رادیو و تلویزیون دولتی ایران سخنان مرسی علیه سوریه را تحریف کرد

به روز شده:  13:37 گرينويچ - پنج شنبه 30 اوت 2012 - 09 شهریور 1391
سخنرانی مرسی

ترجمه سخنرانی مرسی به شکل های گوناگون و گاه متفاوت با متن اصلی از رسانه های دولتی ایران پخش شد

برخی شبکه های خبررسانی دولتی ایران اظهارات رئیس جمهوری مصر در اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران را تغییر داده اند.

نشست افتتاحیه اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها صبح روز پنجشنبه ٩ شهریور (٣٠ اوت)، با سخنرانی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمد مرسی و محمود احمدی نژاد، رئیسان جمهوری مصر و ایران، در تهران آغاز به کار کرد.

پس از سخنرانی آیت الله خامنه ای، رئیس جمهوری مصر، که کشورش ریاست دوره ای جنبش را طی سه سال گذشته در دست داشت، در سخنانی، دیدگاه های خود را در مورد مسایل مختلف، از جمله حرکت اعتراضی جاری در سوریه تشریح کرد.

آقای مرسی در سخنان خود، با توصیف حرکت اعتراضی در سوریه به عنوان بخشی از قیام موسوم به "بهار عربی" در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، حکومت سوریه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و از مخالفان حکومت آن کشور حمایت کرد.

در حالیکه نشست افتتاحیه اجلاس سران به طور مستقیم از شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی پخش می شد، ترجمه سخنان رئیس جمهوری مصر علیه حکومت سوریه در برخی از شبکه های تلویزیونی و رادیو دولتی ایران به شکلی متفاوت با متن اصلی پخش شد.

آقای مرسی، در دقیقه بیست و دوم سخنرانی خود، پس از اظهار نظر در مورد وضعیت فلسطینیان گفت: "خانم ها، آقایان، همبستگی ما با مبارزات مردم عزیز سوریه علیه رژیمی سرکوبگر که مشروعیت خود را از دست داده، به همان اندازه که یک ضرورت سیاسی و استراتژیک است، یک وظیفه اخلاقی نیز محسوب می شود. این حمایت از اعتقاد ما به آینده سوریه به عنوان کشوری آزاد و سربلند منشا می گیرد. همه ما باید حمایت کامل، و نه نسبی خود را از مبارزه طالبان آزادی و عدالت در سوریه اعلام کنیم. همدلی ما باید به رویکردی سیاسی تبدیل شود که حامی گذار مسالمت آمیز به یک نظام حکومتی دموکراتیک و منعکس کننده مطالبات مردم سوریه در زمینه دستیابی به آزادی، عدالت و برابری است."

ترجمه های متفاوت و گاه متفاوت با اصل

شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران که سخنرانی آقای مرسی به زبان عربی را به طور مستقیم پخش می کرد، بدون قطع برنامه، به پخش این بخش از سخنرانی ادامه داد.

هیات نمایندگی سوریه

هیات سوری در اعتراض به موضعگیری مرسی علیه حکومت آن کشور محل اجلاس را ترک کرد

در مقابل، شبکه اول تلویزیون دولتی ایران که برنامه های جلسه افتتاحیه را به طور مستقیم پوشش می داد، این قسمت از سخنان رئیس جمهوری مصر را به شکلی کاملا متفاوت از متن اصلی ترجمه کرد.

در ترجمه اظهارات آقای مرسی در شبکه اول آمده است: "برادران و خواهران عزیز، مساله همبستگی ما با ملت سوریه علیه توطئه ای که بر ضد آن کشور جریان دارد نباید فراموش شود. این وظیفه ای اخلاقی و وظیفه ای سیاسی و راهبردی است."

مقامات و رسانه های دولتی ایران، همانند مقامات و رسانه های دولتی سوریه، حرکت اعتراضی کنونی در آن کشور را ناشی از "توطئه" خارجی دانسته و کشورهای غربی، اسرائیل، ترکیه، عربستان سعودی، قطر، برخی از کشورهای عربی یا گروه های اسلامگرای تندرو را به طراحی و اجرای این توطئه متهم می کنند.

در مقابل، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان پرس تی وی، متعلق به جمهوری اسلامی که مراسم افتتاحیه اجلاس سران را همراه با ترجمه همزمان سخنرانی ها به انگلیسی پخش می کرد، اظهارات آقای مرسی را کمابیش به شکلی دقیق منعکس کرد.

