بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه هشتم شهریور

به روز شده:  04:33 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

عنوان اصلی و صفحات اول روزنامه‌های امروز همچنان به پیروی از دستورعمل وزارت ارشاد به گزارش‌های مربوط به اجلاس تهران جنبش غیرمتعهدها اختصاص دارد که از تحویل ریاست از مصری‌ها به وزیر خارجه ایران خبر داده و به گمانه‌زنی‌هائی پرداخته‌اند.

گزارش هائی درباره ترمیم چهره دولت بعد از سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی و ترسیم فضای انتخابات آینده از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست که از خلوتی تهران و هجوم مردم به سوی شمال کشور خبر داده‌اند.

پیشنهادها و فرصت تلطیف

کیهان برای چندمین بار در این هفته در سرمقاله خود به موضوع اجلاس غیرمتعهدها در تهران پرداخته و با نقل بخش‌هائی از نوشته‌های خبرگزاری‌ها و نشریات معتبر آمریکائی و اروپائی درباره خارج شدن ایران از انزوا، این را تائید بر نوشته‌های پیشین این روزنامه دانسته است.

گزارشهای اجلاس تهران در صفحه اول جهان

گزارش های اجلاس غیرمتعهدها، صفحه اول جوان

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان پیشنهاد دیروز همین روزنامه را تکرار کرده و خواستار آن شده که اجلاس تهران بایستی و می‌تواند از پیچ و خم‌های دست و پاگیر و تشریفاتی خارج شود و ضمن تعریف یك راهكار منطقی برای تبدیل به یك سازمان بین‌المللی، از هم اكنون نیز مسائل مهم و سرنوشت‌ساز جهان نظیر تغییر ساختار سازمان ملل متحد، حذف حق ظالمانه وتو و نیز، موضوعات مهم و تعیین كننده در جغرافیای عدم تعهد، مانند موجودیت جعلی رژیم صهیونیستی و تشكیل دولت فلسطین از بحر تا نهر، و ده‌ها مسئله حیاتی دیگر از جمله نجات مردم مظلوم بحرین از چنگال خونریز آل سعود، مقابله با تبعیض در برخورداری از فناوری هسته ای و... را به طور جدی در دستور كار خود قرار دهد و به عنوان نمونه می‌تواند از بحران سوریه آغاز كند.

به نظر نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان اجلاس تهران می‌تواند برای بررسی همه جانبه و یافتن راه حل برای بحران سوریه گروه و هیئتی را به ریاست تروئیكای جنبش شامل روسای فعلی(ایران)، قبلی(مصر) و بعدی(ونزوئلا) جنبش عدم تعهد و با حضوركشورهای همسایه سوریه كه عضو جنبش هستند، یعنی سه كشور اردن، عراق و لبنان را مامور بررسی بحران سوریه كند.

ابتکار در سرمقاله خود با اشاره به اجلاس سران کشورهای غیرمعتهد نوشته که این اجلاس تصویری را که غرب از ایران دارد تلطیف می‌کند و جدا از آن بهره‌مندی از تجربیات برگزاری این نشست و هماهنگی کامل بین دستگاه‌های مختلف اجرایی و انتظامی و...برای برگزاری این اجلاس می‌تواند الگوی مناسبی برای حل بسیاری از مسائل و مشکلات باشد.

به نوشته این مقاله بهتر است پس از پایان موفقیت‌آمیز این اجلاس، دولت چنین هماهنگی و تمرکزی را با همکاری سایر نهادها برای حل موضوع‌گرانی و تورم که دغدغه این روزهای مردم ایران است، صورت دهد. با این توضیح که دولت در سال پایانی‌اش به سر می‌برد، مطلوب است نگاهی همه جانبه به این دغدغه عمومی شود. تجربه برگزاری اجلاس از این جهت برای دولت احمدی‌نژاد مفید است که می‌تواند الگویی مناسب برای یک عزم ملی در جهت یک اقدام مهم باشد.

ابتکار اضافه کرده، همه دست به دست هم داده‌اند تا میزبانی قابل قبول برای کشورهای مهمان باشیم و همین همکاری و توان ملی می‌تواند به صورت گسترده برای حل مشکلات اقتصادی کشور به کار گرفته شود و مطمئنا به این ترتیب می‌توان در یک سال پایانی دولت شاهد کاهش انتقادات از وضعیت اقتصادی کشور و نابسامانی‌ها باشیم.

