تاجزاده: رهبر ایران در برخورد با ملی‌-مذهبی‌ها و معترضان به انتخابات مسئول بوده

به روز شده:  16:31 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

مصطفی تاجزاده پیشتر نیز با انتشار نامه‌هایی به انتقاد از سپاه و رهبر ایران پرداخته و در نامه‌ای نیز عملکرد همفکران خود در دهه شصت را نقد کرده بود.

مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی اسبق وزارت کشور در دولت محمد خاتمی و از چهره‌های برجسته حرکت اعتراضی مخالفان دولت ایران، موسوم به جنبش سبز، در نامه‌ای که خطاب به همسر خود نوشته آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران را در مورد برخورد با طیف "ملی-مذهبی" و همچنین سرکوب‌های پس از انتخابات مسئول دانسته است.

آقای تاجزاده گفته است تیمی از بخش اطلاعات سپاه پاسداران که "بازداشتگاه دو الف را در اوین در کنترل انحصاری خود دارد" و از "حمایت‌های بی‌دریغ رهبری" نیز برخوردار است، برخورد با ملی-مذهبی‌ها در سال ١٣٧٩ و همچنین اصلاح‌طلبان و معترضان به نتایج انتخابات در سال ١٣٨٨ را بر عهده داشته است.

آقای تاجزاده در نامه خود، که به تازگی در سایت نوروز، نزدیک به جبهه مشارکت، از احزاب اصلاح‌طلب، منتشر شده است همچنین گفته است این تیم "همان تیمی است که در سال گذشته اطرافیان آقای احمدی‌نژاد را بازداشت کرده."

اشاره او به دستگیری و محکومیت برخی چهره‌های نزدیک به آقای احمدی نژاد است که محافظه‌کاران هوادار رهبر ایران از آنان با عنوان "جریان انحرافی" یاد می‌کنند و اسفندیار رحیم مشایی را از چهره‌های اصلی آن می‌دانند.

مصطفی تاجزاده در نامه خود به همسرش، فخرالسادات محتشمی‌پور، که در دولت خاتمی مشاور وزیر کشور و مدیر کل دفتر امور بانوان بوده، نقل کرده است آیت‌الله خامنه‌ای مدتی پس از آغاز به کار مجلس ششم، در دیدار با محمد خاتمی، رییس‌جمهور وقت ایران، به او گفته که نهضت آزادی و ملی-مذهبی‌ها "در صدد براندازی هستند" و باید با آنان برخورد شود.

"اگر مهندس سحابی برانداز بودند چرا آزاد شدند؟ چرا عنوان اتهامی "انقلاب مخملی" را از فعالان سیاسی و انتخاباتی اصلاح‌طلب پس گرفتند؟"

مصطفی تاجزاده، زندانی سیاسی

به گفته آقای تاجزاده وزارت اطلاعات دولت خاتمی پس از بررسی فعالیت‌های این طیف سیاسی به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توان آنان را "برانداز" قلمداد کرد. اما از آنجا که این نتیجه‌گیری برای رهبر ایران اقناع‌کننده نبوده، کمیته‌ای زیر نظر یکی از مسئولان دفتر آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل می‌شود و به این مساله رسیدگی می‌کند که این کمیته نیز به نتیجه مشابهی می‌رسد.

آقای تاجزاده می‌نویسد که با این حال عزت‌الله سحابی و نزدیکانش بازداشت شدند. کمی بعد نیز رهبر ایران در نماز جمعه علیه کسانی که در پی "براندازی قانونی" بودند سخن گفت.

این زندانی سیاسی در نامه خود عناوینی چون "براندازی قانونی" و "انقلاب مخملی" را رد می‌کند و می‌پرسد چرا قوه قضاییه ایران در برخورد با چهره‌های اصلاح طلب در نهایت "ایجاد اختلال در ترافیک را مبنای محکومیت قضایی" قرار دادند؟

آقای تاجزاده در پایان نامه خود می‌نویسد: "علت این که من همه شدائد را در زندان انفرادی به جان خریده‌ام این است که معتقدم که باید و می‌توان به این روند پایان داد که رهبری هر زمان اراده کند بتواند با ایراد اتهاماتی سنگین عده‌ای بی‌گناه را در اختیار دو الف قرار دهد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.