آمریکا خواستار دریافت اطلاعات از ایران درباره شهروند مفقود شده اش شد

به روز شده:  19:32 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391
رابرت لوینسون

رابرت لوینسون آخرین بار در جزیره کیش در جنوب ایران دیده شده است

آمریکا از ایران خواسته اطلاعاتی درباره رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای) که آخرین بار در جزیره کیش دیده شده، در اختیار آن کشور بگذارد.

آقای لوینسون حدود پنج سال و نیم پیش در سفری به ایران ناپدید شد. او آخرین بار هشتم مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش مشاهده شد و در از روز بعد هتل بعد خود را ترک کرد، دیگر خبری از او در دست نیست.

وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه اخیرش به دیده شدن آقای لوینسون برای آخرین بار در جزیره کیش اشاره کرده و از ایران خواسته تا کمک کند که او پیش خانواده اش برگردد.

چند ماه پس از ناپدید شدن آقای لوینسون، دولت ایران با تقاضای ایالات متحده آمریکا برای اعزام یک دیپلمات سوئیسی به جزیره کیش برای یافتن ردی از رابرت لوینسون مخالفت کرد.

از زمان قطع روابط سیاسی بین ایران و آمریکا، سفارت سوئیس حفاظت از منافع آمریکا در ایران را برعهده گرفته است.

مقامات ایران در دسامبر سال ۲۰۰۷ با سفر همسر و پسر آقای لوینسون به ایران موافقت کردند اما این سفر نتیجه ای در پی نداشت.

ابهام درباره سرنوشت شهروند آمریکایی

پیش از این هم برخی از مقامات آمریکایی گفته بودند که احتمال می دهند رابرت لوینسون توسط ماموران امنیتی ایران در کیش بازداشت شده و در یک زندان مخفی محبوس است.

نزدیک به دو سال و نیم پیش، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف به نقل از مکاتبات افشا شده وزارت امور خارجه آمریکا توسط سایت ویکی لیکس، نوشته بود که ممکن است آقای لوینسون، در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد.

سند ویکی لیکس حاوی گزارش یک دیپلمات آمریکایی از ملاقات و گفت و گو با یک زندانی سیاسی سابق ایرانی بود.

براساس این سند، یک شهروند ایرانی که در ماه اوت سال ۲۰۰۹ و در جریان تظاهرات اعتراضی نسبت به نتیجه بحث برانگیز دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت و در یکی از زندان های متعلق به سپاه پاسداران زندانی شده بود، به دیپلمات آمریکایی گفت که هنگام بازداشت در این زندان، متوجه نوشته ای به زبان انگلیسی بر دیوار سلول خود شده که مخفف نام کوچک و نام کامل خانوادگی آقای لوینسون بوده است.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران پس از انتشار این گزارش، زندانی بودن این مأمور سابق اف ‌بی ‌آی در بازداشتگاه سپاه پاسداران را تکذیب کرده بود.

همسر آقای لوینسون هر سال در جریان حضور محمود احمدی نژاد در نیویورک جهت سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، تلاش می کند با رئیس جمهور ایران دیدار کند اما تاکنون موفق نشده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.