روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ۹ شهریور

به روز شده:  03:01 گرينويچ - پنج شنبه 30 اوت 2012 - 09 شهریور 1391

روزنامه های آخر هفته تهران، همراه با عکس هایی از ورود بان کی مون دبیرکل سازمان ملل به تهران و دیدار وی با رهبر جمهوری اسلامی از آغاز به کار اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها نوشته و همچنان شرکت کنندگان اصلی و تعداد آن ها سخنی ننوشته اند.

انتقاد از رسانه های بین المللی که چرا اجلاس تهران را کم اهمیت می بینند، اشاراتی به حمایت دوباره رهبر جمهوری اسلامی از دولت احمدی نژاد، و نقد افتادن فضای سیاسی کشور در دست تندروها و ترس از اعتدال و میانه روی، مهم ترین مطالب روزنامه هائی است که از نقد شرایط کشور منع شده اند و در شهر خالی از جمعیت تهران منتشر شده اند در حالی که امیدی هم ندارند مسافران شمال به روزنامه دسترسی داشته باشند.

همزمان با ورود سران کشورها برای تشکیل اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها، همشهری پرتیراژترین روزنامه ایران، ویژه نامه ای به زبان انگلیسی منتشر کرد.

علت خالی کردن تهران، آیا بی بی سی می نویسد؟

تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

کلیک مردم سالاری در اشاره به اهمیت جنبش غیرمتعهدها نوشته: از زمان روی کارآمدن ولادیمیرپوتین در روسیه کنونی و مقاومت‌ها و مخالفت‌های او در برابر سیاست‌های قلدرمابانه و فرامرزی آمریکایی‌ها، جهان می‌رود تا بار دیگر شاهد شکل گیری جنگ سرد و دو قطبی شدن باشد. نمونه بارز این موضوع را می‌توان در قضایای فعلی سوریه متجلی دید. وتوی پی در پی قطعنامه‌هایی که از حمایت همه جانبه آمریکا و همپیمانانش برخوردار بودند توسط روسیه و چین در شورای امنیت سازمان ملل متحد؛ طلیعه بازگشت دوباره سایه جنگ سرد بر دنیاست.

به نوشته این روزنامه تاملی بر وضعیت حاکمیت فعلی برخی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به خوبی نشان می‌دهد که تعدادی از اعضای جنبش نه تنها در اتخاذ سیاست‌های خارجی؛ بلکه حتی در امورات داخلی کاملا تحت تسلط نه تنها ابر قدرت‌ها بلکه قدرت‌های منطقه‌ای قرار داشته و امورات جاری مملکت خویش را براساس منویات آنها تنظیم می‌کنند.

اما مردم سالاری معتقد است علی‌رغم این ها باز هم می‌توان از ظرفیت بالای سیاسی و اقتصادی این جنبش در راستای حفظ منافع ملت‌های جهان سوم و مخالفت با سیاست‌های فرامرزی و توسعه‌طلبانه قدرت‌های جهانی و دفاع از حقوق بشر و... بهره جست. بدون تردید از قوه به فعل در آوردن پتانسیل عظیم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جنبش عدم تعهد نیازمند سازو کارهای مناسب است.

محمد صفری در سرمقاله کلیک سیاست روز نوشته اکنون،‌تهران سرخط اخبار رسانه‌های دنیا است. برخی از آنها به تخطئه و تخریب می‌پردازند و برخی دیگر منصفانه رفتار می‌کنند و اخباری در خور شان خود و اجلاس تهران منتشر می‌سازند. هر دو اتفاق را می‌توان مثبت ارزیابی کرد، چرا که اکنون جمهوری اسلامی ایران میزبان سران و مسئولین ۱۲۰ کشور جهان است، خواه ناخواه همه رسانه‌های دنیا، مجبور به پوشش خبری این رویداد بزرگ هستند که نزدیک به دو سوم کشورهای عضوسازمان ملل را شامل می‌شود.

به نوشته این مقاله تبلیغات منفی علیه این اجلاس، که یک نشست بین‌المللی بزرگ محسوب می‌شود، تخریب همه اعضای آن است و اگر ایران منزوی بود و به این ادعای آمریکا و غرب هم اعتقاد داشتیم، حداقل اتفاقی که برای این اجلاس باید می‌افتاد عدم حضور سران و مسئولان رده بالای کشورهای عضو این جنبش بود. اما این اتفاق نیفتاد وحتی حضور سران ارشد کشورها در اجلاس تهران، نسبت به دوره‌های گذشته پررنگتر هم بوده است.

به ادعای سیاست روز نوام چامسکی گفته است: "برگزاری اجلاس کشورهای غیر متعهد منزلت و پرستیژ بین‌المللی ایران را افزایش خواهد داد و از هم اکنون هم می‌توان این موضوع را دریافت". پس خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! آیا این خبر در رسانه‌هایی مانند بی بی سی هم پخش می‌شود؟!