در ترجمه ای که از سخنان محمد مرسی از رادیو تلویزیون داخلی ایران پخش شد، اظهارات او به شکلی کاملا متفاوت از متن اصلی ارائه شده است.

ترجمه رادیویی و گزارش خبرگزاری ها

در ترجمه ای که رادیو تلویزیون داخلی ایران از سخنان آقای مرسی پخش کرد، آمده است که "باید امیدوار باشیم که در سوریه، نظامی که مردمی است، باقی بماند و باید تمامی تلاش خود را برای اصلاحات به کار ببریم، باید اقدامات به صورت مسالمت آمیز صورت گیرد."

مرسی و احمدی نژاد

رئیس جمهوری مصر رسما ریاست دوره ای جنبش غیرمتعهدها را به محمود احمدی نژاد تحویل داد و از تهران رفت

مقامات جمهوری اسلامی راه حل بحران سیاسی سوریه را اجرای "اصلاحات" مورد نظر بشار اسد، رئیس جمهوری آن کشور دانسته اند و تاکید داشته اند که راه حل قابل قبول برای این بحران باید شامل ادامه زمامداری آقای اسد باشد.

در بخش دیگری از ترجمه سخنرانی محمد مرسی از رادیو دولتی ایران آمده است: "ملت سوریه آزاد است و می تواند در برابر توطئه هایی که علیه ملت سوریه ایجاد شده باقی بماند."

همچنین، رادیو ایران در ترجمه سخنرانی رئیس جمهوری مصر، تحولات بحرین را نیز گنجاند و از قول او گفت: "ما همگی اکنون در برابر چالش های بزرگی قرار داریم، ملت های فلسطین، بحرین و سایر ملت ها در حال مبارزه هستند و برخی کشورهای ما با دخالت های داخلی و خارجی مواجه هستند." در ادامه "ترجمه" سخنرانی آقای مرسی در رادیو ایران آمده است: "هم اکنون سوریه آزاد است و کسی نمی تواند در امور این کشور دخالت کند."

خبرگزاری داخلی ایران نیز بخش های مربوط به سخنان رئیس جمهوری مصر در مورد سوریه را به شکل های گوناگون منتشر کرده اند.

خبرگزاری دولتی ایران -ایرنا- سخنان آقای مرسی در مورد وقایع سوریه را اینگونه گزارش کرده است: "وی [مرسی] با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه طی دو سال اخیر، گفت: قبل از این که شاهد یک انقلاب مردمی در مصر باشیم این موج عظیم از کشور تونس آغاز شد و پس از آن لیبی و یمن را در برگرفت و اکنون نیز شاهد تحولات عظیم در سوریه هستیم."

خبرگزاری فارس، که در جریان حوادث سوریه به شدت از مواضع دولت آن کشور حمایت کرده، در گزارش سخنان آقای مرسی، گفته است که رئیس جمهوری مصر ضمن آمادگی برای حل بحران سوریه، گفت که از مردم آن کشور حمایت می کند.

فارس افزوده است: مرسی تاکید کرد که «مسئولیت خونریزی در سوریه بر عهده همه ماست» و در ادامه، نظام سوریه را که با تروریست‌های مسلح مقابله می‌کند، سرکوبگر توصیف کرد.

خبرگزاری مهر درگزارش مربوط به واکنش ولید معلم، وزیر خارجه سوریه به سخنان رئیس جمهوری مصر، به نقل از آقای معلم گفته است که این سخنان "دخالت در امور داخلی سوریه" بوده است.

رئیس جمهوری مصر سخنان خود را در حضور مقامات ارشد حکومت ایران و هیات اعزامی سوریه به اجلاس، به ریاست نخست وزیر و عضویت وزیر امور خارجه آن کشور ایراد کرد.

هیات سوری در اعتراض به اظهارات آقای مرسی محل اجلاس را ترک کرد و ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، در گفتگو با شبکه تلویزیونی العالم گفت "آقای مرسی با مداخله در امور داخلی سوریه، بار دیگر علیه سنت های جنبش غیرمتعهدها عمل کرده" و افزود که دیدگاه های رئیس جمهوری مصر در مورد سوریه "بیشتر به اظهارات رهبر یک حزب شباهت دارد تا رئیس جنبش غیرمتعهدها."

به گزارش منابع خبری ایران، آقای مرسی که در پایان دیدار از چین، صبح پنجشنبه وارد تهران شده بود، طبق برنامه اعلام شده، ساعاتی بعد تهران را ترک کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.