)، ساختار اقتدارگرای حاکم، کشور را به زندانی بزرگ تبدیل کرده و تمامی اشکال سرکوب سیاسی و نقض آشکار حقوق اولیه و بنیادی مردم ایران را تشدید نموده است."

حکومت ایران اتهامات "جنبش سبز" دایر بر تقلب در انتخابات ۱۳۸۸ که در آن محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد را رد و معترضان را "اغتشاشگر" و "عوامل فتنه" معرفی کرده است.

آقای امیر ارجمند نوشت: "مردم آزادی‌خواه ایران از شما توقع دارند تا در اجرای وظایفی که منشور سازمان ملل متحد برعهده‌ شما گذاشته است از فرصت دیدار از کشور برای ملاقات با آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد و دیدار با خانواده زندانیان سیاسی و نمایندگان سازمانهای سیاسی و مدنی ـ که به‌طور غیرقانونی تعطیل و از فعالیت منع شده‌اند ـ استفاده کنید. آنها همچنین از شما انتظار دارند تا در نطق رسمی خود در اجلاس، مصاحبه با رسانه‌های ایرانی و خارجی و نیز در ملاقات با رهبر جمهوری اسلامی، نارضایتی و اعتراض خود به سیاست ضددموکراتیک سرکوب در ایران را ابراز نمائید."

او همچنین می افزاید: "مردم صلح‌طلب ایران به‌حق از دبیر کل سازمان ملل انتظار دارند تا تمامی مساعی خویش را برای تنش‌زدایی در پرونده‌ هسته‌ای ایران و حل و فصل مسالمت‌آمیز آن از طریق گفت‌وگو و تعلیق تحریم‌های اقتصادی که موجب فشار مضاعف بر مردم ایران می‌شود و نیز رفع هرگونه خطر حمله نظامی علیه ایران به‌کار گیرد."

همزمان در نامه جداگانه گروهی از فعالان ایرانی که از جمله به امضای داریوش آشوری، عبدالعلی بازرگان، علی افشاری، و مهر انگیز کار رسیده آمده است: "سفر قریب الوقوع شما به تهران برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان غیرمتعهد فرصتی نیکو برای ارزیابی مستقیم از وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران است. بی تردید مشاهده و بررسی همه مشکلات حاد نقض حقوق بشر در ایران در فرصت کوتاه سفر شما میسر نیست. اما بررسی اجمالی موارد مهم و اضطراری شدنی و ضروری است."

در این نامه ضمن درخواست از بان کی مون برای دیدار با میرحسین موسوی که هفته گذشته به علت عارضه قلبی به بیمارستان منتقل و تحت عمل قرار گرفت آمده است: "جمعیت زیادی از ایرانیان داخل و خارج نگران وضعیت وی هستند. اینک قریب به ۱۸ ماه است که او در شرایطی نامعلوم در حبس خانگی به سر برده و انواع و اقسام تضییقات و محدودیت ها از سوی جمهوری اسلامی ایران بر وی اعمال شده است. دیدار و گفتگوی شما با او می تواند تهدیدات موجود بر علیه او را خنثی سازد."

این فعالان در نامه خود همچنین خواستار بازدید از مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات ۱۳۸۸ که در حبس خانگی است می شوند و می افزایند: "...همچنین بازدید شما از زندان اوین و گفتگوی مستقیم با زندانیان عقیدتی، تاثیری مثبت بر روند رعایت موازین حقوق بشری و کرامت انسانی در ایران خواهد داشت."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.