بازدیدهای بان کی مون

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

هفته گذشته منابع دولتی خبر داده بودند که دبیرکل سازمان ملل در جریان سفر به تهران از تاسیسات هسته ای نطنز دیدار خواهد کرد، همان روزها یک خبرنگار از یک مقام دولتی پرسید آیا یان کی مون درخواست دیدار از موسوی و کروبی رهبران در حصرخانگی جنبش سبز را در دستور سفرش دارد، آن مقام گفته بود برنامه دیدار دبیرکل از تهران بسته شده است. یک روز بعد از آن دفتر دبیرکل سازمان ملل بازدید وی از نطنز را تکذیب کرد. امروز روزنامه آرمان در صفحه اول خود همراه با عکسی از ورود یان کی مون به تهران، از قول وزیر خارجه نوشته "احمدی نژاد اجازه بازدید یان کی مون از تاسیسات هسته ای را داده است.

محمدحسین روانبخش در کلیک مردم سالاری از قول رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نقل کرده "برخی کشورها با هیأت‌های همراه تقریباً وسیع به تهران می‌آیند. آیا خوب بود که مثلاً پشت ترافیک فلان خیابان یا بزرگراه، شاهد درگیری فیزیکی مردم می‌بودند؟"

نویسنده نتیجه گیری کرده : از نظر ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، درگیری مردم در خیابان یا بزرگراه‌های تهران به حدی است که با حضور پلیس هم نمی‌توان از آن پیشگیری کرد و باید شهر را تعطیل کرد تا به آرامش رسید! واقعا ما در چه شهری زندگی می‌کردیم و خودمان خبر نداشتیم!

همشهری انگلیسی، ویژه اجلاس غیرمتعهدها

نکته دوم این که: اگر این جوری است واقعا چرا نباید در تمام سال تهران را تعطیل کنیم. مگر خون مهمانان اجلاس از خون شهروندان محترم رنگین‌تر است؟! به امید روزی که با این استدلال برادر بروجردی، همه تعطیل شویم و دسته جمعی برویم شمال !

در پایان ستون طنز مردم سالاری آمده: واقعا فکر نمی‌کنم هیچیک از دیگر اعضای سابق و لاحق این کمیسیون بتوانند از این جور تحلیلهای عمیق تحویل مردم بدهند ! این ویژگی مخصوص رئیس این کمیسیون است و آفرین به این رئیس و این ویژگی‌اش!

عسل آذرپور در صفحه آخر روزنامه کلیک مغرب نوشته این روزها رنگ اجلاسی گرفته است که از کوچک ترین خبرگروه سیاسی تا تیتیر یک گروه فرهنگ و هنر اشاره به ای به این موضوع می شود اگر خودت هم نخواهی اشاره کنی باز از این عنوان استفاده کنی فرد مصاحبه شونده ات می گوید این "روزهای اجلاس مگر روزنامه منتشر می شود" حالا هر چی دلیل و برهان بیاوری که بله، مگر باورشان می شود.

نویسنده سپس اضافه کرده: آخر سر مجبور می شویم ارجاعشان بدهیم به رویت شماره فردا که روی دکه ها قرار دارد باز جواب می شنویم "خانم جان دکه ها که تعطیل است نکند نسخه هائی که در دفتر تحریر تان می رسد را می گویید" . یا زمانی که می گوییم "دکه های محله ما که هنوز دایرند و در حال فروش روزنامه ها". این بار جواب شان این است "محل شما باید از این سر شهر بیائیم محله شما تا روزنامه تان را ببنیم". خب دیگه جوابی نداریم

حمایت از احمدی نژاد چرا؟

کلیک مردم سالاری در مقاله ای به پاسخ این سئوال پرداخته که چرا رهبر جمهوری اسلامی باز هم از احمدی نژاد و دولت وی حمایت کرده است.

به نظر نویسنده مقاله شاید عده زیادی از جوانان، سال‌های دور را چندان در خاطر نداشته باشند که صفت‌هایی مثل «رکن رکین نظام» یا «بازوی توانا» را نیز مقام معظم رهبری بودند که درباره آیت الله‌هاشمی، رئیس جمهور دولت‌های پنجم و ششم به کار بردند. یا همینطور تأکیدات رهبری بر «تدیّن» و «تعبد» رئیس جمهور خاتمی و یا اعلام حمایت صریح از وی در دورانی که خاتمی و یارانش دولت‌های هفتم و هشتم را مدیریت می‌کردند.