'سفیران صلح' در اجلاس تهران

جام جم زیر این عکس نوشته وزیر نبودند، از راه دور نیامده بودند اما عزیز بودند و دست دردست مادرانشان رسالت پدر را بردوش می‌كشیدند. دیروز فارغ از حضور وزرای جنبش عدم تعهد این علیرضا و آرمیتا بودند كه نگاه دوربین‌ها را به سوی معطوف به خود كردند.

به نوشته این روزنامه: اگر چه كوچك بودند اما از خبرنگاران می‌خواستند تا با قلم‌ها، دوربین‌ها و گام‌هایشان قصه خونخواهی پدرانشان را حكایت كنند. دختر خردسال شهید رضایی‌نژاد به دوربین نگاه كرد و به زبان انگلیسی خطاب به خبرنگاران گفت: من آرمیتا هستم؛ دختر یكی از هزاران شهید ایرانی؛ ما پای خون پدرانمان ایستاده‌ایم. او ادامه داد: ما پای آرمان‌های والای شهیدان برای ایران ایستاده‌ایم و دستان پلیدی كه خون پاك پدرم را ریختند بدانند كه نفرین شدگان تاریخ و مردگان بدنام هستند.

و خلاصه: علیرضا و آرمیتا که دیروز به عنوان سفیران صلح ایران معرفی شدند، سند زنده جنایت و بازمانده شهدای هسته‌ای ایران هستند. شهدایی كه می‌خواستند آرمانی زندگی كرده و به كشورشان خدمت كنند.

انتخابات آینده، و تغییر موقعیت دولت

مهدی سنایی در مقاله ای در آرمان نوشته، گمانه‌زنی‌ها از این امر حکایت دارد که در انتخابات آتی ریاست جمهوری گروه‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی حضور خواهند داشت و طبیعتا برگزاری انتخابات پیش رو با حضور طیف‌های مختلف سیاسی می‌تواند هم به بالا بردن ضریب امنیت ملی و هم به ایجاد نشاط سیاسی در کشور کمک کند. در این راستا بزرگان کشور هم که نگاه دراز مدتی به مسائل کشور دارند، حتماً در این راستا تشویق و حمایت خواهند داشت که انتخابات با حضور حداکثری گروه‌ها و گرایشات سیاسی برگزار شود.

به نوشته این مقاله نقطه ایده‌آل در این زمینه نیز حضور هر سه جناح یعنی جناح اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مستقل‌ها خواهد بود البته در کشور ما مستقل‌ها با اینکه حضور گسترده‌ای در بخش‌های مختلف سیاسی دارند ولی به دلیل اینکه به عنوان یک گروه و جناح نیستند کمتر در قطب‌بندی‌های سیاسی دیده شده‌اند و باید یادآور شد علیرغم اینکه مستقل‌ها نیرو‌های وسیعی را در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تشکیل می‌دهند اما چون فضای سیاسی کشور تا کنون بین دو گرایش اصلاح‌طلبی و اصولگرایی حرکت کرده است کمتر برای مستقلان و اعتدال‌گرایان زمینه بدست گرفتن ساختار قدرت و دولت پدیدار شده است.

مقاله آرمان در عین حال این احتمال را داده که مستقلان و نیروهای تشکیل یافته از این برآیند سیاسی در انتخابات پیش رو بتوانند به موفقیت‌هایی نایل شوند. چرا که در طول این سال‌ها عملا دو دوره اصلاح‌طلبی و دو دوره اصولگرایی در عرصه مسئولیت‌های اجرایی تجربه شده و این تجارب ممکن است فضا را برای رسیدن به جریانی تازه که همان مستقل‌ها هستند هموار سازد.

مهدی قدیمی در مقاله ای در اعتماد نوشته رقابت در اردوگاه جناح راست، هر روز با یك سناریوی جدید روی صحنه می‌رود. آنچه در یك هفته اخیر، آرایش و وزن این دوجبهه را دستخوش تغییر كرده، سخنان رهبری در دیدار با هیات دولت و حمایت ایشان از عملكرد دولتمردان محمود احمدی‌نژاد است، چرا كه پس از آن دیدار، همه یاران تاكنون خاموش‌مانده احمدی‌نژاد و مشایی، لب به مدح اسفندیار و سایر دوستان در مظان اتهام احمدی‌نژاد گشودند.

