'در صورت حمله آمریکا به سوریه، ایران وارد عمل می‌شود'

به روز شده:  12:31 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

آقای آسودی می‌گوید طرح‌های آمریکا در منطقه شکست خورده است

محمدعلی آسودی، معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه پاسداران، با اشاره به پیمان نظامی متحدان سوریه با این کشور به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: "در صورتی كه آمريكا به سوريه حمله کند، ايران به همراه متحدان سوريه وارد عمل می‌شود."

معاون فرهنگی سپاه گفته است آمریکا "با همکاری قطر، ترکیه و عربستان قصد ضربه زدن به سوریه و فراهم کردن مقدمات سقوط نظام سوریه را دارد."

آقای آسودی حمله احتمالی آمریکا به سوریه را "حماقت" خوانده و پیش‌بینی کرده است که "این امر شکستی مفتضحانه را برای آمریکا رقم خواهد زد."

او گفته است که با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صحبت‌های باراک اوباما درباره سوریه جنبه تبلیغاتی دارد و "بلوف سیاسی محسوب می‌شود."

از نظر آقای آسودی حمله به سوریه مشکلات آمریکا در منطقه خاورمیانه را بیشتر خواهد کرد.

با شدت گرفتن تنش‌ها در سوریه، ایران و آمریکا به طور مستمر یکدیگر را به مداخله در امور داخلی این کشور و حمایت از طرفین درگیر متهم می‌کنند.

ایران، به تبع حکومت سوریه، می‌گوید آمریکا با ارسال سلاح از گروه‌هایی که به گفته هم‌پیمانان سوریه تروریست هستند، حمایت می‌کند.

در عین حال برخی از سیاستمداران غربی و کشورهایی نظیر ترکیه خواستار برخورد فعال‌تر در مواجهه با بحران سوریه هستند.

در مقابل مخالفان حکومت بشار اسد و برخی از کشورها سپاه پاسداران را متهم می‌کنند که با حکومت سوریه در سرکوب مخالفان همکاری می‌کند.

هم اکنون بیش از چهل شهروند ایرانی توسط "ارتش آزاد سوریه"، یکی از گروه‌های مسلح مخالف حکومت سوریه، گروگان گرفته شده‌اند. ارتش آزاد سوریه می‌گوید این افراد از اعضای سپاه پاسداران هستند و برای همکاری با نیروهای دولتی در سرکوب مخالفان به سوریه آمده‌اند.

مقامات ایرانی ادعای سپاهی بودن گروگان‌ها را رد کرده و می‌گویند آنان شهروندانی هستند که برای زیارت به سوریه رفته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.