آمریکا بار دیگر خواهان آزادی امیر میرزا حکمتی شد

به روز شده:  21:45 گرينويچ - چهارشنبه 29 اوت 2012 - 08 شهریور 1391

امیر میرزا حکمتی مدتی در نیروی تفنگدار دریایی آمریکا خدمت کرده است

ایالات متحده در آستانه نخستین سالگرد بازداشت یک نظامی سابق آمریکایی در ایران، از این کشور خواست او را آزاد کند.

وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از لغو حکم اعدام امیر میرزاحکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار، از فقدان حق دسترسی کنسولی به او ابراز ناخرسندی کرد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده در این بیانیه گفت: "آقای حکمتی یک سال را در زندان و بر اساس اتهام های کاملا دروغ گذرانده است."

خانم نولاند با ابراز نگرانی از وضع سلامتی آقای میرزا حکمتی، از دولت ایران خواست او را هر چه زودتر آزاد کند تا بتواند به خانواده اش بپیوندد.

امیر میرزا حکمتی که والدین ایرانی دارد، متولد آمریکاست ولی دارای تابعیت ایرانی نیز است.

او که مدتی در نیروی تفنگدار دریایی آمریکا خدمت کرده بود، سال گذشته پس از سفر به ایران بازداشت شد.

دولت ایران امیر میرزا حکمتی را به جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا متهم کرده است ولی به گفته خانواده اش او برای دیدن مادربزرگ هایش به این کشور سفر کرده بود.

آقای میرزا حکمتی در ماه ژانویه محاکمه و به مرگ محکوم شد. خبرگزاری ایسنا در ماه مارس گزارش داد که دیوان عالی ایران به محاکمه مجدد او رای داده است.

خانواده امیر میرزاحکمتی ماه گذشته به مناسبت بیست و نهمین سالگرد تولد او با صدور بیانیه ای اعلام کردند که از زمان انتشار خبر محاکمه مجدد او از وضعش بی خبر هستند و تنها اطلاعات مغشوشی را دریافت کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.