بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران – ششم شهریور

به روز شده:  02:30 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

روزنامه های امروز صبح تهران با چاپ عکس ها و گزارش های یکدستی از آغاز به کار اجلاس کارشناسان جنبش غیرمتعهدها در تهران به عنوان یک حادثه تاریخی خبر داده و از زبان مسئولان پلیس نوشته اند اصناف به زور مجبور به تعطیل نشده اند و اصولا شهر تهران تعطیل نیست. همه روزنامه های امروز صبح در ضمن آن که از انتشار گزارش های انتقادی و حتی طنز خودداری کرده اند، مقالاتی درباره اهمیت اجلاس غیرمتعهدها مطالبی نگاشته اند.

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

روزنامه مغرب تیتر زده تهران تعطیل نیست، شرق در تیتر بزرگ خود از قول رییس پلیس نوشته اصناف را به زور مجبور به تعطیلی نکرده ایم و دیگر روزنامه ها تیترهای اولشان درباره آغاز به کار اجلاس کارشناسان جنبش غیرمتعهدهاست.

متفاوت، با بحث سوریه و نام مصدق

مسعود سلیمی در کلیک جهان صنعت نوشته اجلاس تهران باید متفاوت باشد و اظهار نظر کرده اجلاس غیرمتعهدها در حالی در تهران آغاز به کار می‌کند که اوضاع جهان و به طور خاص خاورمیانه دگرگون شده و جنگ و بحران مالی به مساله روز بدل شده است.

به نوشته این مقاله این اجلاس اگر قرار باشد براساس سنت با سخنرانی‌ها، دیدارها و در نهایت صدور قطعنامه کلیشه‌ای به کار خود پایان دهد، سودآور نخواهد بود. با توجه به شرایط جهانی باید با نشست‌های سال‌های اخیر متفاوت باشد. اجلاس تهران وظیفه دارد کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را با همه اختلاف‌ها و تفاوت‌های ظاهری و ماهوی که دارند به هم نزدیک کند و باید سنت‌شکنی کند و متفاوت باشد.

حشمت الله فلاحت پیشه در مقاله ای در کلیک آرمان در مورد نقشی که اجلاس می تواند در مورد سوریه ایفا کند نوشته ایران و همه بازیگران منطقه باید طرحی را مهیا کنند که در آن همه گروه‌های تاثیرگذار در مناسبات سوریه در این طرح بگنجند و این طرح باید قابلیت آن را داشته باشد که صرف‌نظر از آنچه تاکنون در سوریه انجام پذیرفته، گروه‌های مختلف بتوانند برای تصمیم‌گیری واحد در کنار یکدیگر قرار گیرند و هیچ‌کسی در حاشیه قرار نگیرد چون هر گروهی که در حاشیه طرح آشتی ملی در سوریه قرار بگیرد، تبدیل به یک گروه مخرب خواهد شد که فضای آشتی در سوریه را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

به تاکید نویسنده مقاله آرمان اگر ایران سوریه را شریک راهبردی‌ خود می‌داند، نباید از حالا پیش‌شرطی برای بقای بشار اسد داشته باشد و از طرف دیگر کشورهایی مثل مصر، ترکیه و عربستان و همچنین کشور‌هایی نظیر آمریکا نیز باید از قاعده عدم گذاشتن پیش‌شرط تبعیت کنند و کشور‌های ذی‌نفع، ماندن یا رفتن بشار اسد را باید به خواست همگانی و تصمیم‌گیری کمیته منتخب موکول کنند.

کلیک مردم سالاری در سرمقاله خود به نقل از بینان گذاران جنبش غیرمتعهدها نوشته مصدق پرچمدار آزادی کشورهای غیر متعهد است چنانکه سوکارنو گفته است ما در سنگر جنگ و مبارزه با هلند از اعمال و گفتار دکتر مصدق الهام گرفتیم و بر دشمن فائق شدیم. جمال عبدالناصر پدر ناسیونالیسم عربی و از بنیانگذاران جنبش غیرمتعهدها نیز در نطق‌هایش همیشه از تأثیر نهضت مصدق یاد می‌کرد و بارها اعلام کرده بود که «من شاگرد مکتب ضداستعماری دکتر مصدقم و از مکتب مصدق درس آموخته ام».

حمید خوش آیند نویسنده مقاله سپس جملاتی به نقل از مارشال تیتو دیگر بنیانگذار جنبش غیرمتعهدها و از رهبران سرشناس استعمارستیز و میهن پرست یوگسلاوی نقل کرده که گفته تز «عدم تعهد» را از مصدق آموخت و در عمل بکار بست. چنان که جواهر لعل نهرو که پس از مهاتما گاندی محبوبترین و نامدارترین رهبر ضد استعماری هند شمرده می‌شود، از پیروان مکتب «عدم تعهد» دکتر مصدق بود.

