نشست وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها برگزار شد

به روز شده:  08:54 گرينويچ - سه شنبه 28 اوت 2012 - 07 شهریور 1391

آغاز اجلاس کشورهای غیر متعهد در تهران

اجلاس وزیران خارجه کشورهای غیر متعهد امروز در تهران آغاز شد. مقامهای ایران همچنان در حال تدارکات و برنامه ریزی برای پذیرایی از صدها مهمان خارجی هستند که برای شرکت در اجلاس به ایران آمده اند

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

نشست وزیران خارجه و نمایندگان کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها بامداد امروز سه شنبه ۷ شهریور (۲۸ اوت) برای بررسی و تهیه پیش نویس قطعنامه نهایی اجلاس سران این کشورها در تهران برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران -ایرنا- بیش از هشتاد کشور در سطح وزیر امور خارجه یا معاون وزیر خارجه در این اجلاس شرکت دارند.

بر اساس این گزارش، در آغاز نشست روز سه شنبه، رمزی عزالدین، معاون وزیر امور خارجه مصر، در سخنانی، ریاست جلسه را به علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران واگذار کرد.

معاون وزیر خارجه مصر در سخنان خود، ضمن ابراز همدردی با زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی، از ایران به خاطر میزبانی اجلاس غیرمتعهدها قدردانی به عمل آورد.

ریاست نوبتی جنبش غیرمتعهدها در سه سال گذشته در اختیار مصر بوده که قرار است در اجلاس سران در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته، رسما برای سه سال آینده به ایران منتقل شود.

اجلاس وزیران خارجه

نشست وزیران امور خارجه جنبش غیرمتعهدها دستور کار و پیش‌نویس قطعنامه اجلاس سران را بررسی می‌کند

به گزارش ایرنا، معاون وزیر امور خارجه مصر در سخنان خود به مسایل بین المللی مورد علاقه جنبش نیز پرداخت و گفت که یکی از مسایل مهم جهانی در حال حاضر، مساله فلسطین است.

پس از اظهارات معاون وزیر خارجه مصر، علی اکبر صالحی ریاست نشست وزیران خارجه را در دست گرفت و گفت که قرار است وزیر خارجه مصر که به چین سفر کرده، به زودی وارد تهران شود.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای صالحی از مقامات مصر به خاطر کمک به جمهوری اسلامی برای فراهم کردن مقدمات اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد تشکر کرد و دستور کار اجلاس، شامل تصویب پیشنهادهای مصوب جلسه کارشناسان کشورهای عضو را اعلام کرد.

این پیشنهادها پس از تصویب وزیران امور خارجه، برای تایید نهایی در اجلاس سران مطرح می شود. قرار است اجلاس سران با شرکت گروهی از رهبران، مقامات ارشد و نمایندگان کشورهای عضو در روزهای پنجشنبه و جمعه در تهران برگزار شود.

پیشنهاد ارائه شده به نشست وزیران خارجه طی روزهای اخیر در کمیته های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اجلاس کارشناسان تهیه شده بود که به تصویب وزیران خارجه رسید.

جنبش غیرمتعهدها در اوایل دهه ۱۹۶۰ و در جریان جنگ سرد، با عضویت کشورهایی که در هیچیک از سازمان های وابسته به دو بلوک قدرت به رهبری آمریکا و شوروی عضویت نداشتند تشکیل شد.

علی اکیر صالحی

وزیر امور خارجه ایران ریاست نشست وزیران خارجه را برعهده گرفت

جنبش غیرمتعهدها با این هدف تشکیل شد که کشورهای عضو بتوانند با هماهنگی با یکدیگر، بر سیاست بین المللی که عمدتا به صحنه رقابت دو بلوک قدرت جهانی تبدیل شده بود تاثیر بگذارند.

تمهیدات برگزاری اجلاس سران

به اعتقاد برخی کارشناسان، با فروپاشی اتحاد شوروی و خاتمه جنگ سرد، اهداف اولیه جنبش موضوعیت خود را از دست داده و ادامه حیات این تشکل بین المللی، مستلزم ابداع اهداف و دستور کار جدید و منطبق با شرایط روز است.

در حال حاضر، یکصد و بیست کشور جهان عضو کامل و هفده کشور و تعدادی سازمان بین المللی عضو ناظر جنبش غیرمتعهدها هستند و ریاست این جنبش هر سه سال به طور نوبتی به یکی از کشورهای عضو واگذار می شود.

ایران پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ و خروج از پیمان نظامی سنتو، به عضویت جنبش غیرمتعهدها درآمد.

مقامات جمهوری اسلامی برای برگزاری اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران اهمیت فراوانی قائل هستند و با معرفی این اجلاس به عنوان نشانه حمایت بین المللی از ایران، تمهیدات گسترده ای را برای برگزاری آن پیش بینی کرده اند.

علاوه بر تعطیلی فعالیت های اداری و اقتصادی در تهران، در طول برگزاری اجلاس غیرمتعهدها محدودیت های ترافیکی ویژه ای در پایتخت پیش بینی شده و خبرگزاری مهر به نقل از رئیس کمیته ترافیک اجلاس سران غیرمتعهدها نوشته است که در ۱۲ استان نیز برای پذیرایی از مسافران تهرانی برنامه ریزی های ترافیکی صورت گرفته است.

احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای

محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای هر دو در نشست افتتاحیه اجلاس سران سخنرانی می‌کنند

اجلاس سران روز پنجشنبه با حضور آیت الله علی خامنه ای، رهیر جمهوری اسلامی، و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برگزار می شود و قرار است در این اجلاس، ریاست دوره ای جنبش غیرمتعهدها به آقای احمدی نژاد تحویل شود. به گزارش منابع خبری ایران و مصر، محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر شخصا در این اجلاس حضور خواهد یافت.

گفته می شود که آقای احمدی نژاد، که در گذشته هم خواستار شرکت در مدیریت جهانی شده بود، احتمالا در سخنرانی خود پیشنهاد خواهد کرد که جنبش غیرمتعهدها، که او ریاست آن را برعهده خواهد گرفت، در مدیریت امور جهانی شرکت داده شود و برای این اجلاس نیز شعار "صلح پایدار در سایه مدیریت مشترک جهانی" انتخاب شده است.

اجلاس تهران درحالی برگزار می شود که جمهوری اسلامی به دلیل برخی از برنامه های هسته ای خود، با تحریم های بین المللی مصوب شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تحریم های یکجانبه شماری از کشورهای جهان دست به گریبان است.

در جریان بررسی برنامه های اتمی ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان جمهوری اسلامی می کوشیدند با جلب حمایت کشورهای غیرمتعهد عضو شورا، بر مصوبات آن تاثیر بگذارند اما تا کنون، این شورا، علاوه بر ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت، خواستار توقف بعضی از برنامه های اتمی جمهوری اسلامی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.