سرلشکر فیروزآبادی از خزانه‌داری آمریکا شکایت می‌کند

به روز شده:  08:57 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391

سرلشکر فیروزآبادی: آمریکا باید پاسخگوی اقدام غیرعقلانی خود باشد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است که به دلیل تحریم‌هایی که آمریکا علیه‌اش اعمال کرده است، به دنبال شکایت از وزارت خزانه‌داری آمریکاست.

سرلشکر حسن فیروزآبادی به خبرگزاری فارس گفت: "می‌خواهم از وزارت خزانه‌داری آمریکا شکایت کنم که چرا با خدمت انسان‌دوستانه و تلاش برای امنیت ملی و استقلال ایران مخالفند و آن را جرم می‌دانند."

او گفت: "من یک پزشک و عضو هیات علمی دانشگاه هستم و تمام سال‌های عمرم را در تحقیقات علمی و اقدامات بشردوستانه و صلح جهانی سر کرده‌ام."

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۲۲ آذر سال گذشته اعلام کرد که حسن فیروزآبادی، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران و عبدالله عراقی، معاون نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران را تحریم کرده که به معنی مسدود کردن اموال این دو نفر در آمریکا، منع ورودشان به این کشور و ممنوعیت معامله اتباع آمریکا با آنهاست.

اما آقای فیروزآبادی در توضیح سابقه فعالیت‌های خود گفته است که پس از خدمت در جهاد سازندگی، در جمعیت هلال احمر ایران به فعالیت‌های پزشکی و امداد مجروحان جنگ (ایران و عراق) مشغول بوده است.

او فعالیت در بخش امور دفاعی نخست‌وزیری، فعالیت‌های مهندسی و صنعتی و مسئولیت بهداشت و درمان ستاد جنگ، مسئولیت ستاد پناهگاه‌ها و کاهش آسیب به خانواده‌ها در دوران جنگ (ایران و عراق) و ساماندهی نیروهای نظامی ایران را از دیگر سوابق فعالیت‌های خود اعلام کرد.

او با محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه خود گفت: "آمریکا باید در برابر افکار عمومی جهان پاسخگوی این اقدام غیرعقلانی ناموجه و غیرمستند خود باشد."

هشت ایرانی که در مهر ۱۳۹۰ به فهرست تحریم های آمریکا اضافه شدند

  • محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران)
  • صادق محصولی (وزیر رفاه فعلی و وزیر سابق کشور)
  • غلامحسین محسنی اژه ای (دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات)
  • سعید مرتضوی (دادستان سابق تهران)
  • حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات)
  • مصطفی محمد نجار (وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی)
  • احمدرضا رادان (جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی)
  • حسین طائب (معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی بسیج)

گزارش شده است که تحریم آقای فیروزآبادی براساس دستورالعمل اجرایی سپتامبر ۲۰۱۰ باراک اوباما انجام شده است.

این دستورالعمل با هدف مجازات مقاماتی صادر شد که در سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و وقایع پس از آن نقش داشتند.

آمریکا در مهر سال گذشته، هشت مقام دولتی، نظامی و امنیتی دیگر ایران را به فهرست افراد تحت تحریم خود اضافه کرد.

این اقدام اعتراض رسمی دولت ایران را به دنبال داشت و حتی نمایندگان مجلس این کشور طرحی را برای تحریم و تعقیب ۲۶ مقام آمریکایی ارائه کردند.

آنها گفتند که این افراد هم ناقض حقوق بشر بوده‌اند و برخی از آنها در قاچاق مواد مخدر یا حمایت از تروریسم دست داشته‌اند.

به دنبال ناآرامی‌های پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم تحریم‌هایی را علیه چندین مقام ایرانی به دلیل نقض حقوق بشر تصویب کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.