وزیر خارجه ایران: اجازه بازدید غیرمتعهدها از تاسیسات نطنز صادر شده است

به روز شده:  10:37 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز در نزدیکی اصفهان قرار دارد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که رئیس جمهور مجوز بازدید اعضای جنبش غیر متعهدها از تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز را صادر کرده است.

آقای صالحی به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که مهمانان حاضر در نشست تهران می توانند از این تاسیسات بازدید کنند و "مشکلی در این زمینه وجود ندارد."

شانزدهمین نشست کشور عضو جنبش غیرمتعهدها در حال حاضر در تهران برگزار می شود. مقام های وزارت امور خارجه ایران پیشتر گفته بودند که احتمال دارد برای آشنایی اعضای این جنبش، آنها را به بازدید از تاسیسات نظنز ببرند.

در زمان ریاست علی اکبر صالحی بر سازمان انرژی اتمی ایران، مقامات جمهوری اسلامی سفرای کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها را برای بازدید از این تاسیسات به نطنز برده بودند.

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، در نزدیکی اصفهان اولین مجتمع غنی سازی اورانیوم ایران بوده اما بعد از شدت گرفتن احتمال حمله نظامی به این تاسیسات، جمهوری اسلامی مجتمع غنی‌سازی دیگری موسوم به فردو را در نزدیکی شهر قم ساخته است.

در حال حاضر به گفته مقام های اتمی ایران، عمده فعالیت های غنی سازی این کشور به مجتمع فردو منتقل شده است.

ایران می گوید بر خلاف دیگر کشورها، اجازه بازدید از تاسیسات اتمی اش را صادر کرده تا نشان دهنده "شفافیت در اهداف صلح آمیز" این کشور باشد.

برخی از کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند اما عموما در رای گیری درباره پرونده اتمی ایران، علیه جمهوری اسلامی رای داده اند.

ایران در حال حاضر با یکی از شدیدترین تحریم های بین المللی بر سر برنامه های اتمی اش رو به رو است.

مقام های ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند که زمینه بازدید بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم از این تاسیسات فراهم شده اما یک سخنگوی آقای بان گفته است دبیرکل در طول دیدار از ایران، برنامه ای برای دیدار از تاسیسات اتمی ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با انتشار چهار قطعنامه و وضع یک رشته تحریم های بین المللی، از ایران خواسته است تا غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد.

امکان بازدید از سایر تاسیسات ایران

وزیر امور خارجه ایران با اعلام خبر اجازه بازدید از تاسیسات نظنز، گفته است که "چند گزینه و انتخاب برای بازدید مهمانان به آنها ارائه شده که هر کس به هر گزینه ای که علاقه‌مند باشد ثبت نام کرده و ما برای نقل و انتقال به محل مورد نظر اقدام می کنیم."

به گفته آقای صالحی "بازدید از شهرهای مهم همچون اصفهان و شیراز و مناطق صنعتی نظیر عسلویه و شرکت های خودروسازی، مراکز علمی و همچنین مراکز تحقیقاتی نظیر سازمان انرژی اتمی از گزینه های ارائه شده به مهمانان است."

قرار است در جریان اجلاس سران غیر متعهدها که در روز پنجشنبه و جمعه در تهران برگزار می شود، محمد مرسی، رئیس جمهور مصر، رسما ریاست دوره ای این جنبش را برای سه سال آینده به ایران واگذار کند.

ریاست دوره ای مصر بر جنبش غیرمتعهدها با برگزاری پانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهدها در شرم الشیخ در زمان ریاست جمهوری حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده این کشور آغاز شد.

در اجلاس غیرمتعهدها به میزبانی مصر، بیش از ۱۴۰ کشور از جمله ۱۱۸ عضو جنبش و حدود ۱۰۰ تن از سران و رهبران کشورها حضور داشتند.

بر اساس گزارش مقام های ایرانی از ۱۲۰ کشور عضو جنبش غیر متعهدها در حدود ۵۰ کشور در عالی ترین سطح در نشست شرکت می کنند.

دولت ایران به مناسبت برگزاری گردهمایی اعضای جنبش غیر متعهدها فعالیت ادارات و سازمان های دولتی را در تهران و استان البرز (به مرکزیت کرج) را تعطیل کرده و حفظ امنیت پایتخت را به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.