صفحه اول روزنامه مغرب

صفحه اول روزنامه مغرب

با این مقدمات نویسنده سرمقاله مردم سالاری نتیجه گرفته بنابراین مصدق را باید سرآغاز نهضتی در کشورهای جهان سوم دانست که به نام کنفرانس کشورهای غیر متعهد و با بنیانگذاری شاگردان مکتب مصدق یعنی نهرو، جمال عبدالناصر، مارشال تیتو و احمد سوکارنو (از اندونزی) تأسیس شد. با این اوصاف چه زیبا خواهد بود تا در کنفرانس آتی غیرمتعهدها که با حضور بیش از ۱۳۰ کشور جهان در ۹ و ۱۰ شهریور در تهران برپا خواهد شد، به پاس تمامی زحمات، رنج‌ها و مشقاتی که مصدق بزرگ که خون ایرانی در رگ‌هایش جاری بود، برای مبارزه با استعمار و استثمار کشید، تجلیل به جا آورد.

اجلاس از دید اقتصاد

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته نگاهی به ظرفیت‌های اقتصادی بسیار بالای کشورهای عضو به روشنی نشان می‌دهد که اعضای جنبش به راحتی می‌توانند با نهادسازی های مالی، تجاری، ترانزیتی و صنعتی، گردش تجاری و اقتصادی قابل ملاحظه و چشمگیری را مستقل از سایر کشورها فراهم آورند.

این مقاله با اشاره به مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که به حدود ۱۰ تریلیون دلار می‌رسد و یک هفتم ارزش اقتصاد جهان است نوشته از سوی دیگر ۳۵ میلیون بشکه از نفت تولیدی در جهان توسط کشورهای عضو جنبش تولید و صادر می‌شود و بنابر این می‌توان جنبش عدم تعهد را یکی از بازیگران اصلی بازار نفت دانست.

به نوشته سرمقاله جمهوری اسلامی با در نظر گرفتن جمیع این مطالب، ضروری است مسئولان کشورمان با مغتنم شمردن فرصت میزبانی شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و ریاست بر آن در دوره جدید، همکاریهای اقتصادی میان کشورهای عضو جنبش را گسترش دهد.

این مهم بدون شک با ایجاد نهادهای اقتصادی کارا و متناسب با ظرفیت‌های کشورهای عضو ممکن خواهد بود. بنابراین تلاش و رایزنی برای تبدیل کردن اقتصاد به محور اصلی تعاملات میان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، باید در اولویت برنامه‌های اجلاس شانزدهم قرار بگیرد.

ورودی اجلاس

روزنامه جوان با چاپ عکسی از جلو در ورودی اجلاس نوشته این جا نمایشگاه اتومبیل نیست، که هیچ خودروی منفجر شده از کینه تروریست ها را برای فروش به نمایش نمی گذارند و این کودک با لبخندش به بازدیدکنندگان خوشامد نمی گوید که هیچ فرزندی در کنار تصاویر و خاطرات پدر شهیدش لبخندی بر لبانش باقی نمی ماند. بله این لبخند لبخند ما مردم ایران است که به سران جهان شرکت کننده در اجلاس غیرمتعهدها در تهران می گوئیم ما پیروزیم پیروز شدیم چون کشته شدیم و در مکتبی که ارزش کشته شدن در راه عقیده بیشتر از قیمت کشتن باشد لبخند نشانه پیروزی پس از شهادت است.

ضرورت همراستایی سیاست‌های پولی و ارزی

مهران دبیرسپهری در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد با اشاره به تازه ترین اظهارات رییس بانک مرکزی که گفته بانک مرکزی بیش از آن میزانی که برای خروج ارز به‌طور رسمی نیاز بوده، ارز فروخته و این نکته که کسری ارزی نداریم نوشته یکی از کارکردهای پول، ذخیره ارزش است. مردم معمولا بخشی از درآمد خود را خرج می‌کنند و بخشی را هم پس‌انداز می‌کنند تا در آینده استفاده کنند که در این خصوص بارزترین مثال، پس‌انداز خانوارها برای تهیه مسکن است. اما در شرایط تورمی کارکرد ذخیره ارزش دچار خدشه می‌شود.

نویسنده مقاله اشاره کرده برخی کارشناسان با افزایش نرخ سود بانکی مخالفند؛ به این دلیل که به تولیدکنندگان آسیب می‌رساند و در نهایت اقدامی تورم‌زا خواهد بود. در پاسخ به این کارشناسان باید گفت به سه دلیل استدلال آنها قابل پذیرش نیست: اول آنکه هر اقدامی که جلوی افزایش قیمت ارز را بگیرد اقدامی ضد تورمی محسوب می‌شود نه تورم‌زا. دوم آنکه تولیدکنندگان با افزایش ناچیز قیمت فروش محصولات خود می‌توانند از عهده افزایش سود بانکی برآیند و سوم آنکه با افزایش سود بانکی تقاضاهای رانت‌جویانه از بازار پول حذف می‌شود و این خود باعث رفع کمیابی شدید نقدینگی می‌شود.