نویسنده مقاله با اشاره به نوشته‌های روزنامه دولتی ایران و سایت منسوب به آن اضافه کرده در نهایت روزگذشته هم جدال راست‌های دولتی و غیردولتی ادامه یافت و در كشاكش تقابلی كه تاكنون همواره با حمله غیر دولتی‌ها و انزوای دولتی‌ها همراه بود، این‌بار باد به پرچم یاران مشایی می‌وزد و همه تلاش‌های طیف راست غیر دولتی برای به انزوا بردن كسانی كه «منحرف» خوانده می‌شوند.

اعتماد نتیجه گرفته فعلا موضع برتر از آن دولت است و پایان سكوت اعضای جبهه پایداری و حمایت مجدد آنها از دولت، نشان می‌دهد كه دیگر دوران مذمت تیم احمدی‌نژاد تمام شده است. حالا راست‌های غیر دولتی باید خود را برای مبارزه با رقیبی آماده كنند كه دیگر حتی با اتهام «انحراف» هم از میدان به در نمی‌شود. شاید تنها راه باقیمانده برای پیروزی در این مصاف، توسل به رای دادگاه‌هایی است كه نام اطرافیان دولت در آنها مطرح بود. اینكه راست غیردولتی روی این راه حساب كرده یا چاره دیگری برای عبور از احمدی‌نژاد اندیشیده‌اند، امری است كه در آینده نزدیك با ادامه اوج‌گیری دولتی‌ها، عیان خواهد شد.

خطر محدودیت بخش خصوصی

پدرام سلطانی در مقاله ای در مردم سالاری نوشته ایجاد محدودیت برای بخش‌خصوصی کشور با شیوه‌هایی مانند ندادن چک و یا ممنو‌ع‌ الخروج کردن بدهکاران بانکی نشان‌دهنده مشکلاتی است که بانک‌مرکزی با توجه به شرایط فعلی بانک با آن مواجه است. بانک مرکزی در شرایط فعلی با یک تنگنا مواجه است، فشارهای زیادی از جوانب مختلف روی این بانک وجود دارد. در حالی که برای کنترل آنها دارای ابزار کافی نیست. بنابراین این نوع اقدامات، اقداماتی هستند که در فضای فعلی و با توجه به سلب بقیه اختیارات و ابزارها اتخاذ می‌شود، همین روشی که دولت برای کنترل بازار در پیش گرفته است.

کارتون علی کاشی در مردم سالاری

کارتون علی کاشی در مردم سالاری

به نوشته این کارشناس بعد از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها دولت احساس کرد که قادر به کنترل تورم نیست، رکود هم وجود داشت، وعده هزینه منابع دولت برای شهروندان نیز از پیش وعده داده شده بود. نهایتا ابزار دولت برای نشان دادن کنترل بر بازار بروز کرد که این نشان می‌دهد می‌خواهند جلوی افزایش قیمت‌ها را دستوری بگیرند. بانک مرکزی نیز همین شیوه را دنبال می‌کند. این بانک می‌خواهد جلوی رشد مطالبات معوق را به‌صورت دستوری بگیرد، در حالی که با روش‌هایی مانند ندادن چک و یا ممنو‌ع‌الخروج کردن بدهکاران بانکی، شاید در کوتاه مدت اعداد این بخش را اندکی جابه‌جا کند اما واقعیت آن است که این فنر فشرده می‌شود و در یک جایی دیگر با فشار بیشتری باز خواهد شد.

مقاله مردم سالاری تاکید دارد که به هر حال این مطالبات به وجود آمده‌اند و بانک مرکزی که فشار لازم را برای گرفتن این مطالبات از بخش‌های دولتی و غیردولتی وارد نمی‌کند، باید به فکر راه‌حل‌های دیگری در این حوزه باشد. در حقیقت برای رفع این مشکل به‌صورت بنیادین باید شرایط به سمتی سوق داده شود که رونق به اقتصاد کشور بازگردد و در نتیجه آن سودآوری در بنگاه‌ها به وجود آید و آنها از محل سود، تسهیلات خود را باز پرداخت کنند.

پس‌انداز منفی ایرانی‌ها

حمید دیهیم در مقاله ای در آرمان درباره آمار متوسط هزینه‌ و درآمد ماهانه خانوار نوشته این آمار گویای موضوع جدیدی نیست. این بار نیز متوسط هزینه‌های خانوار بیشتر از متوسط درآمدهاست.

