آغاز دیدار رسمی 'رئیس کشور' کره شمالی از ایران

به روز شده:  11:12 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

استقبال رسمی محمود احمدی نژاد از صدر هیات رئیسه مجمع عالی خلق جمهوری دموکراتیک خلق کره در تهران

کیم یونگ نام، صدر هیات رئیسه مجمع عالی خلق کشور کره شمالی، دیدار رسمی خود را از ایران آغاز کرده است.

آقای کیم مطابق قوانین "رئیس کشور" کره شمالی محسوب می شود و در راس هیاتی از مقامات ارشد دولتی برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها عازم تهران شده، اما پس از پایان این نشست دیدار رسمی خود از ایران را آغاز کرده است.

صبح روز شنبه، یک روز پس از پایان شانزدهمین اجلاس رهبران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، محمود احمدی نژاد در مقر ریاست جمهوری ایران از آقای کیم استقبال رسمی کرده است.

پیش از این برخی منابع خبری از سفر "رهبر کره شمالی" به تهران خبر داده و گفته بودند که کیم جونگ اون، عازم ایران خواهد شد اما این خبر بعدا تکذیب شد.

آخرین فردی که در حکومت کمونیستی کره شمالی عنوان "رئیس جمهوری" داشت، کیم ایل سونگ، رهبر اسبق این کشور بود که در سال ۱۹۹۴ درگذشت. مقامات کره شمالی تصمیم گرفتند به احترام او، از کاربرد این عنوان برای شخص دیگری خودداری کنند.

امضای سند همکاری

در نخستین روز سفر رسمی رئیس کشور کره شمالی به ایران، دو طرف سند همکاری علمی، دانشگاهی و فناوری امضا کرده اند.

"ایران و کره شمالی در جریان این سفر یک سند شامل همكاری های تحقیقاتی، تبادل دانشجو و محقق، راه اندازی آزمایشگاه‌های مشترک علمی و فناوری، سفرهای تحقیقاتی علمی میان دو كشور، تبادل و انتقال فناوری مورد نیاز از جمله فناوری اطلاعات، انرژی، محیط زیست، توسعه پایدار، كشاورزی و مواد غذایی امضا کرده اند."

این سند در حضور مقامات عالی دو کشور و توسط وزیر علوم ایران و وزیر خارجه کره شمالی امضا شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید این سند شامل همکاری های تحقیقاتی، تبادل دانشجو و محقق، راه اندازی آزمایشگاه‌های مشترک علمی و فناوری، سفرهای تحقیقاتی علمی میان دو کشور، تبادل و انتقال فناوری مورد نیاز از جمله فناوری اطلاعات، انرژی، محیط زیست، توسعه پایدار، کشاورزی و مواد غذایی است.

حکومت کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران که هردو به دلیل پیگیری فعالیت های اتمی تحت تحریم های بین‌المللی هستند، روابط نزدیکی با یکدیگر دارند و مقامات دو کشور در سال های گذشته به طور معمول از پایتخت های یکدیگر بازدید کرده اند.

آیت الله علی خامنه ای در دوره ریاست جمهوری و اکبر هاشمی رفسنجانی در زمان ریاست بر مجلس ایران به طور رسمی از کره شمالی دیدار داشته اند.

به گفته مقام ها و فرماندهان ایرانی در طول جنگ ایران و عراق، کره شمالی از بزرگترین فروشندگان سلاح و تجهیزات نظامی به ایران بوده است.

روابط نظامی ایران و کره شمالی زمینه اتهام غرب به این دو کشور را درباره مبادلات اتمی فراهم کرده است.

با این همه به نظر می رسد ایران طی دو دهه اخیر علیرغم روابط دوستانه با کره شمالی، با محدود کردن دیدارهای رسمی، تلاش کرده بخشی از اتهامات غرب مبنی بر همکاری های اتمی با کره‌شمالی را خنثی کند.

نخستین دیدار

اکبر هاشمی رفسنجانی و اعضای خانواده در دیدار با کیم ایل سونگ، رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ در سال های نخست انقلاب ایران

این نخستین سفر اعلام شده یک مقام عالی رتبه کره شمالی به ایران از زمان تحولات در کادر رهبری این کشور در سال گذشته است.

نزدیک به دو سال پیش قرار بود علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران برای دیداری رسمی به کره شمالی سفر کند اما ساعاتی مانده به انجام این سفر، دفتر رئیس مجلس ایران از لغو آن خبر داد.

ایالات متحده آمریکا در واکنش به برنامه دیدار رئیس مجلس ایران از کره شمالی گفته بود که این دو کشور "حقیقتا در یک سنگر قرار دارند."

حکومت کمونیستی کره شمالی توسط کشورها و سازمان های بین‌المللی و حقوق بشری یکی از مستبدترین حکومت های حال حاضر جهان توصیف می شود.

کره شمالی به دلیل عقب ماندگی شدید اقتصادی و درآمد ناچیز ملی در مقاطعی برای تامین مواد غذایی شهروندانش با مشکلات جدی روبرو بوده‌ است.

گزارش ها حاکی از آن است که در دهه ۱۹۹۰ میلادی قحطی مواد غذایی باعث مرگ شمار کثیری از شهروندان کره شمالی شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.