افتتاح مرکزی برای ترک اعتیاد زنان معتاد به شیشه در ایران

به روز شده:  11:08 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

باور به این که شیشه به لاغری کمک می‌کند یکی از دلایل رواج آن میان زنان است

عباس دیلمی‌زاده، مدیرعامل جمعیت تولد دوباره، که یک سازمان غیردولتی فعال در زمینه ترک اعتیاد است، به خبرگزاری فارس گفته است که به زودی و در نیمه دوم شهریور ماه مرکزی برای ترک زنان معتاد به مواد محرک و شیشه افتتاح می‌شود.

آقای دیلمی‌زاده گفته است که این مرکز برای پذیرش ٦٠ نفر گنجایش دارد و مدت ترک در آن ٣ دوره ٢٨ روزه است.

به گفته او سازمان بهزیستی متعهد شده است که اگر فردی توانایی پرداخت هزینه‌های ترک اعتیاد را نداشته باشد، این سازمان هزینه‌ها را پرداخت کند.

شیشه، یا متامفتامین ماده‌ای روانگردان و به شکل پودر سفید رنگ است که به دلیل بالا بردن سطح هشیاری و تمرکز پس از مصرف طرفدار دارد. مصرف دوزهای بالای این ماده به ایجاد شادی، حس اعتماد به نفس و تشدید میل جنسی می‌انجامد.

اما این ماده در بلندمدت عوارضی چون بدخلقی، افسردگی و بروز توهمات بینایی و شنوایی را در پی می‌آورد.

این ماده چند سالی است که به بازار مواد مخدر و محرک ایران وارد شده و مصرف‌کنندگان آن به مرور بیشتر شده‌اند، تا جایی که گفته می‌شود مصرف این ماده از تریاک، هروئین و حشیش نیز بالاتر رفته است.

بنا بر گزارش‌های مختلف، از آن جایی که گفته می‌شود شیشه به لاغری کمک می‌کند، خرید و فروش آن در آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی زنانه ایران گسترش یافته است.

بخش عمده‌ای از شیشه مصرفی در ایران در کارگاه‌های خانگی ساخته می‌شود.

مقامات ایران مجازات‌های سنگینی در ارتباط با قاچاق شیشه وضع کرده‌اند، تا جایی که حمل بیش از ٣٠ گرم آن مشمول مجازات اعدام است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.