و سرمقاله دنیای اقتصاد اضافه کرده روند کاهشی تورم منجر به روند کاهشی سود بانکی می‌شود و کاهش سود بانکی هم تنها در این وضعیت است که مضر نبوده، بلکه همچون کیمیا و نوشدارو برای اقتصاد عمل می‌کند. در هر صورت، افزایش سود بانکی در شرایط فعلی مزایای زیادی دارد اگر می‌خواهیم خریداران ارز، پول خود را در بانک نگه دارند، چاره‌ای جز این که سود سپرده یکساله بانک‌ها هم‌اکنون نباید کمتر از ۲۴ درصد باشد.

مسئولان ما و مسئولان ژاپن

محمدحسین روانبخش در مقاله ای در کلیک مردم سالاری به نقل از خبرگزاری ژاپن نوشته روز گذشته‌ زلزله‌ای به بزرگی ۶ ریشتر هوکایدو در ژاپن را لرزاند. البته می‌دانید که برادران ژاپنی تا دلتان بخواهد زلزله دیده اند و در این زمینه دست و بالشان از ما ایرانی‌ها خیلی پرتر است، اما تا بحال تخریب و آوار و از این جور چیزها خیلی خیلی کم دیده‌اند و شاید برایشان تعجب داشته باشد که زلزله ممکن است باعث تخریب خانه‌ها و دربدری مردم شود و می‌توانند برای دیدن این گونه مسائل به کشور ما بیایند!

نویسنده مقاله اضافه کرده البته اگر در ایران زلزله با کمی تا قسمتی تخریب همراه است مسئولش مسئولان محترم نیستند، بلکه تقصیر ژاپنی‌ها است که سطح توقع را بالا برده‌اند، همانطور که بقیه مشکلات زیست‌محیطی هم هیچ ربطی به مسئولان ما ندارد، رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد: بستن راه‌های آبی رودخانه‌ها به سوی عراق توسط ترکیه موجب خشک شدن تالابهای عراق شد تا تاثیرات این خشکسالی دامن‌گیر ایران شود. خشک‌شدن تالاب‌های عراق هم پدیده ریزگردها را در پی داشت و تبعات و تاثیرات این اقدام ترکیه دامن‌گیر ایران شد به طوری که اکنون شاهد پدیده ریزگردهاهستیم.

مقاله مردم سالاری به طعنه نتیجه گیری کرده: فعلا تا اطلاع ثانوی همین که این مسئول متوجه ریشه مشکلات زیست محیطی شده‌اند برای همه ما کافی است و باید از این همه تلاش و درک بالای مسئولانمان تشکر و قدردانی کنیم !

شیرموز هم شد تجملات

علی کاشی، مردم سالاری

علی کاشی، مردم سالاری

پوریا عالمی در ستون کاناپه کلیک اعتماد نوشته :تقریبا جز بقالی سر کوچه باقی جاها تعطیل شده و آب از آب تکان نمی‌خورد. وقتی آب از آب تکان نخورد خبری هم تولید نمی‌شود. مسوولان و دولتمردان هم رفته‌اند استراحت و به فک و دهان مرخصی داده‌اند. به همین مناسبت که در شهر خبری نیست، ما امروز چند تا خبر کوچک را بزرگ می‌کنیم.

اولین نکته نویسنده کاناپه این است: وقتی مرغ گران شد ما تخمش را خوردیم، وقتی گوشت گاو گران شد ما شیرش را خوردیم، حالا که موز گران شده با توجه به اینکه موز تخم‌مرغ ندارد، شیر هم نمی‌دهد، ما دقیقا باید چی‌ش را بخوریم؟

دومین خبر ستون طنز اعتماد هم چنین است: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری با ابراز اینکه برای مرکز کنترل ترافیک در زمان برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد آماده‌باش است، گفت: «با نصب صد دوربین، نظارت تصویری بر شهروندان تهرانی شروع شده است.»

تا چند وقت دیگر هم بعید نیست وقتی داریم توی خیابان راه می‌رویم، صدایی توی بلندگو بگوید: «آقایی که پیراهن قرمز پوشیده، نه..... شما نه..... اون یکی..... بله..... خود شما..... بله با شمام..... آقا فیلمت رو داریم می‌گیریم‌ها..... از ما گفتن بود.....»

یا «آقای محترم الان چی کار کردی؟ هان؟ خجالت نکشیدی؟ وقتی فیلمش رو فرستادیم دم خونه‌تون می‌فهمی...»

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.