نویسنده این روزنامه به یاد آورده که آیت الله خامنه ای در سخنان خود در دیدار با دولت رئیس جمهور خاتمی در سال آخر با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت خاتمی گفت : «این سه کاری که شما امسال شروع کردید، به نظر من یکی از پیامهای بسیار خوب و مثبتی که دارد این است که دولت احساس نمی‌کند که چون سال پایانی دولت است، پس پایان نظام جمهوری اسلامی است؛ نه، دولت کارهایی را بنیانگذاری می کند، تا دیگران بیایند و آن را دنبال کنند. اتفاقاً این کارهایی که شروع شده، کارهای بسیار خوبی است.»

در ادامه این مقاله گفته های آیت الله خامنه ای در سال ۷۲ در دیداری که با رئیس جمهور هاشمی و وزرای دولت وی در هنگام شروع دوران دوم دولت سازندگی برگزار شد، در ابتدای سخن راجع به دولت وقت فرمودند:«لازم است به برادران عزیزمان، به خاطر شروع این مسؤولیت جدید و بسیار مهم، تبریک عرض کنم. اگر چه وقتى انسان این چهره‌هاى نورانىِ وزراىِ جمهورى اسلامى را مشاهده مى‌کند و نگاهى به طهارت و تقوا و خداترسى و دین باورى آنها مى‌اندازد، احساس مى‌کند که این تبریک را باید به مردم گفت که بحمداللَّه مسؤولینى معتقد، متدیّن، علاقه‌مند به‌کار و عاشق به خدمت دارند.»

معتدل بودن دل می خواهد

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

عبدالجواد موسوی در سرمقالهابتکارنوشته تا جایی که من به خاطر دارم آدم‌های معتدل همواره به محافظه‌کاری متهم بوده‌اند. تا چندسال پیش لفظ معتدل را چیزی مترادف «فحش» می‌دانستم. فی‌المثل اگر رویم نمی‌شد صراحتاً به طرف بگویم: «سیب‌زمینی، بی‌غیرت، فرصت‌طلب، نان به نرخ روز خور، ترسوی بزدل عوضی» می‌گفتم معتدل. یا می‌گفتم فلانی جوری حرف می‌زند که نه سیخ بسوزد و نه کباب. اما این روزها مناسبات دنیای اطراف ما آنقدر به هم ریخته که معتدل بودن جگر شیر می‌خواهد.

به نوشته این مقاله کسی با افراطیون و تفریطیون کاری ندارد. این آدم‌های تندرو و عصبی و خشن حاشیه امنیت دارند. هرکه از خردورزی و تعقل و مدارا و تامل و درنگ و پرهیز از تصمیمات نابخردانه و شعاری سخن بگوید آنقدر مورد هجوم و طعن و لعن قرار می‌گیرد که یا ترجیح می‌دهد خاموشی بگزیند و عقایدش را پنهان کند یا برای ادامه حیات به یکی از اردوگاه‌های افراطیون و تفریطیون بپیوندد.

سرمقاله کلیک ابتکار نوشته غریب‌روزگاری است. طرف با آن همه سابقه مبارزاتی و انقلابی حق ندارد دو کلمه درباره خطر شیوع خرافات در یک جامعه دینی سخن بگوید یا به بیان گوشه‌ای از واقعیت‌های موجود در زمان جنگ بپردازد اما فلان عربده‌جو که سال‌هاست کاری جز ترویج خشونت و نفرت ندارد و یکی از فعالیت‌های پررنگش بردن رونق مسلمانی است هرچه دل نه‌چندان تنگش می‌خواهد بر زبان می‌آورد و آن وقت نه تنها تنبیه و مواخذه نمی‌شود که قدر می‌بیند و بر صدر می‌نشیند

تیترهای پنهان

کارتون روز؛ کارگران مشغول تعمیرند، به جای ستون کاناپه اعتماد

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

- مدیرکل صدا و سیما مازندران:صدا و سیما باید چشم مردم و مسئولان باشد[ اینجوری که کسی چیزی نمی‌بینه]

- وزیر آموزش و پرورش: معلم با کارمند فرق دارد [ مثلا شان معلم بالاتر از اینه که به سبد کالا و اصافه کار و پاداش آخرسال نیاز داشته باشه ]

- پورمحمدی: تکلیف شود کاندیدای ریاست جمهوری می‌شوم[ آخه بعضی تکلیفا را نمیشه انجام نداد]

- وزیر ارتباطات:برخی کاربردهای گوگل را محدود می‌کنیم [ چه دلیل داره هرچی ازش می‌خوان جستجو می‌کنه و تحویل می‌ده؟]

- وعده بهمنی برای کاهش قریب الوقوع نرخ ارز[ از این به بعد«قریب الوقوع» را به همه وعده هام اضافه می‌کنم. اینجوری قشنگ تره]

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.