نویسنده سپس به چند نکته پرداخته و نوشته در سال‌های اخیر به طور کلی هزینه‌ها بیشتر از درآمدهای خانوار بوده است . موضوع این است که دولت با یارانه‌ها مقدار زیادی به خانوار کمک کرده اما همیشه وضعیت این طور نبوده است. در واقع همیشه دولتی نیست که بتواند با یارانه کمبود درآمد خانوار برای تامین هزینه‌های آن را جبران کند. البته از سوی دیگر باید توجه داشت که برخی مردم در بیان هزینه‌ها و درآمدهای خود سعی می‌کنند هزینه‌های خود را بیشتر اعلام کنند و در مقابل خیلی از درآمدهای خود را اعلام نمی‌کنند. مثلا ممکن است برخی افراد میزان دریافتی بابت اضافه‌ کار خود را جزو درآمدهای خود محاسبه نکنند و در حالت مایه‌خوری نباشند.

مقاله آرمان تاکید دارد که اگر مایه‌خوری هست به هر طریق مردم به عناوین مختلف تامین می‌کنند. یکی از طریق دریافت وام و تسهیلات بانکی و یکی هم با بهره‌مندی از پس‌اندازهای سابق خود هزینه‌های خود را تامین می‌کند. در واقع آنکه وام دریافت می‌کند تامین هزینه‌های خود را به آینده موکول می‌کند. در این میان ممکن است کسی هم با قرض گرفتن این کار را کند و تامین هزینه‌های خود را به تعویق بیندازد. اما آنچه در این شرایط رخ می‌دهد این است که دیگر امکان پس‌انداز وجود نخواهد داشت. این در حالی است که در برخی کشورها برای مردم امکان پس‌انداز وجود دارد و مردم باقی مانده درآمدهای خود را از میزان هزینه مورد نیاز پس‌انداز می‌کنند.

ترافیك سنگین در جاده‌های شمال

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

اعتماد در گزارشی نوشته مردم تهران این ‌بار هم در راه شمال‌اند. شهرهای شمالی به دلیل نزدیكی به تهران تقریبا همیشه میزبان تهرانی‌ها بوده و هستند. نوروز و تعطیلات عید فطر و آخر هفته‌هایی كه با محاسبه بین‌التعطیلی‌ها كشدار می‌شوند در جای خود، این ‌بار تعطیلات پنج روزه اجلاس هم به تعطیلات تابستانی تهرانی‌ها اضافه شد و بار دیگر سیل خودروهای كوچك و بزرگ را روانه شمال كشور كرد. شانزدهمین اجلاس سران كشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران برگزار می‌شود.

به نوشته این گزارش محدودیت‌های ترافیكی این‌ بار مختص شهر تهران نیست و به محورهای خروجی تهران به شهرهای گیلان و مازندران هم رسیده است. محدودیت‌های دائمی تردد در معابر اطراف میدان تجریش نیز از ساعت 24 امشب تا پایان مراسم اعمال خواهد شد و خیابان طاهری و كلیه فرعی‌های آن نیز مسدود است.

نامه ای به جیگر

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد در نامه ای خطاب به "خدمت مستطاب جناب آقای جیگر" نوشته: شنیده شد كه شما نیز ممنوع‌التصویر شدید. این كاغذ را هم برای دلداری شما هم برای اینكه پرده از روی حقایقی بردارم می‌نویسم. این‌طوری؛ جیگر جان خیلی فكر كردم مشكل صدا و سیما و ارشاد با تو چیست. دو حال بیشتر ندارد؛ یا با جیگر بودن تو مشكل دارند یا با خر بودن تو كه به نظر با خر بودن مشكلی ندارند.

پس وقتی مشكل خریت تو نیست لابد اصولا با جیگر بودنت مشكل دارند. یعنی هر كسی را كه جیگر باشد ممنوع‌التصویر یا ممنوع‌الصدا می‌كنند. به جیگرهایی كه در این سال‌ها ممنوع‌التصویر شدند فكر كن. اگر ما بنویسیم ممكن است ممنوع‌التایپی شویم. پس بگذریم.

در ادامه ستون طنز اعتماد آمده: جیگرم، اصلا ذهنت را درگیر حقوق جیگری و حقوق خری نكن. ما هم ذهن‌مان درگیر نیست. این‌طوری آدم دیرتر پیر می‌شود و مشكلی هم پیش نمی‌آید. امیدوارم مهاجرت نكنی. خلاصه كنم: بمون و كارت رو بكن آخه جیگرت رو برم.

کارتون علی دیواندری - اعتماد

کارتون علی دیواندری - اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.